Egykoron a sárban dagonyázás, a nagypapával való horgászás és az erdőbéli labdázások jelentették kisgyermekként a szabadidőt. Nem voltak like-ok, sem agyonszerkesztett posztok, amik azt sugallták volna, nem vagyok elég. S habár tény, hogy rengeteg jó tulajdonsága van az internetes böngészésnek, a negatív oldalait is közvetlenül tapasztaltam.
A legjobb barátnőm, Éva mindig is nagyon csinos, hosszú, szőke hajú lány volt. A srácok csak úgy epekedtek utána, ő azonban mégis nagyon szerény, és visszafogott jellemvonásokkal rendelkezett. Ma már évek óta népszerű influenszerként éli a mindennapjait, azonban korántsem olyan fényűző az ő kis világa, mint azt sokan gondolják.
Egy PR-csomag innen, egy mozijegy onnan, ő mégis boldogtalan. Egyszer megkérdeztem tőle, mi az oka a folytonos rosszkedvének? Annyit felelt:
– Nem hittem a fülemnek! A nő, aki az Instagramon éli az életét, azt próbálta nekem elmondani, hogy tönkretette a lelkét a folytonos virtuális világban való megfelelési kényszer. Oly sok hónap terápiára volt szüksége még ahhoz is, hogy merjen kitenni magáról filter és smink nélküli arcképet.
A közösségi média tényleg megmérgezi a lelket?
Vajon amit a virtuális világban látunk, az valódi? Vajon igazán ismerjük azokat az embereket, akiknek a fotóit nézegetjük nap, mint nap? Egyáltalán kell-e a folytonos „neten lógás”?
Éva régen azt mondta volna, hogy igen, hiszen csak és kizárólag akkor tudsz népszerű maradni, ha folyton a csillogást mutatod az embereknek. Azonban mi történik akkor, amikor valaki nehéz időszakon megy keresztül? Vajon kötelező állandóan a jót és a szépet láttatni? Egyáltalán nem! Ugyanis ezzel nem csak másokat, de magunkat is becsapjuk. Innen indult el a kedves barátnőm története is, aki mély depresszióba süllyedt két év folyamatos "virtuális tökéletesség" után.
A like-ok valódi szeretetet adnak? A kommentek majd átölelnek, amikor sírunk? Az effektek pedig tényleg elfedik a rosszabbik oldalunkat? Miért is kellene azt rejtegetnünk? Ahelyett, hogy magunkat okolnánk azért, mert mások szebbek a képeken, inkább próbáljunk elfogadóbbak lenni önmagunkkal a tükörbe nézve.
S ha nem is megy rögtön, apró lépésekkel igenis elérhető az önszeretet. Az érzés, amikor bármit teszel és mondasz, már nem fogsz haragudni magadra egy szempillantás alatt megjelenik. A tudat, hogy „rád” mindig számíthatsz ösztönösen érkezik majd. Ezek azok a boldog pillanatok az életben, amikor valóban jól vagyunk. Hiszen ezek a saját magunkkal szembeni áttörések hatalmas szeretet adnak!
Éva már tudja, hogyan kezelje a néhai lelki válsághelyzeteket, nem akar álarcok mögé bújva rejtőzködni a nagyvilág elől. Te meddig fogsz?
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.