Mondani szokás, hogy a kütyüzés a modern kor hátulütője. "Bezzeg az én időmben..." Igen. Az én időmben a tévére fogták. Most meg másra. Van is benne igazság, hiszen a könyveladási statisztikák igazolják, hogy egyre csökken az olvasók tábora. Olvasni jó dolog, azt hiszem, ebben mindannyian egyetértünk. Na, de akkor miért nem olvas a gyerekem?
"Pedig már veszekedtem, könyörögtem, ígértem. Falra hányt borsó... Ő ilyen és kész."
Először is kérdezzük meg magunktól: biztos, hogy ez az ő hibája? Vagy inkább a miénk? Jó példával járunk elöl, vagy már megint csak követelünk tőle? Ha mi magunk nem olvasunk, csak állandóan a tévét bámuljuk, vagy a telefon képernyőjét, nem várhatjuk el a gyerektől, hogy majd csak úgy magától olvasni fog. De még parancsra sem. Sőt, leginkább arra nem. Itt nincs helye mentegetőzésnek, itt nem állja meg a helyét, hogy "de fáradt vagyok". Miért, ő nem az? Napi nyolc órát ül az iskolában...
Pedig olvasni jó dolog, több okból is. Először is, ugrásszerűen javulni fognak a jegyei. Jobb lesz a helyesírása, mert olvasás közben rögzül a szavak helyes alakja. Sokkal szórakoztatóbb módja ez a gyakorlásnak, mint órákon át másolni mondjuk, az "ly"-os szavakat. A szókincse is bővülni fog. Javul a problémamegoldó képessége, és olyan dolgokhoz tud majd hozzászólni, amik korábban nem is érdekelték.
Nézz körbe a lakásban! Van miből választania a gyereknek, vagy csak nippek pislognak a polcokon? Legyen jó sok könyv otthon! Nem csak gyerek- és ifjúsági irodalom. Tudományos és történelmi magazinok és folyóiratok, sportról, állatokról, bármiről. Én annak idején édesapám Galaktikáit forgattam, pedig még olvasni sem tudtam. Alig vártam, hogy képes legyek rá.
Ne rettegjünk a képregényektől! Nem feltétlenül a modern, "egy oldal egy kép" típusú kiadványokra gondolok. Vegyük elő bátran a régi Mozaik, Kockás és Alfa magazinokat vagy a Hahotát! Garantáltan imádni fogják a gyerekeink is.
Nemrég a fiammal együtt olvastuk végig kamaszkorom nagy kedvenceit, a Kaland, Játék, Kockázat könyvek legjobbjait. Aki még emlékszik rá: ezek azok a fantasy történetek, ahol az olvasó - a megfelelő oldalra lapozva - maga dönthet, hogy merre haladjon a sztori. Ez olyan egyedi élményt nyújt, amire még a jelenkor gyerekei is rákattannak.
Nagyobb gyerekeknél keressünk a korosztályuknak megfelelő nyomozós történeteket, vagy próbáljunk meg a humor oldaláról közelíteni! Nincsenek otthon könyveid? Sebaj, irány a könyvtár! Nincs nekik amit szeretnél? Ma már létezik a könyvtárközi kölcsönzés fogalma. Igény szerint akár Miskolcról Sopronba küldik a kívánt kötetet.
Az is nagy előny, ha már kisgyerekkorától mesélsz neki. Amikor pedig már maga is képes rá, hadd olvasson ő neked! Az együtt olvasás remek móka, nálunk bevált. Ráadásul a kapcsolatotokat is erősíti. Ha pedig elfárad, még mindig befejezheted helyette a fejezetet.
Ne tiltsd a számítógépet meg a kütyüzést! A tiltás csak ellenállást vált ki. Helyette alakíts ki ésszerű szabályokat és időkorlátozást! Nem a múltban élünk - a gyerekeknek igenis szükségük van arra, hogy felfedezzék a környező világot, különben lemaradnak a többiektől. Még az is lehet, hogy már régen olvas, csak nem tudod, mert egy olyan felületen teszi, ami számára ismerősebb, mint nekünk, felnőtteknek. Fogadd el, hogy a számítógép és az internet a világunk részévé vált!
Ha egy gyerek olvas, attól szebb lesz a lelke is. Empatikusabb lesz a világgal szemben, és önmagát is könnyebben el tudja majd helyezni benne.George R. R. Martint idézve: "Egy olvasó ezernyi életet megél, mielőtt meghal. Az az ember, aki nem olvas, csak egyet."
Trux Béla
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.