Azonnal megszakértették az anyuka nevelési stratégiáját, mire a nő elárulta, hogy a gyermeke autista, ezért van szükség játékra utazás közben. Ezt követően az anyát és a gyereket is nyomdafestéket nem tűrően megalázták, ócsárolták - mintha az autizmus minimum fertőző lenne, vagy ne lehetne vele együtt élni...
És sajnos nem ez az első alkalom, hogy ilyen esetről hallok autistákkal kapcsolatban. Nagyon sokan szinte semmit nem tudnak erről a betegségről, így most szeretnék tisztázni néhány dolgot.
Az autizmus egy, az agy fejlődése során kialakult betegség. Azt, hogy mi okozza, pontosan még nem tudják megmondani az orvosok, de a jelenlegi kutatások arra utalnak, hogy genetikai elváltozás vagy elváltozások állnak a hátterében. Az autizmus egy széles spektrumú betegség, a könnyebb esetektől a súlyos válfajáig sokféle változata van.
Főbb tünetei:
Habár az autizmus pontos okát még nem találták meg, azt már ki tudjuk zárni, hogy mi NEM okozza a betegséget:
Nem fertőző, így nem lehet elkapni sem érintés, sem cseppfertőzés által.
Manapság nagyon közkedvelt teória, hogy az autizmus hátterében a védőoltások állnak, pontosabban az MMR oltás. A vakcina mumpsz, kanyaró és rózsahimlő ellen védi a gyerekeket, és semmi köze az autizmushoz. Amit pont abban a korban kell a gyereknek beadni, amikor a (meglévő) autizmusának első tünetei megjelenhetnek. Vagyis csak egybeesésről van szó.
Az egész elmélet egy Wakefield nevű brit orvos tanulmányából eredeztethető - amiről azóta kiderült, hogy meghamisította a kutatási eredményeket. Wakefield amúgy azért akarta bemocskolni a védőoltások jó hírét, hogy saját oltóanyagot dobhasson piacra. Végül a Brit Orvosi Kamara (GMC) kizárta a soraiból, és fegyelmi eljárást indított ellene.
A doktor annyit ért el, hogy sok szülő nem oltatta be a gyerekét, ami kanyarójárványokat okozott szerte Európában. Idén például csak Romániában 50 ember halt meg benne...
Autizmussal élni sokszor nem könnyű. Sajnos a társadalom, de néha még az autista gyermek családja sem tudja a helyzetet megfelelően kezelni. Ez látszik a Budapesten történtekből is. Hiszen attól még, mert valaki autista, nem kell feltétlenül teljesen elzárni a külvilágtól. Ma már nagyon jó eredményeket lehet elérni speciális foglalkozásokkal - ha időben felfedezik a problémát. Akár teljes életet is lehet vele élni.
A kulcs itt is az idő. Minél előbb diagnosztizálják a betegséget, annál hamarabb megkezdődhet a kezelés. Ugyanis a kommunikációs és szociális készségek nagymértékben fejleszthetők egy időben elkezdett terápiával.
Azonban az is tény, hogy minden egyes autista gyerek más és más. Nincs egy kikísérletezett módszer, ami mindenkinél beválik. Egyénileg kell minden gyerekkel foglalkozni, és megtalálni a legmegfelelőbb terápiát.
Szakemberek szerint, a jelenlegi legjobb terápia az ABA (Applied Behavior Analysis). A módszer a gyerek és a terapeuta kapcsolatára, illetve a pozitív megerősítésre épül - fejlesztve a kommunikációt és a kognitív képességeket, miközben a negatív viselkedési mintákat leépíti.
Az autizmus is egy tipikus olyan probléma, amit nem démonizálással lehet kezelni, hanem segítséggel.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.