A sorozat forgatása előtt a film készítői megkeresték a jelenleg 55 éves asszonyt, de ő jelezte: nem szeretne többet beszélni a történtekről. A 90-es évek közepén már megtette, Szvetlana Alexijevics riportkönyvében, ami a Csernobili ima címet viseli. Ez alapján egészen pontosan tudjuk rekonstruálni, mi történt Ignatenkóékkal.
Vaszilij - vagy, ahogy felesége becézte, Vászka - és Ludmilla középiskolás korukban szerettek egymásba. A katasztrófa idején 23 és 24 évesek voltak, ráadásul friss házasok: még kézen fogva mentek mindenhová. Önálló lakásra nem volt pénzük, ezért a tűzoltók számára fenntartott aprócska, egyszobás szolgálati szálláson éltek, az erőmű közelében. Abban bíztak, hogy hamarosan nagyobbacska otthonhoz jutnak, mivel Ludmilla babát várt - a várandósság hatodik hónapjánál tartott.
Amikor 1986. április 26-án hajnalban Vaszilijt behívták tüzet oltani, a távolból mindketten látták a lángokat, de senki sem értesítette őket arról, hogy komolyabb a helyzet egyszerű tetőtűznél. A tűzoltók semmilyen védőfelszerelést nem kaptak, így oltották a grafitporos radioaktív tüzet órákon keresztül.
Mikor Vaszilij reggel még mindig nem volt otthon, felesége a kórházba ment. Egy orvos barátjának köszönhetően beengedték a férjéhez, aki erősen fel volt puffadva, és nagyon fáradt volt. Mindenki csak egyet ismételgetett: sok tejet kell hozni a fiúknak, attól rendbe fognak jönni. Ludmilla hordta is a tejet gallonszámra, de a fiatal tűzoltók csak hánytak a folyadéktól.
Az orvosok ekkor még azt mondták az asszonyoknak, hogy a férjeik gázmérgezést kaptak, de nincs mitől tartani. Este azonban kiderült: az összes tűzoltót Moszkvába szállítják. Ludmilla könyörgött, vigyék a feleségeket is magukkal: el is küldték őket ruhákért (mondván, mindent el kellett égetni az akció után), de mire a reptérre érkeztek, a gép már felszállt- átverték őket.
Ludmilla az éjszakát végighányta, reggel mégis rögtön látni akarta a férjét. Hamarosan - 36 órával a robbanás után - megkezdődött Pripjaty evakuálása, így végre eljuthatott Moszkvába. A rendőrőrsön kérdezte meg, hova vitték a csernobili tűzoltókat, és nagy meglepetésére rögtön elárulták neki, hova kell mennie.
Az asszonyokat persze nem akarták beengedni, így Ludmilla - ahogy a filmben is - lefizette a portást, majd beszélt egy orvossal.Angelina Vaszilevna Guszkova radiológus főorvos megkérdezte, van-e gyerekük. Tudta, hogy hazudnia kell, és örült, hogy vékony alkata miatt el tudja rejteni a terhességét. "Egy fiú és egy lány" - válaszolta.
"Helyes, akkor már nem is kell több. Harminc percet kap, nincs érintés, ha sírva fakad, kizavarom" - hangzott a válasz. Legnagyobb örömére azonban a tűzoltók a kórterem közepén ültek és jókedvűen kártyáztak. Az előző napi puffadtságnak nyoma sem volt. A fiúk megérezték, hogy a pár szeretne kettesben maradni, ezért különféle ürügyekkel pár percre kimentek, ők pedig ott ölelték, csókolták egymást, ahol érték.
Másnap a férfiak mindegyike külön kórterembe került, és Vaszilijt ekkor már alig ismerte meg a felesége. "Innentől minden nap egy másik emberhez mentem be. A bőre megfeketedett, csomókban hullott a haja, napi 25-30 alkalommal volt széklete, ilyenkor pedig - a vér és a genny mellett - belső szervek is távoztak belőle.
A morfium már nem csillapította a fájdalmát. A végső szakaszban folyton köhögött, és a tüdeje, a mája darabkái hulltak ki a száján. Nem lehet sem leírni, sem elmondani, ami a férjem testével történt" - mondta az asszony, aki közben azt is látta, hogy a tűzoltótársak lassan mind eltűnnek...
Vaszilij megígérte feleségének, hogy megmutatja neki Moszkvát. Egy napon három szegfűt húzott elő a párnája alól, és kérte Ludmillát, mondja meg, nappal van-e vagy éjszaka (mert ekkor már semmit nem látott). Kihúzatta a függönyt - kint épp tűzijáték volt. Vaszilij nevetett: "Ugye, megígértem, hogy virággal kényeztetlek és megmutatom neked Moszkvát?"
Innentől az asszony végig a férje mellett maradt: május 14-én hajnalban, amikor a halál elérte Vaszilijt, épp csak egy rövid sétára indult, mert mindene elgémberedett. "Az volt a szerencsém, hogy minden nagyon gyorsan történt, nem volt idő sírni, összeomlani. Két hét alatt mindenki halott volt. Azt mondták, ez itt már nem a férjem teste, hanem radioaktív hulladék. Cinkkoporsóba tették egy tömegsírban, amit betonnal fedtek. Csak arra tudtam gondolni: Vásza azt kérte, a kislányunkat Natasának nevezzük, ha pedig fiú, az ő nevét kapja. Tudtam, érte túl kell élnem" - emlékezett Ludmilla.
Két hónappal később a tűzoltófeleség újra Moszkvába látogatott a férje sírjához, amikor - két héttel a kiírt időpont előtt - elindult a szülés. A kis Natasa első látásra egészségesen született, de négy órával később súlyos májzsugor és szívelégtelenség miatt meghalt.
Ludmillát, mint a Szovjetunió hősi halottjának feleségét egy kétszobás lakásban helyezték el. "Olyanban, amire Vászával is vágytunk, én viszont majdnem megőrültem fájdalmamban." A fiatal nőre ráadásul kiközösítés is várt, hiszen sokan ekkorra már rettegtek a Csernobil környékéről érkezőktől.
Később Ludmilla újra férjhez ment, de már az elején tisztázta: életében csak egy szerelme volt, Vásza. Új férjétől egy kisfia született, Andrej, aki - bár az orvosok nagyon féltették - egészséges, értelmes felnőtté cseperedett. Ludmilla azért beszélt nyíltan a velük történtekről, hogy soha többé ne történhessen meg hasonló katasztrófa...
Nyitókép: AFPforum
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.