Csernobil fenyegetés Dósa Eszter sugárveszély atom atomkatasztrófa atomszennyezés
Ha nézed A szolgálólány meséjét, ismered azt a szörnyű, nyomasztó munkatábort, ahol büntetésből sugárszennyezett szemetet kell lapátolni. A helyszín távolinak és posztapokaliptikusnak tűnhet, pedig a jelenkori világunkban is léteznek hasonlók.

Nem Csernobil az egyetlen, ahol a szennyezettség és a pusztítás hatalmas méreteket öltött - ráadásul ezeken a környékeken emberek élnek mind a mai napig...

A Polygon

Szovjetunió legnagyobb atomfegyver-kísérleti telepe a kazahsztáni sztyeppén, Szemipalatyinszk mellett található, melyet a hétszázezer környékbeli lakos ellenére lakatlan területnek nyilvánítottak. A rendszerváltásig közel ötszáz robbantást hajtottak itt végre. A légköri robbantások radioaktív csapadékot, a föld alattiak súlyos talajszennyezést okoztak.

Kazahsztán 1991-ben vált függetlenné. Ekkor ugyan fény derült az addig jól eltitkolt környezeti károkra, ám a bezárt telepen hagyott radioaktív anyag őrizetlenül maradt. A helyi lakosság ugyanúgy a veszélyes csapadékkal szennyezett mezőkön legeltette az állatokat, és ők maguk is a földeken megtermelt növényeket fogyasztották. Az ország keleti része fertőzötté vált: a rákos megbetegedések aránya mind a mai napig duplája az országos átlagnak.

A születési rendellenességek előfordulása tízszer gyakoribb. Az elmúlt évtizedekben közel félmillió ember egészségét érintették a kísérleti nukleáris robbantások, ennek ellenére a terület napjainkban is lakott. A mérőműszerek most is akkora sugárzás dózist mérnek óránként, amennyi egy átlagos embert máshol évente ér...

Forrás: Shutterstock

A szibériai vegyi kombinát

Szeverszkben a csernobilihez hasonló, RMBK típusú plutónium termelő atomerőművek működtek. Az ötből kettő jelenleg is üzemel. Több, mint százezer ember él a környező városban, Tomszkban. A környéken tároló is található a folyékony radioaktív hulladékok számára, benne 50 millió köbméter szennyezett anyaggal. Némelyik tartály csak egy fedetlen medence, és - karbantartás híján - szivárog a víz alatt.

1993-ban az egyik tartály felrobbant: a katasztrófa során plutónium és urán jutott a levegőbe. Az esemény utáni radioaktív hóesésben a megengedett sugárzás több, mint százszorosát mérték.

A cézium-137-es izotópja daganatot és genetikai elváltozásokat okozhat pusztán belégzés által. A 2001-es tárgyaláson mindössze 860 dolláros kártérítést állapítottak meg a károsodott embereknek, ám a 26 felperesből 14 elhunyt különböző betegségekben, és nem élte meg a per végét.

Norilszk

A sarkkörön túl fekvő orosz település a külföldiek elől teljesen elzárt terület, és a világ legszennyezettebb, legélhetetlenebb városaként tartják számon. 1956-ig munkatáborként működött, ám a bezárása után többen ott maradtak. Rengeteg bányászt vonzott a munkalehetőség, ugyanis szén-, nikkel-, réz- és kobaltbányák hosszú sora húzódik a környéken.

A bányászatból eredő finom por és radioaktív szmog mindent beborít, a téli mínusz harminc fokos hidegekben gyakori a fekete hóesés, évközben pedig a savas esők. A közeli erdők ötven kilométeres körzetben kiégtek, elpusztultak, újratelepítésre a szennyezett talaj miatt nincs mód. A százhetvenezer lakos várható élettartama nem éri el az ötven évet sem.

Forrás: Shutterstock

Mayak atomerőmű, Oroszország

A térképeken sem jelölt Cseljabinszk 40 nevű települést több, mint hétszázezer munkatáboros fogoly építette, és üzembe állítottak hat atomreaktort is. A munkások védőfelszerelés nélkül dolgoztak, a folyékony radioaktív hulladék pedig egyenesen a városka melletti Tecsa folyóba ömlött. Úgy gondolták, hogy előbb-utóbb megtisztul a folyószakasz, de a hetvenhatmillió köbméter radioaktív víz így is közel harmincezer embert betegített meg.

Miután teljes falvak lakosságát kellett kitelepíteni, a hulladékot a közeli Karacsaj tóba süllyesztették, amely a mai napig olyan szinten radioaktív, hogy körülbelül egy órát élnél túl, ha fürödnél benne. A hatvanas évek végén egy aszályos időszakban a kiszáradt tóban felgyülemlett radioaktív iszapos port széthordta a szél - ez félmillió embert érintett a környéken.

A szennyezett folyót mára már leválasztották, és radioaktív hulladékgyűjtőként üzemel, ám a megnövekvő csapadék miatt az is megtörténhet, hogy egyszer csak az egész kiönt, és megmérgezi az északi Jeges-tengert. Itt történt a világ egyik legsúlyosabb katasztrófája is 1957-ben. Egy robbanás miatt több, mint száz tonna szennyező anyag került a levegőbe, melyet az akkori Szovjetunió - nem meglepő módon - eltitkolt a lakosság elől, így 1976-ig nem is derült rá fény.

Ezzel négyszázezer embert tettek ki közvetlen életveszélynek, ráadásul a kitelepítések is közel két évig tartottak. A baleset után pedig egyszerűen átírták a város nevét - így olyan, mintha meg sem történt volna a katasztrófa...

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.