Az értetlenkedők többsége azonban nem veszi számításba, mi a feltétele egy ilyen eljárásnak.
Először is a tények: a 90%-ban katolikusok által lakott Írország és Észak-Írország hosszú ideig a világ egyik legszigorúbb abortusztörvényéről volt híres.
Az abortusz minden körülmények között illegálisnak számított. Akkor is, ha a magzat egyébként életképtelen volt, illetve ha az anya élete került veszélybe. A nők és a kislányok Angliába jártak terhességmegszakításra, amit teljes titokban kellett tartaniuk, mivel bíróság elé is kerülhettek volna emiatt.
Tessék csak elképzelni: egy 11 éves gyereket megerőszakolnak, teherbe esik, és ezek után nemhogy pszichológusi és szakorvosi segítséget nem kap, de még bűnözőként is tekintenek rá! Pedig ilyen fiatalon mind a terhesség, mind a szülés kockázatos, nem is beszélve egy erőszakban fogant utód felneveléséről. Érthető, hogy évtizedek óta forró téma volt ez a kérdés a régióban.
A változás egyik katalizátora Savita Halappanavar tragikus esete volt 2012-ben. Az írországi Galwayben élő, 17 hetes terhes nőnél elindult a vetélés folyamata, ám az nem fejeződött be a magzat kilökődésével. Egészségügyi küretre volt szükség, azonban a kórház a hatályos törvényekre hivatkozva megtagadta a beavatkozást, és Halappanavar napokkal később elhunyt - terhességi mérgezésben.
Az egész világot felkavarta a tény, hogy egy egészséges 31 éves nő belehalhat egy ilyen, ma már rutineljárással orvosolható problémába. A tragédia hatására 2013-ban az ír kormány elfogadta a törvénymódosítást, miszerint anyai életveszély esetén, lehetőség nyílik a terhesség megszakítására.
Az új törvény azonban továbbra sem jelentett megoldást számos egyéb nehéz helyzetre. Mi van a megerőszakolt kiskorúakkal, és mi van azokkal a nőkkel, akik nem tudják eltartani, (esetleg egészségügyi probléma miatt) ellátni a már meglévő gyerekeiket, ha még egy csemete születik? És a legsúlyosabb kérdés: mi van akkor, ha a magzat életképtelen, és születése után jó eséllyel borzalmas kínok között hal meg?
Nyilván vannak, akik egy ilyen helyzetben az Istenre vagy az Univerzumra bízzák a döntést, és bármi is álljon előttük, végigcsinálják. Saját testi-lelki szenvedéseiken túl, a gyermekük kínjait is elviselik - ami mindennél keményebb próbatétel lehet. Nem hibáztathatjuk viszont azokat sem, akik úgy döntenek, hogy ilyen esetben véget vetnek a terhességnek, hogy se ők, se a gyermekük ne szenvedjen.
Jennifer Ryan, északír döntéspárti aktivista, a terhesség 24. hetében tudta meg, hogy kislánya vesék nélkül, nyitott gerinccel született volna - ha túl is éli a kicsi a születést, jó eséllyel megfulladt volna. A család Liverpoolba utazott abortuszra, majd otthon eltemették a kis Jessicát. Számukra ez a döntés a szülői felelősségről szólt.
2018 májusában az írek népszavazás keretében döntöttek arról, hogy az abortusz legyen legális a hazájukban. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy Írországban az abortusz a 12. hétig engedélyezett, azt követően pedig kizárólag orvosilag indokolt esetben van rá lehetőség. Épp úgy, mint Európa legtöbb országában, köztük Angliában és Magyarországon is, ahol abortuszt a 24. hétig végeznek.
A friss északír abortusztörvény annyiban tér el ettől, hogy mivel számos fontos vizsgálatra a 24. héten kerül sor, mostantól egészen a 28. hétig végzik el az abortuszt. Ám kizárólag orvosilag indokolt esetben: ha a magzat és/vagy az anya élete, emberi életminősége veszélybe került.
Az abortusz a terhesség második, pláne harmadik trimeszterében már elképesztően megterhelő mind lelkileg, mind fizikailag. A 28 hetes magzat egy 38 centis, 1200 grammos élőlény. Ha ezen a ponton megszületne, intenzív ellátás nélkül is lenne esélye a túlélésre, megfelelő segítséggel pedig szinte biztosan ép felnőtt válna belőle.
Azonban, amikor életképtelen magzatról van szó, az orvos először méhen belüli injekcióval „elaltatja" őt, majd mikor az életfunkciók leálltak, a szívdobogás megszűnt, megindítja a szülést. Az anyának a halott babát kell a világra hoznia, vagyis a harmadik trimeszteres abortusz voltaképpen halvaszülés. Biztosak lehetünk abban, hogy aki eddig a pontig eljut a terhességben, az akarta a gyereket, és óriási veszteségként éli meg annak elvesztését.
A közvélekedéssel szemben tehát: a harmadik trimeszteres abortusz nem felelőtlen egyetemisták vagy vidáman kefélgető karrierista harmincasok alternatív fogamzásgátlása! Hanem az esetek nagy részében tervezett, vágyott és várt magzatok eutanáziája - a további szenvedések elkerülésének érdekében. Vagyis olyan élettragédia, amit semmi esetre sem kriminalizálni kellene, hanem segíteni azokat, akik mindezt átélni kényszerülnek.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.