örökbefogadás kibeszélő gondoskodás idős
Pár hónapja új helyre költöztünk. Játszóteret is újat kellett keresnünk. Boldogan fedeztük fel a kis parkot nem messze az új otthonunktól. Tudtam, hogy négyéves kislányommal ez lesz a kedvenc helyünk.

Már a harmadik alkalommal feltűnt, hogy ugyanazon a padon - szinte ugyanolyan mozdulatlanul - mindig ott ül egy idős bácsi. Nem nézelődik, nem próbál beszélgetni. Elegáns kabátja régi jó időket idéz. Láthatóan lakik valahol, de mindig egyedül üldögél, és valami meghatározhatatlan módon árad belőle a szomorúság.

Újdonsült ismerőseimnél rákérdeztem, hogy tudnak-e róla valamit, de ők egy kézlegyintéssel elintéztek: "Ne foglalkozz vele, ártalmatlan, mi már két éve mindig látjuk, amikor itt vagyunk." Így én is megvontam a vállam - valóban nem az én dolgom. Láthatóan nincs rosszul, nem szorul segítségre, de azért majd figyelek, hátha mégis szüksége lesz valamire.

A hónapok teltek, mi egyre otthonosabban éreztük magunkat, a bácsi pedig mint egy megszokott díszlet, üldögélt a padon. Ha épp elkerültük egymást és nem láttam, szinte hiányzott. Néha-néha már összevillant a tekintetünk.

Volt, amikor rossz időben is átvágtam a kis parkon, hogy vajon ott van-e ilyenkor is, de persze nem láttam sehol. "Nem értelek - mondta otthon a férjem, ha az öregről meséltem, illetve arról, hogy úgy szeretnék róla tudni valamit. - Semmi közöd hozzá, van épp elég ember, akivel foglalkoznod kell, hagyd békén!"

Egy csendes délután hamarabb mentem az oviba, így nem a megszokott időben vettünk irányt a park felé. A fák levelein átsütött a kora nyári nap, valami egészen különleges hangulat volt a levegőben. Alig vártam, hogy a kedvenc fám alatti padon letelepedhessem. Meglepődve láttam, hogy a bácsi az én megszokott helyemen ül, pulóvere szinte láthatatlanná teszi, ahogyan beburkolja. Magányos kis csomagnak látszott, és most még nagyobbat facsart a szívemen.

Talán, mert nálunk nincs nagypapa, és az én kislányom soha nem ismeri meg azt az érzést, ami nekem a mindent jelentette gyerekkoromban? Fogalmam sincs. Nem tudom, miért érzem azt, hogy közöm van egy idegenhez, mikor sokszor még azokkal sem érzek közösséget, akikkel pedig nagyon is kellene.

Odamentünk a padunkhoz, hogy lepakoljunk, ő megrebbent, és szabadkozva felállt.

Forrás: Shutterstock

- "Bocsánat, tudom, hogy ez általában az ön helye, de most olyan finom volt itt a napsütés, kicsit átültem melegedni."

- "Kérem, maradjon! Ne kérjen bocsánatot, bepakolok a homokozóba, és máris visszajövök, legalább egy kicsit beszélgetünk" - válaszoltam hevesen.

Egy másodpercre megérintettem a karját, ő pedig abban a pillanatban sírva fakadt. Ráncos, öreg arca százévesnek látszott, és mintha az emberiség összes fájdalmát összegyűjtötte volna. Kicsi lányom, akinek a szíve tele van szeretettel, tágra nyílt szemmel csak nézte-nézte a bácsit, akit eddig mindig csak messzebbről láttunk. Akinek intettünk akkor is, ha ő épp nem figyelt ránk. Nézte az arcát, a barázdákban otthonosan mozgó könnycseppeket, és a világ legtermészetesebb módján azt mondta neki:

- "Gyere, építek neked valami szépet."

Így indult a barátságunk. Megtudtam, hogy a bácsi felesége régen meghalt, egyetlen fia a világ másik végén él, és bár vannak unokái, még soha nem látta őket. A nyugdíja nem elég repülőjegyre, a fia pedig mindig azt mondja, hogy ők nem engedhetik meg maguknak, hogy hazajöjjenek.

"Nincs más, csak az, hogy - ha az idő engedi - üldögélek itt a padon, beleolvadok a gyerekzsivalyba, és visszarepítem magam az időben. Ilyenkor elhiszem, hogy még számomra is van élet. Ha pedig nem tudok kijönni, a fényképeket nézegetem otthon, és sírok, hogy hova jutottam, mire is volt ez az egész. Hogy miért is nem mentem el ebből a világból a drága feleségemmel együtt. Ne haragudjon, hogy elsírtam magam, nem akartam megijeszteni, de évek óta nem szólt hozzám senki olyan szeretettel, mint maga."

Lépésről lépésre haladtunk. Egyszer csak közös lett a padunk, és néha már a férjem is odaült mellénk, hiszen tudnia kellett, hogy a felesége és a lánya kiért van oda ennyire. Karácsonykor pedig egy terítékkel több került az asztalra. Amikor meggyújtottuk a gyertyát, az az érzésem volt, hogy a nagypapám és a nagymamám elégedetten lemosolyog odafentről, és azt mondja: "Jól van, kislányom, nem éltünk hiába."

Heni történetét lejegyezte Bali Edina Zsanna.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.