történelem sütemény rigó jancsi Rákóczi túrós somlói galuska édesség
Ha azt mondom, hogy Rákóczi-túrós, somlói galuska és rigójancsi, egyből mindeni rávágná, hogy ezek igazi hagyományos magyar sütemények. Pedig alig pár évtizeddel ezelőtt "születtek" meg ezek a cukrászati remekművek.

Rigó Jancsi

Rigó Jancsi, a tüzes szemű, tehetséges cigányprímás és bandája 1896-ban egy párizsi étteremben játszott. Egy belga herceg fiatal feleségével (Claire Ward) hallgatta játékukat, és a hercegnét olyannyira lenyűgözte Jancsi, hogy elhagyta érte a férjét. Jancsi is elvált hitvesétől, Barcza Mariskától. Az eset olyan nagy port kavart, hogy még Mikszáth Kálmán is "belekeveredett" az ügybe, hiszen az ő főszerkesztésével működő Országos Hírlap is tudósított a válóperről. Ekkoriban történt, hogy Jancsi egy pesti cukrászdában rendelt egy csokis süteményt a szeretett asszonynak. A cukrász pedig gyorsan el is nevezte a tortát rigójancsinak.

Forrás: Wikipedia

Végül a szerelem nem tartott tovább tíz évnél, mikor is Claire Ward egy jóképű olasz hotelportás miatt elhagyta Jancsit. A prímás később szegényen és elfeledve halt meg. A sütemény azonban nem felejtődött el. Hiszen ki ne ismerné ma is ezt a mennyeien csokis, habos csodát?

Forrás: Wikipedia

Rákóczi-túrós

És azt tudtátok, hogy a Rákóczi-túrós névadója nem a fejedelem, Rákóczi Ferenc, hanem a Felsőleperden született magyar szakács és cukrászmester, Rákóczi János? Hazai és nemzetközi elismeréseinek se szeri, se száma. A túrós, habos költeményt pedig 1958-ban ismerhette meg a nagyérdemű, amikor Rákóczi János a 200 napig tartó brüsszeli világkiállítás magyar éttermének volt a konyhafőnöke. Szakácskönyve A Magyar konyhaművészet címmel 1964-ben jelent meg. Nevét nemcsak a sütemény, hanem egy húsétel, a Rákóczi rostélyos is viseli.

Forrás: Wikipedia

Somlói galuska

Az első somlóit 1958-ban ismerhette meg a nemzetközi szakma, hiszen Szőcs József Béla cukrászmester a brüsszeli világkiállításon mutatta azt be a külföldieknek is. Mondanom sem kell, hogy hatalmas sikerrel. A cukrász 1956-tól vezette a Gundel cukrászműhelyt, míg Kisalagon meg nem nyitotta saját cukrászdáját. Ő a saját pátriájának a tiszteletére a közeli Somlyó dombról nevezte el az édességet. Bár a megvalósítás Szőcs József nevéhez fűződik, a somlóit Gollerits Károly, a Gundel étterem egykori főpincére találta ki.

Forrás: Wikipedia
A legnagyobb magyar és a cukrászat
A reformkor idején megnyíló hazai cukrászdák mestereit akkoriban cukorművesnek, cukorsüteményesnek hívták. És ki mástól is származhatna "cukrász" szavunk, ha nem a legnagyobb magyartól, a nyelvújító Széchenyi Istvántól. A kifejezést az 1830-ban megjelent Hitel című művében olvashatjuk először. A múlt század elején pedig már az sem volt mindegy, hogy cukrász vagy mézeskalácsos az illető. Szigorúan különvált a két szakma.

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.