A konfliktusok gyakran akkor mérgesednek el, amikor nem kommunikáljuk az igényeinket, vagy legalábbis nem a megfelelő módon. De mi történne, ha a hibáztatás helyett az érzéseinket és vágyainkat osztanánk meg egymással?
- Annyiszor kértem már, hogy vidd ki a szemetet, és mégis még mindig kerülgetnem kell. Hihetetlen, hogy ennyit sem vagy képes megtenni! Csak hazajössz, és egyből a számítógép előtt tespedsz!
- Hagyjál már! Egész nap dolgoztam, a főnököm is cseszegetett, és itthon is csak ezt kapom tőled. Miért nem lehet csak egy kicsit békén hagyni engem? Fogd meg azt az átkozott szemetet, és vidd ki te, ha annyira zavar!
- Én talán malmoztam itthon a két gyerekkel? Szerinted én nem vagyok fáradt? Miért mindig mindent nekem kell megcsinálnom? Mindig csak a munka, itthon meg hagyjalak békén, és semmi segítség! Ebből elég!
- Igazad van! Tényleg elég a rikácsolásodból!
És ezzel a lendülettel a férfi magára csukja az ajtót, a nő pedig dühösen, szomorúan és megbántva küzd a könnyeivel, miközben próbálja feszülten a kádba terelni két eleven csemetéjét. Mindennapos párbeszéd, ahol mind a két félnek igaza van a saját szempontjai szerint, csak éppen nem a legjobb módon kommunikálják a gondolataikat, vágyaikat, érzéseiket.
Mind a ketten fáradtak, frusztráltak, és egy kis szerető, megértő, nyugalomra vágynak a nap végén. Az egész napos feszültségeiket mégis egymáson töltik ki, egyre távolabb kerülve a vágyott meghitt állapottól.
A "TE már megint nem vitted ki a szemetet!" és a "TE rikácsoló diktátor!" típusú mondatok helyett kezdjük úgy, hogy a fókuszt áthelyezzük saját magunkra és az érzéseinkre!
"Engem bánt, hogy nem vitted ki a szemetet este, amikor erre megkértelek, mert úgy éreztem, cserbenhagytál az itthoni munkában. Amikor pedig egyetlen hang nélkül bevonultál a szobádba számítógépezni, dühös lettem, mert azt gondoltam, az én egész napos munkámat nem tartod annyira fontosnak és megterhelőnek, mint a sajátodat. Amikor hazaérsz a munkából, szeretnélek megölelni, és az este további feladatait veled együtt, közösen ellátni. A gyerekek elalvása után pedig szeretnék veled beszélgetni egy kicsit."
A másik fél nem érzi magát megtámadva és sarokba szorítva - ahonnan csak védekezni és visszatámadni lehet. Ha megfogalmazzuk az érzéseinket, akkor azzal szemben senki nem akar vitát nyitni. Viszont elkezdődhet egy olyan kommunikáció, amiben a két fél megérti a mélyben húzódó érzéseket, motivációkat, és mind a ketten megkaphatják, amire vágynak: nyugodt otthoni légkört, szeretetet, megértést, énidőt.
Ha a fenti tanácsokat követitek, akkor sokkal könnyebben közös nevezőre juthattok a jövőben, és egyszerűbben elsimíthatjátok a konfliktushelyzeteket is. Ezzel pedig mindketten jól jártok.
Szakács Anna
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.