A férfiak, az apák jelenléte elengedhetetlenül szükséges a nagy Egészhez, a férfi-női egyensúlyhoz, hiszen ezek, - bár önmagukban is teljesek -, mégis csak egymást kiegészítve tudnak harmonikusan működni.
Hiába teljesít jól egy anya ezen a területen, soha nem fogja tudni megtanítani a gyermekeinek a maszkulin energiák pozitív működését, a férfiak világát, hiszen nőként elméletben tökéletesen tisztában lehet ezzel a szereppel is, gyakorlat és megélés hiányában mégis csak beszélni tud arról. Úgy is mondhatnánk, ismeri az utat, de nem jár rajta, hiszen ő nő.
A férfiak ilyen nagy mértékű kikerülése a családból és a társadalomból szinte lehetetlenné tette, hogy fiaiknak átadják az egészséges férfi mintát, annak működést, valamint hiányuk kihatott a párkapcsolatokra is, mind lányaik, mind a fiaik esetében.
Kisfiúk esetében ez azt jelenti, hogy életükből kimarad a pozitív férfi erő, a harmonikus maszkulinitás, apa hiányában nem tapasztalják meg játékos formában – birkózás, focizás stb – a saját erejüket, nem tudják azt sem kinyilvánítani, sem használni, nem kapják meg a férfivá avatódás rítusát sem.
Ezért felnőttkorukban nehézséget okozhat a tekintélyhez, hatalomhoz, erőhöz kapcsolódó minőségek harmonikus megélése, ahogyan a párkapcsolati működés-, és a nőkhöz való viszonyulás, hozzáállás mintája is.
Az apa jelenléte a családban képviseli az alkotó, megtartó, szeretteiről gondoskodó, felelősséget vállalni merő és tudó, erős és ugyanakkor szerető, gyengéd princípiumot, amihez kapcsolódni tud aztán a női befogadó, átalakító, életet adó, családot és otthont egybetartó minőség. Bármelyik hiányozzék, ez a veszteség mindig egyensúlytalanságot okoz, emellett számos következménye van mind az egyén, mind pedig az identitás és a társadalom szintjén is.
Egy apa a lánya életében a legelső férfi szerepet tölti be: segít felépíteni az önbizalmát, hozzájárul saját női értékeinek tudatosításához, megtanulásához, a saját működése révén épít fel viselkedési mintákat benne.
Ezért nagyon fontos, mit mond és hogyan fejezi ki- és éli meg magát férfiként, apaként, társként, hogyan viszonyul a feleségéhez, alapvetően a nőkhöz. A kislányok a szüleiket figyelve fogják kondicionálni magukat nőként, és majdani társként is. Ha az édesapjuk megbízható, figyelmes, lehet rá számítani, ha képes dicsérni, eléri, hogy a lányának kifejlődjön az egészséges önbizalma.
Kialakítja a lánya felfogását a férfi viselkedésről, a férfi-nő kapcsolatról és felállít egy mércét, amit először tudattalanul, később tudatos formában is keresni fog gyermeke, a leendő társában.
Ahogyan bánik a feleségével, ha tisztelettel és megbízható jelenléttel, tettekkel mutatja meg nap mint nap, fontos számára a másik, ha a példájával tanítja, hogy gyermeke felnőve mit várjon el egy férfitól: ne váljon lábtörlővé, kizsigerelt és becsapott szeretővé, ne érje be kevesebbel, mint amit érdemel, már pótolhatatlan erőtartalékot adott útravalóul.
Ha az apa hiányzik a családból, vagy negatív módon nyilvánul meg, ha a gyerekek nem látnak harmonikusan működő párkapcsolatot, a szüleik egymáshoz és önmagukhoz való viszonyát, ha nem tudják megtanulni a férfi-, női- és kapcsolati működést, sok sebet szerezhetnek a felnőtt életükben, mire képesek lesznek rátalálni és megélni a pozitív működést.
Azt hiszem, egy apa számára talán az egyik legnagyobb elismerés, ha a lánya az ő pozitív mintájára alapozva azt mondja: olyan férfit és olyan társat szeretnék, mint Te vagy.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.