Választ soha nem kaptam a kérdéseimre, a nemek közti fizetések egyenlőtlensége azonban ma is világszerte létező jelenség. Vagyis a nők minden ok nélkül kevesebb fizetést kapnak pontosan ugyanazért a munkáért, mint férfi kollégáik. Vagyis egyetlen oka mégis van: az, hogy nőnek születtünk. Ezt pedig úgy hívják: diszkrimináció. Akkor is, ha nem szándékos, vagy nem tudatos.
Van róla statisztika, kimutatás, sőt, kampányok is indulnak a probléma megoldására. Ehhez képest mindenki ismer legalább egy olyan embert, aki rendületlenül tagadja a nők és a férfiak közötti bérszakadék tényét. És őket nem lehet se számokkal, se grafikonokkal meggyőzni.
Csakhogy ezek eléggé féligazságok, amik egész könnyen megcáfolhatók - például így:
Molyrágta gondolat - mintha legalábbis pénzügyileg büntetni kéne, amiért felneveljük a majdani adófizetők generációit. Lehet, hogy bizonytalansági faktorként értékeli a munkáltató, hogy majd egyszer elmegyünk szülési szabadságra - ahonnan vagy visszatérünk, vagy nem. De egy férfi is bármikor felmondhat, mert kap egy jobb ajánlatot... Míg egy nő tisztában van azzal, hogy a munkába való visszatérés esetén mennyit számít egy stabil, kialakult jó viszony a munkáltatóval, így még jobban fog igyekezni, és nem is fog évente munkát váltogatni.
Az is tény, hogy a szülővé válás alapvetően megváltoztatja a munkavállaló kereső képességét, hiszen nincs több túlóra, ha menni kell az oviba, és az influenzás gyereket sem lehet otthon hagyni. Ez a teher azonban sokszor fokozottabban jelentkezik az anyáknál, mint az apáknál.
De ha feloldanánk a gyereknevelési feladatok megoszlását érintő diszkriminatív társadalmi elvárásokat, és az apák is pont olyan intenzíven vennének részt a család körüli feladatokban, akkor ez a probléma is megoldódna.
Pláne, ha kiegészülne egy magas színvonalú a bölcsődei és óvodai ellátással, és munkáltatói rugalmassággal - pl. home office vagy kötetlen munkaidő. Elvégre nem mindegy, hogy hol és a nap melyik szakában végzi el az adott feladatot az alkalmazott?
Aki ezzel érvel, az nincs tisztában a nemi sztereotípiák romboló hatásával. Pályaválasztásnál az iskolai környezet mellett meghatározó a családi minta is: arra kellene bátorítanunk a lányokat, hogy az érdeklődésüknek megfelelően válasszanak szakmát, és ne a társadalmi beidegződések mentén építsenek karriert. Történelmi tény, hogy amint a nők tömegesen választanak egy szakmát, annak nem csupán a presztízse csökken, hanem a bérezése is.
Sokan nem tudják, hogy a manapság maszkulinnak tartott programozói szakmában régen sokkal több nő dolgozott. Ma férfiak uralják az ágazatot, ami meglátszik a fizetéseken is. A helyzet persze folyamatosan javul, de mindkét nemre szükség van ahhoz, hogy lebontsák a női munkákat övező becsmérlő előítéleteket.
De igen, kérünk, csak a férfiaknál szerényebben teljesítünk ezen a területen. Tehetségtelen tárgyalók lennénk? Nem hinném, inkább egy másik, mélyen gyökerező társadalmi sztereotípiáról van szó, miszerint a két nemet ellentétesen ítélik meg ugyanabban a helyzetben. Ami a férfinál az ambiciózus karrierépítés, az nálunk követelőző magatartás. Ha asszertívak próbálunk lenni, egyszerűen ellenszenvet váltunk ki. Ezért is lehet, hogy junior pozícióban több a női munkavállaló, mint senior beosztásban.
Üdvözlet a párhuzamos valóságban élőknek! Számtalan kimutatás bizonyítja, hogy ennek az ellenkezője igaz évtizedek óta. A társadalomtudósok egy része pont emiatt bízik abban, hogy a nemek közti bérolló folyamatosan zárul - jóllehet, a nők tanulmányi előnye sok esetben még mindig elolvad a munkaerőpiacon.
Szerencsére joggal bízhatunk abban, hogy a fiatal generációk élen fognak járni a nemi sztereotípiák lerombolásában is, mert rég elmúltak azok az idők, amikor a nők aprópénzt kaptak a férjüktől, hogy azon hajcsatot vegyenek.
Nagy Viktória
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.