Nem emlékszem, ezután voltak-e olyan beszélgetések, mint amilyeneket a filmekben látunk: amikor a szülők elmondják a gyerekeknek, hogy ez nem az ő hibájuk - egyszerűen csak nem működik a házasságuk, és így lesz a legjobb mindenkinek. Homályosan rémlik, hogy történt ilyen, de talán nem meglepő, ha azt mondom: az évek során igyekeztem törölni a szar emlékeimet...
De az nagyon beleégett az elmémbe, mikor apám felugrott hozzánk elköszönni. Anyámnak ugyanis nemcsak az életünkből sikerült őt elüldöznie, hanem az országból is: inkább külföldön vállalt munkát. Megölelt, és azt mondta: sűrűn fog bennünket látogatni, és amikor csak tud, telefonál. Aztán kisétált az ajtón. Jesszusom, lassan harminc leszek, de még mindig hangyás lesz a kép, ha ez eszembe jut!
Egy percig sem állítom, hogy nem fájt a válásuk. Már gyerekként is simán felfogtam, hogy anyámnak köszönhető az egész - illetve annak, hogy akkoriban kiállhatatlan volt. Ezért egészen a húszas éveim elejéig úgy néztem rá, mint gyűlöletem tárgyára: a nőre, aki elüldözte imádott apámat.
Eltartott egy ideig, mire megbocsátottam neki - a válást éppúgy, mint a "mesés" gyerekkort, amit a válás után biztosított... Előszeretettel átkozta, szidta fennhangon apánkat, és "valakiken" ki kellett töltenie a saját fájdalmát...
Az iskolában meg a lakótelepen mindenki sajnált: "Szegény kislány, elváltak a szülei, az apja elmenekült..." Hosszú éveken át próbált meggyőzni a környezetem arról, hogy lelki sérült vagyok. Mintha az lett volna a kötelességem, hogy összetörjek, elzülljek, drogos, semmirekellő vagy depressziós legyek. De minimum egy olyan ember, aki egész életében önbizalom- és szeretethiánnyal küzd. Ám ehhez képest, bármennyire is igyekeztek áldozatot csinálni belőlem, nem jött össze...
Igen, megviselt a válás, ami elől kezdetben inkább a fantázia világába menekültem. Kilenc-tíz éves koromban megírtam az első versemet, és hatalmas örömömet leltem az írásban. Aztán három évre rá megismerkedtem a spiritualitással. New Age-es témákat olvasgattam, elmerültem a parapszchiológia, a buddhista és a taoista tanokban, meg a bushidóban. Ez teljesen meghatározta az életemet - ezek segítettek felnőni. Önbizalmat, hitet és erőt adtak, hogy elviseljem az életet.
Anyám nem támogatott, apám viszont igen: próbált a távolból nevelni, meg persze személyesen is, amikor itthon volt. Támogatta az írást, a spirituális nézeteimet - apa volt, amikor volt lehetősége apának lenni. Ugyanilyen sokat segítettek a barátaim is: ha el akartam menekülni otthonról, vagy nem akartam hazamenni, mindig számíthattam rájuk.
Nem mondom, hogy nem voltak megingásaim. Volt idő, amikor hajlamos voltam azt hinni, hogy nem érdemlek szeretetet - sőt, azt sem, hogy bárki mellettem legyen. Hosszú éveken át féltem attól, hogy mindenki el fog hagyni: a barátaim vagy az éppen aktuális párom.
De miután elkerültem otthonról, távol anyámtól és az emlékektől, legyőztem a félelmeimet. Ma már - bizonyára a spirituális tanok miatt is - azt gondolom, hogy ennek így kellett lennie. Jobb, hogy apám nem maradt egy szar házasságban - csak miattunk. Anyámnak is megbocsátottam: hálás vagyok neki, hogy megmutatta, mit ne csesszek majd el a kapcsolatomban, a házasságomban vagy a gyereknevelés során. Úgy gondolom, erősebb lettem az évek alatt, nem gyengébb.
Üzenem hát mindenkinek, akik kételkedtek: felnőttem. Megvolt tinikoromban a lázadó korszak, de ettől függetlenül egy dolgozó, testileg és lelkileg egészséges nő vált belőlem, aki - lassan egy évtizede - boldog párkapcsolatban él. Nem végeztem az árok szélén, nem kallódtam el, sőt, kimondottan jól érzem magam. Igenis, egy válást is túl lehet élni épp lélekkel...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.