Hiába próbálták a szüleim elhitetni velem, hogy pont ettől vagyok különleges. Én csak annyit észleltem, hogy más vagyok. Az a kislány vagyok, akit úton-útfélen megjegyez magának a jónép. Ezért lépten-nyomon próbáltam kifürkészni, hogy is szabadulhatnék meg az "átkozott" pöttyöktől. A nővérem már jócskán megunhatta az ezzel kapcsolatos nyekergésemet, és meggyőzött, hogy sima, mezei radírral megszabadulhatok a védjegyemmé vált foltoktól.
Hihetetlenül belelkesültem, és naivan nekiláttam a pofonegyszerűnek tűnő feladatnak. Csak hát a foltok megmakacsolták magukat, és a világért sem akartak eltűnni. Kisvártatva a tesóm elfojtott nevetésben, én pedig keserves sírásban törtem ki.
Így a "mit szeretnék megváltoztatni magamon" listámon a szeplőktől való megszabadulás volt az első helyen. Ezt követte az elálló fülek korrigálása. Gondolkodtam még orrplasztikán és természetesen mellnagyobbításon is. Mert szerintem ezek a területek a leginkább problémásak a testemen.
Az, hogy mindig is úgy éreztem: az első műtéttel csak elindítanék egy lavinát. Nem is lőttem nagyon mellé: Dr. Varga Márta a Pszinapszison tartott előadásán szakmai tapasztalatával is alátámasztotta a megérzésemet. Hiszen hiába történik meg a beavatkozás, ha a belső elégedetlenség megmarad. Ezt boncolgatva már nem meglepő a tény, miszerint a plasztikai beavatkozásokat követően megnő az öngyilkossági kísérletek száma. Illetve elkezdődhet a vágyódás az újabb és újabb beavatkozások iránt. És ezek eredményét jól ismerjük az agyonműtött hollywoodi sztárok nem éppen követendő példájából...
A válasz természetesen összetett. Nem lehet ráhúzni a vizes lepedőt csupán a közösségi oldalak káros hatásaira, a sikerorientált, tökéletesség központú 21. századra, vagy éppen a médiából áradó elvárásokra. Mert ez mind szerepet játszik.
Azonban van egy sokkal kézenfekvőbb feltételezés is, ami felett sokan szeretnek elsiklani: a korai gyermekkor. A modern pszichológia számos tanulmányban beszámol a gyermek első pár évének meghatározó szerepéről.
És itt most nem arra kell gondolni, hogy volt-e fix napirendje vagy márkás rugdalózója. Vitathatatlan, hogy ezek is meghatározóak lehetnek, de hatványozottan nyom a latban - gyakorlatilag az egész felnőttkort végigkíséri - az elsődleges gondozóval való kapcsolat.
A megoldás ugyanakkor mégis az orrunk előtt hever. Fel kell(ene) tárni a lelkünkben megbúvó félelmeket, választ találni a kétségekre, eloszlatni a szorongásokat. És, ha ezek után, immár józan ítélőképesség mellett is szükségét érezzük a beavatkozásnak, akkor meglépni. De semmiképpen sem szabad az eredménytől függővé tenni a lelki egyensúlyunkat.
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.