érzelmek kibeszélő karácsony trauma
Az év végéről azonnal a karácsony, illetve a szilveszter jut eszünkbe. Az év legnagyobb ünnepére készülni már önmagában is igen összetett feladat... Az ajándékok beszerzése idő- és költségigényes.

A munkahelyi karácsonyi party, a kötelező baráti találkozók - na, ehhez van ilyenkor a legnagyobb kedvünk -, a gyerekek óvodai/iskolai bemutatói mind egy-egy foglalt délutánt jeleznek a naptárban. Aztán ott van az ünnepi vacsora, plusz a sütemények, az egész megspékelve a rokonlátogatások leszervezésével... Ha úgy döntünk, hogy a minimalista verzióban adjuk elő az ünnepet, akkor sem maradunk tennivaló nélkül.

A háromnapos hadjáratszerű vendégeskedés végeztével a szerencsésebbek pihennek pár napot, a kevésbé szerencsések még odateszik magukat a munka frontján. Majd jön az év valódi vége, a szilveszter. Ezen a napon, pláne az esti órákban, kötelező a móka és kacagás. Talán nem túlzás azt mondani, hogy az ember nyomós indokkal még a születésnapján is kaphat felmentést a vidámkodás alól, no de Szilveszterkor...? Nincs pardon,akkor kötelező a jókedv!

Véleményem szerint az év vége mégsem emiatt nehéz... vagyis nem csak emiatt. Inkább azért, mert ilyenkor próbáljuk behozni az évközi lemaradásokat. Ilyenkor szeretnénk még a hetek, hónapok óta félbehagyott dolgaink végére pontot tenni. Ilyenkor szeretnénk minden régóta nyűglődő, húzódó feladatot ténylegesen letudni végre. És ez húz le igazán - hiszen most rengeteg a tennivaló a külvilág felé, melyek mindig elterelik a figyelmünket.

Tudni kell, hogy azok a kérdések és gócpontok, melyeknek lezárására huzamosabb ideje nem tudjuk rávenni magunkat, nem véletlen kerülnek mindig a sor végére. Több időt, összeszedettséget, átgondolást igényelnének - és a következő hetekben sok mindenről szól az életünk a készülődés miatt, de ezekről épp nem.

Forrás: Shutterstock

Aki igazán lelkiismeretes típus, még azt a kérdést is felteszi magának, vajon hogy áll az év eleji fogadalmával: mit sikerült, mit nem sikerült belőle idén megvalósítania... És mint tudjuk, ez rengeteg "miért"-tet és hasonló fajsúlyos kérdést vet fel.

Válási és párkapcsolati mediátorként www.lehetjobb.hu) azt tapasztalom, hogy az év végi időszakban bizonyos szempontból valahogy generálódnak a problémák. Egy-egy kérdéskör alapos tisztázása pedig mindenképpen több energiát vesz ki belőlünk. A család tagjai többet vannak együtt az iskolai és munkahelyi szünet miatt, és az ünnepek körüli teendők, váratlan helyzetek rengeteg rugalmasságot, humort és türelmet igényelnek.

Ezért azt tanácsolom, hogy a "körülményekhez képest nyugodt" év végét tűzzük ki célnak. Ha egy kérdés megfogalmazódik, akkor érdemes feljegyezni és érlelgetni magunkban addig, míg a helyzet is adott lesz a tisztázására. A lényeg nem a probléma szőnyeg alá söprése és elodázása, hanem a békés, közös ünneplés. Ha ezt előre eldöntjük, akkor semmi nem tud ettől eltéríteni.

Mindenképpen értékelendő, ha legalább önmagunkhoz őszinték vagyunk, de a nagytakarítást egyelőre most hagyjuk meg a külvilág felé, és a lelki részéből csak annyit vegyünk bele, amennyi valóban előre visz bennünket! A cél egy nyugodt, derűs ünnep - éppen annyi lelki rendrakással egybekötve, amennyi a mézeskalács tésztájának összegyúrása közben jólesik. A többit hagyjuk meg későbbre! Most örüljünk a fának, aminek a tetején ott ragyog az aranysárga csillagocska...

Szilvássy Rita

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.