Régen talán működött, sőt, elvárás volt: a férfi legfőbb feladata a családja eltartása. Menjen csak, gebedjen bele a munkába, otthon viszont nincs semmi dolga. Ja, legfeljebb az autót szerelje meg, az is épp olyan pasis dolog, mint a mágikus ubis üveg kinyitása.
Ám napjainkban az a helyzet, hogy nem mindenhol elég egyetlen kereset a család fenntartásához. Igenis szükség van arra, hogy a nő is dolgozzon. Ráadásul sokan ettől érzik jól magukat. Ugyanakkor olyan világot élünk, ahol rengeteg az apahiányos gyerek, ami óriási sebeket hagyhat a kicsikben. Sérülést generálhat, ha apu folyton csak dolgozik, és ha otthon van, akkor csak alszik, tévézik vagy a garázsban babrál, és nem a gyerekeivel, a családdal foglalkozik.
Már rongyos lett a fülem, annyit hallottam, hogy egy kapcsolat kétemberes dolog. Meg a házasság. Na, hát a család talán nem? De! Ha már két ember szövetséget kötött Isten vagy az anyakönyvvezető színe előtt, onnantól kezdve minden közös, és mindennel együtt kell megbirkózni.
Nemcsak az örömöket kell együtt élvezni, hanem a nehézségeket is együttes erővel kell megoldani. Tehát vegye ki mindkét fél a részét mindenből! Dolgozzanak, vezessék együtt a háztartást, és neveljék együtt a gyereket!Ahelyett, hogy azon versenyeznének, ki tesz le többet az asztalra, vagy ki a nagyobb áldozat, inkább azon kellene dolgozniuk, hogyan legyenek egymás bajtársai...
Ki tudok borulni azoktól az apukáktól, akik hazamennek a melóból, eldobják magukat, és belefolynak a kanapéba, mert azt hiszik, nincs más dolguk. (Még szerencse, hogy sok példa van ennek az ellenkezőjére is...) Holott az asszony háztartást vezet, neveli a gyereket, meg mellette esetleg dolgozik is. Én aztán sok mindent elhiszek, azt is, hogy fáradt a "ház ura", de akkor is: otthon sem érnek véget a szerepeink.
Ugyanolyan kötelezettségeink vannak, mint a munkahelyen. A férfi legyen társa a feleségének, a jobb keze, nem pedig a főnöke, vagy épp a "nagy gyereke"! Igenis, kérdezze meg, mit segíthet - bár a legjobb, ha automata üzemmódra kapcsol -, és vigye ki a szemetet, porszívózzon, vagy akár vacsorát is készíthet. Egy családban minden nap bőven akad tennivaló. Az apa ugyanúgy el tud menni munka után bevásárolni, vagy a gyerekekért az iskolába.
Azután pedig jöhet a gyereknevelés. Tessék szépen együtt játszani, leckét írni, minőségi időt tölteni a gyerekkel! Különben esélyes, hogy a csemete érzelmi roncs lesz felnőtt korában, vagy nem lesz képes kiépíteni egy normális kapcsolatot. Az apa olyan plusz értékeket adhat, amire egy anya nem képes. Szükség van a jelenlétére, ha már elérhető közelségben van!
De itt még mindig nem ért véget a történet. Mert ahogy a férfiak elvárják, hogy a feleségből este előbújjon a szexi nő, ugyanúgy elvárható tőlük is, hogy vonzó partnerek legyenek. És nemcsak a társuk testével kell foglalkozni, hanem a lelkével is. Kell, hogy jusson idő egymásra. Szóval, a férfiak nemcsak kenyérkeresők és apák, hanem férjek és szeretők is.
Ha a szülők egymás harcostársaiként mindenben együttműködnek, az elősegítheti a gyerek boldog és mentálisan egészséges felnőttkorát. Jól tudjuk, hogy a családi minták mennyire meghatározóak az életünkben. A legideálisabb minta, amit adhatunk a gyereknek, ha azt látja: apa nemcsak egy hátvéd, hanem éppen olyan csatár, mint anya, és együtt küzdenek a győzelemért. És így mindenki boldogabb lesz.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.