kihasználás önbizalom megfelelési kényszer barátság
Ha a barátaidnak segítségre van szüksége, egyből téged hívnak fel? Te vagy a lelki szemetesláda, aki mindig meghallgat másokat? Szorgalmas munkatársként rendre neked kell túlóráznod? Ha úgy érzed, a legtöbben csak kihasználnak, akkor ideje meghúznod a határaidat.

Te mindig készséges és segítőkész vagy, nem mondasz senkinek nemet. Hajlamos vagy magadat és a saját igényeidet a háttérbe szorítani, csak azért, hogy megfelelj másoknak. Ám mégsem vagy boldog, mert érzelmileg és fizikailag egyaránt kimerülsz, és mikor neked lenne szükséged segítségre, mások nem támogatnak.
Ha neked is a kényszeres megfelelni akarás uralja a napjaidat, akkor itt az ideje, hogy változtass. Csökkentsd a stresszt az életedben, és növeld az önbizalmad! Ezzel a négy trükkel sikerülni fog.  

1. Tanulj meg nemet mondani! 

Egy ismerősöd az utolsó percben megkér, hogy segíts neki beköltözni az új albérletébe, de neked sűrű napjaid vannak, és nem fér bele a programodba. Ráadásul nem ez az első alkalom, hogy későn szól. Mit teszel? Ha a válaszod az, hogy átszervezed a heted - csak azért, hogy ne okozz neki csalódást - akkor rossz úton jársz. 

Jelezned kell a számodra kellemetlen helyzeteket a környezetednek, mert a „mindent megoldok” hozzáállással csak azt éred el, hogy az ismerőseid el is fogják várni, hogy mindent megoldj – helyettük.

Ha nehéz számodra az egyértelmű elutasítás, akkor kínálj fel alternatívákat. Segíts a helyzet megoldásában úgy, hogy nem áldozod fel magad. Például ebben a szituációban ezt is válaszolhatod: „Megnéztem a beosztásomat, és sajnos a héten nem érek rá. De van egy költöztető, aki korábban nekem is segített. Szívesen megkérdezem, hogy ők ráérnek-e.” 

2. Gondold át, hogy valóban szükséges-e a segítséged 

Amikor egy ismerősöd panaszkodni kezd, hogy nehéz helyzetbe került, akkor mielőtt felajánlod, hogy kihúzod a slamasztikából, gondold végig, hogy meg tudja-e oldani egyedül a problémát. Lehet, hogy csak meg akarta osztani valakivel a baját, és nem várt tőled mást, csak hogy meghallgasd. Azonban, ha segítséget ajánlasz, természetesen elfogadja. Érthető, hogy szeretnél támasza lenni a barátaidnak, ugyanakkor nem biztos, hogy azzal segítesz, ha megteszel helyettük dolgokat. Engedd, hogy megtanulják megoldani a saját problémáikat, mert hosszú távon ez viszi őket is előre.

nemet mondani, munkahely, munka, nő
Forrás: Shutterstock

3. Merd kimondani a véleményed 

Ha a barátod felveti, hogy menjetek egy olyan étterembe, amit te ki nem állhatsz, akkor ne félj ezt elmondani. Ha mindig nyelsz egy nagyot, és sosem mersz konfrontálódni, akkor egy idő után tele leszel frusztrációval és elfojtásokkal. Nem attól leszel szerethető, hogy mindenre rábólinthatsz. Vállald a véleményed, a személyiséged, és ne hagyd, hogy mások mindig rád erőltessék az akaratukat. 

4. Ne kérj mindenért bocsánatot 

Gyakran használod az „elnézést” és „bocsánat” kifejezéseket? Sőt, talán nem is veszed észre, de minden második mondatot ezzel kezdesz?

A gyakori bocsánatkéréssel leértékeled és alárendelt helyzetbe hozod magad. Mielőtt egy szituációban bocsánatot kérsz, gondold végig, hogy elkövettél-e valamit, ami ezt indokolja. Ha nem, akkor fejezd ki másképp magad.

„Elnézést, hogy megszólítalak...” helyett tedd fel a kérdést így: „Tudnál nekem segíteni?”. Ha késel pár percet, hosszas szabadkozás helyett mondd azt: „Nagyon köszönöm a türelmed”. Ha egy beszélgetés során nem értesz egyet valakivel, akkor sem kell bocsánatot kérned. Teljesen normális, ha más véleményed vagytok. Ha szeretnéd, hogy egyenrangú félként kezeljenek, akkor először magadat kell annak tekintened. 

Nyitókép: Shutterstock

 

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.