Hosszú időbe telt, amíg végre rájöttem, hogy erőszakkal nem lehet orvosolni a gyengeségeimet. A csatát másvalakivel együtt fogom megnyerni, aki mindig is ott volt mellettem, csak sosem gondoltam rá harcostársként. Igen, ő a humorom...
Ne értsetek félre, ha valaki, hát én aztán igazán tudom, hogy pánikbetegség komoly dolog, és komolyan is kell venni. De amikor sajog a fejem a kínzó gondolatok súlyától, és egész éjjel szorongok, vagy elkap valahol a pánikszerű rettegés, semmi sem hat olyan gyorsan, mint a nevetés. Ami akár életmentő is lehet. Jó, jó, még senki nem halt bele ebbe a betegségbe, de a pánikérzés tényleg olyan, mintha közeledne a vég.
A véletlen hozott össze Szepesi Andreával, aki nem csak coachként hisz a humor erejében. Ő maga is pánikbetegségben szenvedett korábban, ezért pontosan tudja, milyen érzés rohamot kapni. Andrea 2006-ban ismerkedett meg a szisztémás rövidterápia módszerével. A neves pszichiáternek, dr. Birkás-Kováts Dezsőnek köszönhetően belátható időn belül legyőzte félelmeit, így saját bőrén tapasztalta meg ennek a módszernek a hatékonyságát. Ezt követően döntött úgy, hogy szeretne segíteni másokon, akik hasonló helyzetben vannak. Sorsdöntő nap volt a találkozásunk.
Akkoriban olyan korszakomat éltem, amikor folyton attól paráztam, hogy egy zsúfolt bevásárlóközpontban leszek rosszul. Andrea olyan kérdéseket tett fel nekem, amelyek a meglepetés erejével hatottak rám, és utat nyitottak az elapadt kreativitásom felé. A negatív gondolataim átstrukturálására akkor már igen nagy szükségem volt. A kérdések pedig valahogy így hangoztak:
Szerettem ezeket a konzultációkat, mert inspiráltak, teljesen új megvilágításba helyezték a problémáimat, és megkönnyebbülést hoztak.
Egy másik hasonló példa erre az utazástól való félelmem. A komfortzóna a pánikbetegeknél igen kényes kérdés. Gyakran elkerülöm a fóbiámhoz kapcsolódó szituációkat, és amikor ki kell lépnem az ismerős környezetemből, iszonyú gyötrődés és szorongás lesz úrrá rajtam. Ilyenkor különösen jól jön a humor, ami remekül oldja a bennem lévő feszültséget.
A terapeutámnak köszönhetően megtanultam másképp gondolkodni, és nem komolyan venni a "pánikizéimet". Korábban hajlamos voltam mindent túlaggódni, most viszont nevetek, mosolygok, és kiröhögöm a félelmeimet saját magammal együtt. Ez a hozzáállás segít "dedramatizálni" a helyzetet, és kicsinyíteni azokat a problémát, amik korábban megkeserítették a mindennapjaimat. Persze könnyebb ezt mondani, mint megtenni - nekem sem sikerült elsőre.
Sok-sok próbálkozás után jutottam idáig.
A nevetés tehát erős eszköz lehet a gyógyításban, ám nagyon fontos, hogy a tanácsadó ráérezzen arra, hogy kivel hogyan lehet beszélni, meddig lehet elmenni, stb. A konzultációk időtartama és módszere mindig egyedi és személyre szabott (beleértve a humort is). Mert ahogyan minden mást az életben, ezt is okosan, mértékkel kell adagolni. És megéri dolgozni vele, mert csodákra képes.
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.