A gyógyszertár nyitva - hatalmas feliratok jelzik, hogy egyes termékekhez most olcsóbban is hozzájuthatunk. Ő azonban nem a kirakatot kémleli. Nem azt számolja, hogy ha a bőrmegújító arckrémet 10%-kal olcsóbban venné meg, akkor mennyit spórolhatna. Májfoltokkal tarkított, idős kis kezeiben recepteket gyűröget, de esze ágában sincs belépni az ajtón.
Fázósan összébb húzza magán a kabátot, és szeretne elbújni benne... Jaj, csak a szomszéd Gizi meg ne lássa! Bárcsak láthatatlanná válhatna, és eltűnhetne az ismerősök szeme elől! Tisztességesen végigdolgozta az életét, mégis, mire ebben a hónapban kifizette a számláit, a gyógyszerekre már nem maradt pénze. Végső kétségbeesésében szánta el magát arra, hogy kiáll ide, mert élni szeretne.
Az életösztön még munkálkodik benne. Ehhez azonban nem elég ennie és fűtenie, a mindennapi gyógyszereiért is meg kell küzdenie. Amikor elindult, még nem tudta, mit tesz majd, abban viszont biztos volt, hogy üres a pénztárcája.
Így aztán csak toporog a hatalmas üvegablakok előtt. Ráncokkal mélyen szántott arca visszatükröződik a fiatal, boldogan mosolygó női reklámarcon. Furán groteszk az így keletkező tükörkép... Az ellentétek egymásnak feszülnek benne: fiatalság és öregség, boldogság és szomorúság, gazdagság és szegénység.
Nincs gyakorlata a kéregetésben, így amikor elhalad előtte egy-egy járókelő, szégyenlősen lesüti a szemeit. Nem tudni, ki a meggyötörtebb: az asszony vagy a receptek, melyeket egyfolytában morzsolgat idegességében és szégyenében. A méltóságát kell levetkőznie, hiszen eddig, ha nehezen is, de mindig kijött a havi fizetéséből, és nem kért segítséget. Most viszont a csekélyke nyugdíja miatt csak idegen emberek jóindulatára hagyatkozhat.
Nem tudja, mit kell tennie, így aztán a csodára vár, hátha valaki észreveszi és felajánlja, hogy kiváltja a gyógyszereit. Még véletlenül sem szólítana meg senkit. Járókelők jönnek-mennek, ő pedig csak áll ott, szótlanul. Legszívesebben elsüllyedne szégyenében. A férje két éve halt meg rákban, és a hosszú küzdelemre elment a megtakarított pénzük. Gyermekeik nem születtek, hiszen későn talált rá az igaz szerelem, így esélyük sem volt már a gyermekvállalásra.
Egyedül maradt a nagyvilágban, és egyre több betegséggel kell megküzdenie. Ezeket önmagukban sem könnyű elviselni, és a helyzet, hogy már az életmentő gyógyszereire sem telik, az idegrendszerét is kikezdi. Pedig nem él nagy lábon: mindenen takarékoskodik, új ruhát sem vett magának már évek óta, a régieket javítgatja. Nap mint nap azon imádkozik, hogy el ne romoljon valamelyik háztartási gépe, mert másikra nem telne.
A legnagyobb félelme mégis az volt mindig, hogy egyszer majd a gyógyszereit sem lesz képes kiváltani - és amitől rettegett, most eljött. Fél a haláltól, az elmúlástól, ez ellen pedig már csak a pirulák jelentenek ideiglenes védelmet. Nem akarja siettetni az elkerülhetetlent. Márpedig ha nem lesz képes a recepteket kiváltani, akkor...
Nem, nem is akar ebbe belegondolni, majdcsak lesz valaki, aki megszánja. "Megszán" - milyen borzalmas és szánalmas szó! Benne van az egyéni szabadság elvesztése, a függés másoktól. Márpedig ő most ide jutott.
A túloldalon zöldet jelez a lámpa számomra. Elindulok felé, amikor hirtelen egy fiatal pár áll meg előtte. Ő félénken feléjük nyújtja a recepteket, azok pedig egy gyors pillantást vetnek rájuk, majd átveszik tőle. Ahogy belépnek a patika ajtaján, eltűnnek a szemem elől. Ebben a hónapban még biztosan lesz gyógyszere a néninek...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.