Nincs olyan ember, aki még soha semmit nem halogatott. Persze van, aki ritkábban, és van, aki gyakrabban csinálja. Ha sűrűn esel ebbe a hibába, biztosan felmerült már benned is az érzés, hogy ez így nincs rendjén. Ám mielőtt változtatni próbálnál, fontos különbséget tenni a késleltetés/elnapolás és a halogatás között. Ugyanis a kettő nem ugyanaz.
Az első esetben - egy elfogadható indok alapján - megváltoztatjuk a prioritásokat, és átrendezzük a feladatainkat. Például, ha közbejött valami sürgősebb dolog. A halogatás esetében viszont nincs a háttérben elfogadható, valós indok. "Tanulnom kellene, mert holnap vizsga, de inkább megnézem, mi újság a Facebookon."
Persze, ha csak időnként történik velünk ilyesmi, az rendben van - hiszen emberek vagyunk. Viszont a túl sok halogatással vigyázni kell, mert önutálat, stressz - sőt, akár depresszió is - járhat vele. Ha ilyesmit tapasztalsz magadon, mindenképp érdemes foglalkozni a problémával.
Először is, rá kellene jönnöd: miért halogatsz?
Legtöbbször valamilyen félelem áll a halogatás mögött. A legfontosabb tehát, hogy tedd fel magadnak a kérdést: mitől félsz? Mi történik, ha megcsinálod azt a bizonyos dolgot? Mi lesz akkor más, mint most? Mivel kell (esetlegesen) szembenézned? Térképezd fel, mi van a háttérben! Próbáld megfejteni, nálad mi lehet az ok! Mint mindig, itt is ezzel érdemes foglalkozni a tüneti kezelés helyett. Persze, az önfegyelem növelése is hatékony eszköz.
Nekem nagyon bevált. Így sokkal könnyebb rávenni magam a "nemszeretem" dolgokra. Mert tudom, hogy rövid ideig fog tartani, mégis haladni fogok vele. Még mindig olvasod a cikket? Mire vársz? Ha mostanáig halogattál valamit, ugorj neki, és kezdd el csinálni! Most! Csak így lesz eredménye...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.