Mi ilyenkor az első reakció? Minden prioritás, ami alapján éltük az életünket, előbb-utóbb borul. Először a pénz veszti el fontosságát. Majd a biztonság, a legmélyebb ponton esetleg a család szerepe is megkérdőjeleződik. És van az úgy, hogy mindennek, ami valaha fontos volt az életünkben - a terveinknek és az álmainknak - is búcsút kell, hogy intsünk. Szép? Szörnyű? Vagy inkább csak emberi?
Ez a folyamat a legnehezebb ebben a betegségben. Többek között erre is akar rávilágítani Ébredés - az Új kezdet! címmel egy különleges fotókiállítás. Bánhalmi Norbert elismert fotós aktképei nem szokványos módon mutatják be a női szépséget, szó sincs topmodellekről."Csak" hús-vér, kemény küzdelmeken átesett emberekről - akiknek többek között pont a nőisége sérült az életmentő beavatkozások során.
A megrázó képek mögött megrázó történetek bújnak meg. Ahogy egyre több fájdalmas és felemelő részlet derült ki ezekről az életmesékről, a szervezők arra jutottak, hogy a történeteknek önálló, művészi létjogosultsága van: többek, mint egy kiállítás háttéranyaga. Így született meg az azonos címet viselő könyv, amely a különleges fotósorozaton túl papírra is veti ezen nők belső monológjait, vívódásait.
A könyv szerzője, Elek Erika szerint írásának elsődleges célja a félelem eloszlatása. Annyi mindentől kell félni egy ilyen szörnyű diagnózis kapcsán. És sajnos sokan félnek erről beszélni, beszélgetni. Sok egészséges emberben felmerül a kérdés, hogy most mit mondjak egy halállal viaskodó embernek?
„Minden félelem lehetetlenné teszi a párbeszédet - magyarázza Erika. Ezzel pedig az a legfőbb baj, hogy a másiknak sem adok lehetőséget, hogy kibeszélje magából a problémát." Pedig ezeket a történeteket az egyik oldalról legalább annyira érdemes lenne meghallgatni és megtanulni elfogadni, mint amennyire a másik oldalnak fontos megfogalmazni és kibeszélni - és ez által feldolgozni.
"Aki rákos, annak a saját eddigi életével is szembe kell néznie. Épp ezért a projekt másik fő üzenete, hogy többek vagyunk annál, mint aminek gondolnak bennünket." - Összegez a szerző. „A daganatos embereket elsősorban nem csak a betegségük határozza meg, ugyanúgy eljárnak szórakozni, találkoznak barátaikkal. Ennek segítségével tudják elkerülni, hogy belesüppedjenek a "Miért én?"kérdéskörbe. Ez nagyban segítheti a gyógyulásukat."
Sokan sikítva dobnának el egy könyvet, ami a rákról szól, mert félnek szembesülni azzal a sok szenvedéssel, amit az író eléjük tár. De az Ébredés - az Új kezdet! nem akar riogatni, a fókusz nem a szenvedéstörténeten, hanem a vívódások utáni végkifejleten van. A kiállítást és a hozzá tartozó könyvbemutatót a szerző egyfajta figyelemfelkeltésnek, "ébresztésnek" tartja, ezzel szeretne rávilágítani, hogy mindenki ideje véges, és kezdjünk el valóban élni. Úgy gondolja: „Nem figyelünk arra, milyen belső monológok zajlanak bennünk."
Márpedig az elásott lelki probléma a rákos megbetegedések melegágya.
A megoldástól pedig csak annyi választ el, hogy átlépjünk a komfortzónánkon. Azonban ennek az "egyszerű" lépésnek a szükségességét sokan csak későn veszik észre. „Az a baj, hogy az emberek többsége látszatfelnőtt. Nem képesek szembenézni önmagukkal. Ez nem feltétlen csak a félelemből fakadhat, olyan automatikus mechanizmusok alapján működünk, amikről nehéz lekapcsolódni. Ez a félelem mechanizmus rengeteg alakot ölthet: lehet ház, lehet anyagi biztonság, vagy a férj/feleség, esetleg a gyerek, stb."
A könyv szereplői a nagy szembenézésekről is mesélnek. Persze adja magát a kérdés: mi segíthette ezeket a nőket egy ekkora küzdelemben? A válasz a családon és barátokon túl igencsak tanulságos. A szerző szerint „Ha értelmet adsz a szenvedésnek, annak valami hihetetlen ereje van."
Nyitókép: Bánhalmi Norbert
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.