Ebben sokat segített az is, hogy csupa jó dolgot olvastam ezzel kapcsolatban. Például tudtad, hogy bizonyos hiedelmek szerint a menstruációs vér varázserővel bír? Bizony ám...
Az ókori egyiptomiak előszeretettel gyűjtötték be a menstruációs vért, mert varázserőt tulajdonítottak neki. Áldozatként mutatták be az isteneknek, vagy különböző rituálékhoz használták fel, ahogy a boszorkányok is. Sőt, egyesek abban is hittek, hogy egy szűz lány első menstruációs vére szintén varázserővel bír: képes meggyógyítani a pestist, a leprát és az epilepsziát is.
Továbbá a boszorkányok még odáig is elmerészkedtek, hogy menstruációs vérüket a kiszemeltjük italába cseppentsék - mert állítólag ez a legerősebb szerelmi bájital. Hát nekem akármennyire is kellett egy pasi, nem vitt rá a lélek, hogy hasonlót csináljak. Ellenben már-már hízelgőnek találtam - legalábbis a feltételezést -, hogy haha, nekem van varázserőm, míg a pasiknak nincs!
Az indián kultúrákban például különös figyelmet fordítottak a fiatal lányok első vérzésére. Egyet jelentett azzal, hogy az illető nővé érett, ezért egy szertartás keretein belül köszöntötték nő társai - akikkel vérszövetségre lépett.
Majd a törzsfőnök egy jós álmot kért tőle, mivel úgy hitték, a menstruáló nő szellemi szinten érzékenyebb ebben az időszakban - amelynek köszönhetően felerősödnek az intuitív képességei. Ezért is kérték általában a menstruáló nők tanácsát, útmutatását, mert abszolút hittek a bölcsességükben. Illetve azért is gondolták így, mert a legtöbb kultúra felfedezte, hogy sokszor a nők menzesze összeköttetésben van a holdciklusokkal. És mivel a nők kapcsolatban állnak a Holddal - aminek mágikus erőt tulajdonítottak -, így a nő maga is mágikus személlyé válik.
Egyes indiai hagyományok is úgy hiszik, hogy ebben az időszakban a nő kapocs a túlvilág és az itteni között. A Tantra szerint a hölgyek - a ciklusuktól függően - különböző istennőket testesítenek meg. Ebben az időszakban házimunkát sem kellett végezniük, hiszen ilyenkor a világi feladatok fölött álltak. Ám inkább azokban kultúrákban engedték el a házimunkát, ahol "féltek" a menstruáló nőktől, mert veszélyesnek és tisztátalannak tartották őket.
"Jól van, ne csináljon semmit, de a közelembe se kerüljön, vonuljon el valahová!" - És ezzel kiközösítették őket egy rövid időre. Pedig egész jól hangzik az a verzió, hogy a megbecsülésből eredően nem kell semmit se csinálniuk.
Hagyományok és hiedelmek ide vagy oda, a menstruáció javában felfogás kérdése is. A spirituális nézetek szerint a nő megtisztul a menstruáció alatt. Nemcsak fizikai, hanem lelki szinten is. Nemcsak az elhalt petesejtek, a nyálkahártya távozik belőlünk, hanem a negatív érzéseink, gondolataink, a felgyülemlett a stressz, a harag vagy a szomorúság.
Azért nem is rossz gondolatmenet, hogy a vérrel együtt minden olyan is kilökődik a testünkből és a lelkünkből, ami mondjuk, szellemi szinten mérgez bennünket. Ezzel magyarázzák azt is, miért kerül a nő felfokozott érzelmi állapotba, illetve egyes kultúrákban miért számít rituális folyamatnak a vérzés. Valójában, ha ezzel a gondolatmenettel képes valaki azonosulni, annak tényleg könnyebb lehet a menstruáció. Nekem bevált.
Talán nem teszünk szert boszorkányok képességeire, de ha elfogadjuk, hogy ez egy természetes folyamat, akkor nem fogjuk utálni sem annyira. Ettől is nő a nő, aki a nehéz napokon megérdemli a plusz törődést. Úgyhogy minden hónapban akad négy-öt nap, amikor megünneplem magamat. Érett, bölcs, érzékeny nő vagyok.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.