Mióta mindezt átéltem, folyamatosan agyalok. Bizonyára pöpec szakirodalma van a konfliktuskezelési stratégiáknak és azok hiányának, én viszont abszolút laikusként, pusztán a saját tapasztalataimról fogok most írni.
Tehát hogyan kezelj egy konfliktus, ha nem akarod azt megoldani, hanem inkább a vélt vagy valós sérelmeidet dédelgetnéd? Nem hittem volna, de elég komoly repertoár létezik erre:
Szakemberként még mindig nem tudok nyilatkozni, de saját tapasztalatom bőven van e téren is.
A legfontosabb, hogy legyen benned vágy a tisztázásra, a továbblépésre. Akkor is, ha ez - például szakítás esetén - a korrekt, tiszta lezárást jelenti. Meggyőződésem, hogy szerelemben, barátságban és családi kapcsolatokban nincs helye büszkeségnek, egyszerűen le kell ülni és rendezni a nézeteltérést, még ha az fájdalmas felismerésekkel és beismerésekkel is jár.
Kikerülhetetlen, hogy mindenki őszintén, szépítés, terelés, hibáztatás és magyarázkodás nélkül elmondja, hogyan is látja az ügyet, pontosan mi történt, és abban hol az ő helye, mi a szerepe. Lehetséges ugyanis, hogy mindenki más szemszögből látja ugyanazt az eseményt, és épp csak az eltérő nézőpont az, ami konfliktushoz vezetett.
Miután mindenki meghallgatta a másikat (de nem ám úgy, hogy közben azon járt az esze, maga mivel vághatna vissza), érdemes megbeszélni, hogy hol csúsztak félre a dolgok. A legtöbbször ez valamilyen kommunikációs malőr, de van, hogy indulatok, türelmetlenség, düh, frusztráció, eltérő érdekek sora kerül elő. Ilyenkor derítsük ki, konnan jön, miből táplálkozik mindez!
Ha sikerült megtalálni a konfliktus magját, nézzük meg, mit kellett volna, vagy lehetne még másképp csinálni, ki hol hibázhatott, és ami a legfontosabb: találjuk ki, hogyan lehet pozitív irányba fordítani a dolgot! Hiszen most már mindenki ismeri, érti a másik szempontját, a megoldás pedig valamennyi résztvevő közös érdeke.
Konfliktust kezelni akkor és csak akkor érdemes, ha a büszkeséget minden résztvevő alárendeli annak a szeretetnek és tiszteletnek, ami a másik iránt benne él. És így rá figyelve, vele együtt képes kilépni a gödörből a fényre... merthogy valójában soha nem késő.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.