A szexuális nárcizmus elsősorban a férfiakra jellemző, mivel az úgynevezett "szexuális teljesítmény" itt jelenik meg központi tényezőként. A fogalom 1991-es születésekor úgy határozták meg, mint a macsó szerepnek egy extrém szélsőséges, túlhajtott szintjét. A szexuális nárcizmus ugyanakkor a szexuális funkcionálást is érinti.
A nárcizmusra mai értelemben az önimádat szinonimájaként tekintünk, az eltúlzott, grandiózus önbecsülést, a csodálat igényét, az önzést, emellett az empátia hiányát értjük alatta. Pszichológiai fogalomként először az angol orvos-szexológus, HavelockEllis használta 1898-ban: a túlzott mértékű maszturbálást folytató személy leírására, aki így saját szexuális vágyának célpontjává válik. Freud egy egész kiadványt szentelt a nárcizmus leírásának, ahol ő is az önmagára irányuló libidót, az auterotikus kielégülést emelte ki az énfejlődés legkorábbi, illetve regresszív fázisaiban.
Tipikus jellemzői:
A szexuálisan nárcisztikus személyek önbizalma alacsony és labilis - annak ellenére, hogy a szexualitás terén önértékelésük kifejezetten magas. Feltehetően ez felelős azért, hogy általában képtelenek egy jól működő, intim párkapcsolatban megmaradni. Mind a nárcisztikus személyiségzavar, mind pedig a szexuális nárcizmus alapvonását képezi a visszautasítástól való félelem, a feljogosítottság érzése, az együttérzés hiánya és a folyamatos önigazolás keresése - a szex pedig megfelelő eszköz számukra a kontroll gyakorlására.
A kutatások szerint az ilyen férfiak önmagukra mint felsőbbrendű szexpartnerre tekintenek, a szexre jogot formálnak egy kapcsolatban, és általában több szexuális partnerük volt életük során, mint másoknak.
Jóllehet, a szexuális nárcizmus vonáskombinációja sokkal gyakrabban található meg férfiakban, mint nőkben, azonban egy ehhez igen hasonló, öncélú szexuális viselkedésmintázat a hisztrionikus és borderline személyiségzavarral diagnosztizált nőkre is jellemző.
A nárcisztikusok példázzák a legjobban azt, amikor a sértett önérzet agresszióba fordul: mivel sokkal érzékenyebben reagálnak a visszautasításra, ezért hajlamosabbak a szexuális aktus erőszakkal való kikényszerítésére. Még akkor is, ha észlelik, hogy ezzel bántalmazzák a partnert. Ekkor jön elő az úgynevezett "nárcisztikus közöny". Az erőszakot igazoltnak találják, hajlamosak azt feltételezni, hogy a másik is akar velük szexelni - hiszen csodálatosak.
Valamint általánosságban is szórakoztatóbbnak, élvezetesebbnek és izgatóbbnak találják a szex közbeni agressziót. A nárcisztikus személyekre jellemző a nagyszámú alkalmi szexkapcsolat, valószínűleg a folyamatos csodálat iránti igényük miatt.
Gyakran meglehetősen önző, figyelmetlen és "rossz" szeretők: már azt érezze megtiszteltetésnek a másik, hogy egyáltalán vele szexelhet. A másik véglet nagyon technikás, hosszan tartó együttléteket produkál - azonban ez sem a partnerről szól, hogy neki akarna örömet okozni, hanem azt hivatott demonstrálni, hogy: "Na ugye, milyen fantasztikus szerető vagyok? Ájulj el, baby!"
Dr. Hevesi Krisztina
Nyitókép: Schellné Kecskeméti Anna
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.