A kísértés szele szinte mindenkit megcsapott már: "Csodálatos párom van, csak hát itt ez az izgalmas idegen..." A történet, ami így kezdődik, háromféleképpen érhet véget:
Azaz, amikor nem tudsz ellenállni a kísértésnek, és a pároddal kötött (kimondott vagy kimondatlan) szerződést megszegve belemész egy kalandba, vagy akár egy párhuzamos kapcsolatba. Persze szigorúan titokban, a társad beleegyezése nélkül.
Monogám kultúránkban valószínűleg ez számít a legetikusabb megoldásnak: dönteni kell, hogy maradsz-e a pároddal, akit imádsz - és lemondasz egy esetleges még jobb jövőről -, vagy kockáztatsz, és belevágsz egy új kapcsolatba.
Miért olyan borzasztó nehéz ez a döntési helyzet?
Mert általában nincs is információd arról, hogy valójában milyen az a vonzó idegen. Nincs egy mágikus tükör, amibe beletekintve megláthatod, milyen lenne vele egy-két-tíz év múlva. Tényleg annyira csodálatos, mint amilyennek most, a lila ködön keresztül látod? Vajon milyen társ, férj, apa lenne?
Vegyél elő két lapot! Az egyikre írd fel az egyik férfi jó tulajdonságait, a másikra a másikét! Amelyik oldalon több a plusz, azt válaszd!
- kapta a megdöbbentő tanácsot Szurovecz Kitti.
De mégis hogy hasonlítsuk össze a körhintát a répatortával? És különben is, tényleg darabra számoljuk a pozitívumokat? Az "empátia" ugyanannyit ér, mint az, hogy "ő is szereti a sci-fit, mint én"? Ha már számolunk, nem kéne súlyozni? És mi a helyzet a negatívumokkal? Végül sosem fog kiderülni, jó döntést hoztál-e, hiszen nem tudhatod, hogy végződött volna a másik történet.
Létezik még egy etikus megoldás: a poliamória, azaz a többszerelműség. Poliamor identitásúnak hívjuk azokat, akik képesek, és akarnak is egyszerre több emberhez szerelemmel kötődni.
Képzelt történetünkben, ha három ilyen személy találkozik, már szinte nyert ügyük van: nem kell választania, párja beleegyezése mellett a hölgy elkezdheti építeni romantikus kapcsolatát az új férfival is. Természetesen hősnőnk közben ugyanezt a szabadságot biztosítja kedvesei számára is. És boldogan éltek, amíg meg nem haltak az újabb, meg újabb hercegekkel és hercegnőkkel...
"Hohó! Ilyen tényleg van ilyen?" - csillant fel több szempár is, mikor először hallott a többszerelműségről.
Szurovecz Kitti számtalan poliamorral készített interjújában azt tapasztalta, hogy vannak olyanok, akiknek nagyon bejön ez az életforma. Ugyanakkor azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy nem mindenkinek való ez a kapcsolati modell – világított rá Dittera-Balogh Andrea a Poliamoria Magyarország Közösség egyik képviselője.
Borzasztó életdilemma, amikor egy monogám és egy poliamor beállítottságú ember szeret egymásba. Csak a legritkább esetekben találnak megnyugtató megoldást.
A regény nem tudom, hogy végződik, de egy titkot elárulok: Szurovecz Kitti bizony választott, és boldog. Bevallotta: bár nagyon sok szép történetet hallott, és jó barátokat szerzett a magyar poliamor közösségből, ő erre sosem lenne képes.
"Ahhoz nagyon nagyfokú érzelmi intelligencia szükséges!" - mondta. "És bizalom abban, hogy a szerelmem mindig visszatér hozzám a másodlagos kapcsolatával töltött hétvége után."
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.