Esküvő után automatikusan közös bankszámlára kell váltanunk?

PR cikk közös vagyon bankszámla pénzügyek
Ha hosszabb ideje együtt élünk a párunkkal, bizonyára kialakultak már a közös pénzügyi szokásaink. Lehet, hogy az összeköltözés napjától minden kiadást közösen viselünk, esetleg a jövedelmi viszonyaink szerint – vagy fele-fele alapon – járulunk hozzá a közös élethez. A házasságkötés azonban már komolyabb lépés, így legkésőbb az esküvőt követően biztosan felmerül a kérdés: hogyan tovább? Következhet a közös bankszámla nyitás és tényleg mindent megosztunk egymással, esetleg mindenki megtartja az anyagi függetlenségét? Az alábbiakban mindenre választ adunk.

A házastársi közös vagyon

A házasságkötés tulajdonképpen egy jogi aktus, ami egy úgynevezett házastársi vagyonközösséget hoz létre. Fontos tudni, hogy ennek kezdete nem az esküvő napja, hanem az az időpont, melytől kezdve élettársakként együtt éltünk. Az ezen időszak alatt akár együtt, akár külön szerzett vagyontárgyaink – így elsősorban a fizetésünk – a közös vagyonunkba tartozik, ez tehát a jogszabályok szerint a kettőnk pénze. Ennek a vagyonnak a része az a tartozás is, melyet valamelyikünk a vagyonközösség fennállása alatt vállalt, így tehát az egyikünk adóssága a másikat is terheli, amennyiben adós-adóstársi, vagy kezesi szerepről van szó.

Természetesen vannak kivételek is, hiszen azok a vagyontárgyak és tartozások, melyeket az élettársi kapcsolat előtt szereztünk és vállaltunk, a különvagyonunkba tartoznak, így nem osztozunk a korábban vásárolt ingatlanon, személyes tárgyakon, de azon sem, amit bármikor – tehát akár a házasságkötés után is – öröklés címén szerzünk. Ha azonban a különvagyonunkba tartozó ingatlant bérbe adjuk, az ebből befolyó összeg szintén közös lesz.

A házassági vagyonjogi szerződés

A fentiekben tisztáztuk, hogy hogyan működik a házastársi vagyonközösség – fő szabály szerint. Ettől a rendszertől egyszerűen eltérhetünk egy vagyonjogi szerződés megkötésével, melynek tartalmát szabadon határozhatjuk meg: dönthetünk úgy, hogy bizonyos vagyontárgyak, vagy akár az egész vagyonunk tekintetében kizárjuk a vagyonközösséget.

De mi a helyzet a bankszámlával?

Ahogy láthatjuk, szerződés hiányában az életközösség napjától kezdve házastársi vagyonközösségben élünk, a gyakorlatban azonban ez a kapcsolat megromlása esetében lehet igazán problémás. A mindennapokban sokkal fontosabb az, hogy hogyan rendezzük a közös életünkkel együtt járó kiadásokat. Függetlenül attól, hogy mit mond a jogszabály, a kérdés megválaszolása rajtunk múlik.

A közös számla előnyei

Ha az esküvő után úgy döntünk, hogy a közös bankszámla nyitás a nekünk való megoldás, azzal sok szempontból egyszerűbbé válik a közös kiadások kezelése, hiszen innen fizetjük a bérleti díjat, a rezsit és a bevásárlásokat, valamint a gyerekekkel kapcsolatos költségeket is. Ebben az esetben mindketten jól láthatjuk, hogy pontosan mennyit költünk, ahogy azt is, hogy még mennyi pénz áll a rendelkezésünkre. Ha bármelyikünkkel történik valami, a másik gond nélkül hozzáférhet a számlához, és az is fontos, hogy a közös számla segítségével megszűnnek azok a feszültségek, melyek az eltérő anyagi helyzetünkből adódnának.

A külön számla előnyei

Ha a fizetésünk a saját számlánkra érkezik, az lehetőséget teremt a pénzügyi függetlenségünk megőrzésére, így a saját célú kiadásainkról senkinek nem kell beszámolnunk: ez a megoldás akkor lehet különösen hasznos, ha eltérőek a költekezési szokásaink és szeretnénk megvédeni a saját jövedelmünket. Ha van egy költséges hobbink, esetleg a tanulmányainkba vagy a vállalkozásunkba szeretnénk befektetni, akkor ezzel nem veszélyeztetjük párunk anyagi helyzetét, ami a kapcsolat szempontjából is nagyon fontos.

Arany középút: közös számla a közös kiadásokra

Ha egy kompromisszumos megoldásra vágyunk, nyissunk egy közös bankszámlát, melyhez mindkettőnk hozzáférhet, és erre havonta utaljunk át bizonyos összeget: ez lehet egyenlő mértékű, de dönthetünk úgy is, hogy jövedelmi viszonyaink arányában járulunk hozzá a közös kiadásokhoz. Erről a számláról rendezzük aztán a háztartásban felmerülő költségeket, a saját hobbinkat, szórakozásunkat viszont fedezzük saját számlánkról, így mindketten csak addig nyújtózkodhatunk, amíg a takarónk ér.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

(x)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a SHE Google News oldalán is!
Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.