Rugózni maximum a folyamat megfordításán érdemes: hogy te használd a közösségi médiát, és ne az használjon téged. Hiszen tudvalevő, hogy az érzelmi ingerek révén az orrodnál fogva vezet. Sok szempontból kézenfekvő megoldás, hogy teljesen elzárkózol tőle. Ez is egy út.
De sokan például csak azért nem regisztrálnak, mert félnek, hogy "rákattannak a szerre". Viszont ha van egy kamasz gyereked, akkor kifejezetten hátrányos lehet az internetes absztinenciád, hiszen még távolabb kerülhetsz attól, hogy megértsd a lurkód lelkivilágát.
De ma már nem ez a jellemző hozzáállás: szülő, gyerek, de még a nagyi is lóg a szeren. Ám ez a rugalmasság számos hátulütőt is magában rejt. Polus Enikő mentálhigiénés szakember, szexedukátor, fejlesztőpedagógus, MESEKŐ Alapítvány megálmodója a Pszinapszison tartott előadásában kiemelte, hogy sajnos sokszor már egész kicsi - akár óvodás korú - gyerekek is hozzájutnak különböző erotikus tartalmakhoz - a szülők figyelmetlensége folytán.
Magyarán apuci vagy anyuci elfelejtett kilépni az adott felületről pornónézés után... És nem ez az egyetlen bizarr indokom van arra, hogy miért érdemes felvenni a kesztyűt, és kordában tartani a netes szokásainkat. Ezeket is Enikő "On-lány és instaboy" névre keresztelt előadásán hallottam:
Sajnos hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ha valami túlnőtt rajtunk, akkor azzal már semmit sem lehet kezdeni. De ez igazából egy oltári nagy tévhit. Csak és kizárólag úgy tudnak változni a dolgok, ha elkezdünk tenni ellenük. Mindennap. Ne azt várd, hogy az online világ jó útra térjen - sokkal inkább te legyél az, aki visszatér önmagához!
Tisztában vagyok vele, hogy banálisnak hangzik az egész. Pofonegyszerűnek. Meg amúgy is, ki van rákattanva a kütyükre? Ez egy hülyeség. És az is tök régimódi duma, hogy ezek ártanak. Nem kell visszavágyni a kőkorszakba csak azért, mert végre teret nyert a modern technika - és ez igaz is. Mint ahogy az is, hogy meg kell tanulni jól használni a közösségi médiát.
Ehhez azonban el kell fogadni, hogy mindannyiunkra képes hatást gyakorolni - kortól és nemtől függetlenül. Természetesen a fiataloknál nagyobb a rizikó, de igazság szerint semmilyen függőség sincs korhoz kötve. Ez sem.
Kezdd el megfigyelni, hogy mit tesz veled az állandó online jelenlét!
A kérdések költőiek. Mindenki tudja rá a választ magától is - mint ahogy azt is, hogy milyen életet szán magának. Igazit, amelyhez valódi intimitás, csók és szex is társul, vagy csak virtuálisat, amely nyomokban sem tartalmaz életet, de az önbecsülésedet tuti porrá zúzza.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.