menstruáció menzesz Schnierer Kati havi baj felvilágosítás Hoppál Bori
Sok anya legalább annyira retteg a menstruációról szóló első beszélgetéstől, mint a gyerek felvilágosításától. Miért? Talán azért, mert ők maguk is utálják a havi vérzésüket, neheztelnek a saját testükre miatta.

Ezt a szemléletmódot pedig az anyák a gyerekeinek is továbbadhatják. Talán nem gondoltál még bele, de nemcsak a saját testedhez, nőiességedhez való viszonyod határozza meg a szexualitásodat, hanem édesanyádé is! Az, ahogy ő beszélt saját nőiességéről - és az azt szimbolizáló szervről -, mind lenyomatot hagyott a fejlődésedben.

Hoppál Borival, az "Az én testem - Tinilányok kérdései, Hoppál Bori válaszai" c. könyv szerzőjével beszélgettem menstruációról, szexualitásról és anya-lánya viszonyról.

Forrás: azentestem.hu

Nem szabad kikerülni a témát!

- "Előfordulhat, hogy a nővé válásnak ebben az első pillanatában negatív visszajelzésekkel vagy közömbösséggel szembesül egy kislány. Esetleg egyedül marad a kérdéseivel és a bizonytalanságával. Ezekből egy olyan kép állhat össze benne, ami szerint azokat a történéseket - vagy érzéseket -, amik a puncival, hüvellyel, méhhel kapcsolatosak, tabuként kezelje. Ez akár későbbi szexuális életére is hatással lehet, és ő sem fog tudni komfortosan viszonyulni ezekhez a dolgokhoz.

Azok a lányok, akiknek az édesanyja nyitottan kommunikál saját nőiességéről, azt egy szép és felelősségteljes dologként élik majd meg. Így általában a szexuális életüket is sokkal tudatosabban kezdik meg: jobban meggondolják majd, ki lesz az első partnerük, és a védekezésre is nagyobb valószínűséggel ügyelnek majd. Ugyanazt a fajta tiszteletet várják majd el a fiúktól, mint amilyen tisztelettel ők is viszonyulnak a saját testükhöz. Ezért is tartom fontosnak, hogy beszélni lehessen a menstruációról."

Beszéljünk róla, de mégis hogyan?

Hoppál Bori szerint az élet nem úgy működik, hogy egy előre megtervezett előadással készülhess a nagy beszélgetésre tinilányoddal! Nagy valószínűséggel már sokkal korábban találkozni fogsz a gyerek kérdéseivel. Például, amikor a 3 éves gyermek (akár fiú, akár lány) betopog a fürdőbe, amikor épp betétet cserélsz, és megkérdezi, mit csinálsz... (Ráadásul a vér látványa még meg is ijesztheti a kicsit!) Ilyenkor fontos, hogy ne zavard ki pánikolva a gyereket, és ne is hagyd őt egyedül a kérdéseivel! Inkább nyugtasd meg és válaszolj neki, például így:

"Anya pocakjában minden hónapban összegyűlik egy kis vér, hogy oda be tudja fészkelni magát egy következő kisbaba. Ha azonban ez a kisbaba nem érkezik meg, akkor ez a vér szépen távozik. Ennek a vérnek köszönhető, hogy te is itt vagy, mert téged is ez védett, táplált, növesztett a pocakomban."

Forrás: Getty Images/EmirMemedovski

Az anyáknak előbb a saját házuk táján kell rendet rakniuk!

Ha őszinte viszonyt, jó kommunikációt szeretnél a lányoddal, akkor a havi vérzésről is nyitottsággal kell beszélni. Csakhogy, ha egy borzasztó, fájdalmas dolognak írod azt le, nagy eséllyel ő ezzel a hozzáállással válik majd nővé. "De mégis hogyan tudnék szeretettel, békében beszélni a saját menstruációmról, ha azt tehernek élem meg?" - kérdezheted joggal! Mit tegyen az az anyuka, aki szenved a "havi bajától"? Íme Hoppál Bori válasza:

-"Nem baj, ha megosztod a lányoddal, hogy az első mensid irgalmatlan görcsökkel járt, vagy azt, hogyan érzed magad előtte vagy az első napokban. Fontos azonban, hogy ne az süljön ki belőle, rá is ezek a borzalmak várnak! Egy ilyen helyzetet lehet enyhíteni azzal, ha az édesanya elmeséli, hogyan oldotta ezt meg, mit hozott mindez az ő életébe."

Jó, jó, de mégis hogyan oldhatja fel a hosszú évek óta fennálló görcsöket a szegény anya?

Ha nem szeretnéd a havi szenvedéseid örökül hagyni lányodnak, lépj a tettek mezejére! Amint elkezdesz pozitívabban, több elfogadással viszonyulni a menzeszedhez, az hatni tud testi szinten is. Ahelyett, hogy a fájdalmak megindulása előtt két nappal már a tabletták után nyúlnál, kezdd el megfigyelni a tested! Kísérletezz! Nézd meg, mi történik, ha sétálni viszed a fájdalmat, ha rátornázol, ha meleget vagy hideget teszel rá... Csak figyeld meg, és közben igyekezz ne haraggal gondolni a testedre!

Nem mindegy, hogyan nevezed!

Amikor "havi bajként" hivatkozol rá akár csak saját magad előtt is, azzal már predesztinálod is, mi fog történni! Ha viszont elkezdesz úgy gondolni a menstruációdra, mint a hónap azon napjaira, amikor finomhangolásban lehetsz a testeddel, és amikor megengedheted magadnak, hogy többet pihenj, máris változhat a helyzet!

Eldöntheted például, hogy ezek a te napjaid lesznek, amik rólad szólnak. Amikor megengeded magadnak, hogy egy kicsit befelé fordulj, és kedvesebb, gyengédebb legyél magaddal. Akár ajándékokkal is készülhetsz magadnak, például egy jó fürdővel. (Tévedés, hogy a periódusunk napjaiban nem egészséges egy jó, lazító fürdőt venni!)

Ha úgy tekintesz a menstruációdra, mint termékenységed ünnepére vagy a nőiességed születésnapjára, akkor még az is elképzelhető, hogy lányod egyenesen várni fogja nővé válását!

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.