Az oldalon megosztott fotót alig két nap alatt több mint negyvenezren osztották meg, és több cikk is született a témában különféle baba-mama oldalakon. Brandy Ferner a képet egy étteremben készítette. Kísérőszövegében arról beszélt, hogy ez a fajta elszigeteltség a legtöbb anya számára fájdalmasan ismerős, és fontos szerepet játszik a szülés utáni depresszió és a szorongásos tünetek elmélyülésében.
"Ez a nő egy órán át sétált fel-alá az étteremben a babával, míg a családja jóízűen lakmározott, poharazott és beszélgetett. Egy órán át senkinek nem jutott eszébe, hogy átvegye kicsit a babát, hogy az anya csatlakozhasson egy fél órára a társasághoz. Nem gondoltak arra, hogy ez az ember valószínűleg hónapok, esetleg évek óta nem evett egy tál meleg ételt egy ülésre, és talán most jólesne neki" - írta Ferner. Majd hozzátette: nem véletlenül homályos a kép, hiszen nem ezt a konkrét családot akarja pellengérre állítani, hanem a jelenségre mutat rá.
Nem véletlen, hogy a kép döbbenetes gyorsasággal kezdett terjedni, hiszen akinek gyereke van, jól ismeri az érzést: a családi, baráti rendezvényeken mindenki önfeledten szórakozik, ő pedig az etetőszékben öt percnél hosszabb ideig megülni képtelen, kúszó-mászó csecsemővel vagy épp a totyogóssal matat valahol a közösségtől messze. Beszélgető távolságon kívül, gyakran éhesen és szomjasan.
Mert szüksége van rá, hogy egy kicsit ő is felnőtt embernek érezze magát. Hogy kapcsolódni tudjon kicsit a környezetéhez - a családhoz, a barátokhoz -, hogy a közösség részének érezze magát, és csökkenjen a szakadék a régi és az új élete között. Hogy néhány órára ne csak anya legyen, aki 24 órás szolgálatban áll, hanem társ, barát, társaság, ember. Nagy szó ez annak, akinek az a kikapcsolódás, ha egyedül mehet ki vécére.
Mióta gyerekem van, én is értem a képet, és - ó jaj! - nagyon is érzem a mögötte rejlő apró nüanszokat is. Hányszor éltem át én is hasonló társas magányt, teljes elszigeteltséget, és istenem, micsoda öröm volt egy-egy olyan barát, aki ilyenkor átvette egy kis időre a gyereket!
Már akkor elhatároztam azt, amit a fenti kép terjedése tovább mélyített bennem: ha az én rokonom, barátom lesz hasonló helyzetben, hagyni fogom elhűlni azt a húslevest és megmelegedni azt a sört, és bizony odamegyek. Segítek, amit tudok. Ha másban nem, hát abban, hogy legalább ne egyedül üljön ott a gyerekkel a - kialvatlanság fátylán át alig látó - magányos anya...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.