Az érzelmek láthatatlanok, ugyanakkor – még akkor is, ha valaki titkolni szeretné őket – mégis nyomon követhetőek. Ha dühösek vagyunk, szikrázik a szemünk, megfeszül a szánk. Ha izgatottság lesz rajtunk úrrá, kipirulunk, izzad a tenyerünk, talán még a hangunk is remeg. A félelemtől ledermedünk, a szerelemtől pedig sokszor enni sem tudunk. Tehát az érzelmek igenis valós „tüneteket" okoznak, amelyek sokszor akár veszélyesek is lehetnek.
Amikor darabokra törik a szíved
Ki ne élt volna már át egy sokkoló szakítást. Amikor a semmiből elhangzik az ítélet: nem kellesz. Hiába az esetleges szép csomagolás, a kedves tálalás (nem a te hibád, én nem vagyok alkalmas, elég érett stb.), a lényeg ugyanaz, s az elutasítás bizony fáj. Fáj a léleknek és sokszor fáj a testnek is.
A lelki megrázkódtatás, a visszautasítás és a fájdalom bizony valóban képes kárt tenni a szívben, így a „meghasadt a szíve", „összetört a szíve" kifejezések nem csupán üres frázisok. A lélek fájdalma ugyanis sok esetben semmivel sem gyengébb, mintha fizikailag sérülnénk meg. Ha eltörik a karunk, az fáj és mindenki megérti, ám ha valamilyen érzelmi sokk ér bennünket, arra sokan csak legyintenek, holott egyes kutatások szerint a fizikális és lelki fájdalom az agyban ugyanazon a helyen képződik. Sőt, az átélt lelki trauma komoly,szívrohamhoz hasonló tüneteket okozhat.
A Takotsubo-szindróma, amikor valóban meghasad a szív
A Takotsubo-szindróma, a szívizom működési zavara, amelyet egy hirtelen érzelmi sokk vagy elfojtott stressz vált ki. Ilyenkor a szívizom egy része lebénul, a vér pumpálása elégtelenné válik, amely szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez vezethet. A betegséget először japánban diagnosztizálták, a nevét pedig onnét kapta, hogy az „összetört szívű" emberek szíve a poliphalászok által használt edényre, a takotsubora hasonlít.
Az összetört szív-szindróma tünetei a szívrohamhoz hasonlóak, bár koszorúér elzáródás nem történik és a jelenség is általában átmeneti, mégis az érintettek 1-2%-a bele is hal ebbe a betegségbe.
A tünetek a nőknél jóval nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek, mint a férfiaknál és előidézheti őket bármilyen érzelmi megrázkódtatás: egy szakítás, egy válás, egy haláleset, de akár zaklatás, erőszak, komoly anyagi gondok vagy egyéb, extrém stresszel járó helyzet. Az érintett ilyenkor rendkívül erős mellkasi fájdalomra panaszkodik, amely heves szívdobogással, nehézlégzéssel és kilengő EKG értékekkel párosul.
A jelenséget általában kórházban, gyógyszeres terápiával kezelik, amely nagyjából egy hétig tart. Bár a felépülési arány 98-99%, szövődményként előfordulhat szívritmuszavar vagy tüdőödéma, ráadásul akinek egyszer már „megtört a szíve", annak számolnia kell azzal, hogy erős stresszhatás következtében bármikor kiújulhatnak a tünetei.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.