A motiváltság egyszerűen leírható úgy, hogy milyen erős benned a kezdeményezőkészség, és mennyire vagy kitartó egy feladat elvégzése közben. Hogy képes vagy-e áldozatokat hozni akkor is, ha már beleuntál a feladatba, ha már fáradt vagy, ha fájdalmat érzel.
Amennyiben erre képtelen vagy, akkor csúcsteljesítményeket sem fogsz elérni.
Viszont egy komoly sikerélmény után is csökkenhet a motiváció. Hiszen elérted, amit szerettél volna, és leeresztesz. Egy kis lazítás persze megengedett, de ha túl sokáig tart ez az állapot, akkor az negatív hatással lesz a jövőbeli teljesítményedre. Ezt nevezhetjük "siker másnaposságnak" is, aminek jellemzői:
A nagy bajnokoktól érdemes tanulni, ők azok, akik éveken keresztül jól teljesítenek, és a csúcson maradnak. Hiába érték el a céljukat, és hevernek már milliók a bankszámláikon, sikeréhségük változatlanul megmaradt. Folyamatosan képesek motiválni magukat, és ha ezt a hozzáállást megtanulod, akkor alkalmazni tudod majd a mindennapi élet kihívásaival szemben is.
A következő négy pontban összefoglaltam a lényeget:
A siker felé vezető úton a motivációra tekinthetünk úgy, mint motorra, a célokra pedig, mint a térképre. A hosszú távú célok mellett szükség van rövid távúakra is: olyanokra, amik reálisan elérhetőek. Így kapsz visszacsatolásokat a jelenlegi szintedről, mérhetővé válnak az eredményeid, és tisztábban láthatod, milyen irányban kell folytatnod az utadat.
A bajnok sportolóknak az a trükkjük, hogy nem ragadnak le a jól bevált rutinoknál, elfogadják, hogy folyamatosan változtatni kell, annak érdekében, hogy fejlődhessenek. Nem süppednek a kényelmes megszokásba. Hiszen az ellenfeleik is folyamatosan azon dolgoznak, hogy megtalálják a módot, hogy legyőzhessék őket.
Amikor egy sportoló győzelmet arat, egy pillanatra megáll a világ. Az összes eddig befektetett munka és áldozat egy érzelmi bombává alakul, ami ekkor felrobban. És amikor a nyakadba akasztják az érmet, az csodálatos érzés, és az utána következő időszak is. De ez el fog múlni.
Ami megmarad, az a csodás és nehéz pillanatok összegzése, a sikerhez vezető út emléke. Ennek tudatában a bajnokok képesek a következő kihívás útján szem előtt tartani azt, hogy a nehéz pillanatok is részei a jövőbeli sikereknek. Hosszú távon ezzel a hozzáállással épül ki egy győzelmi kultúra!
A sportban - és minden más területen is - az elvégzett munka és az alázatos készülés a teljesítmény alapja. Az csak ezután következik, hogy mennyire tudod kihasználni a lehetőségeidet - és egy adag szerencse sem árt a sikerhez. Ezzel tisztában vannak a bajnokok is, ezért minden kihívásra úgy csapnak le, mintha egy soha meg nem ismétlődő alkalom lenne. Hiszen ezeknek a lehetőségeknek a száma valóban nem végtelen.
Ezért az esetleges vereség nem is okoz nekik akkora fájdalmat - hiszen tudják, hogy ez benne van a pakliban -, mintha úgy érzik, nem tettek meg mindent a siker érdekében.
Egy komoly siker után fontos a regeneráció és a kikapcsolódás. A bajnokok is félre tudják tenni a "munkát", és képesek lazítani! Ilyenkor a prioritások megváltoznak, és az idő megfelelő beosztása a lényeges. Hiszen fontos a feltöltődés az újabb erőfeszítések előtt, mert mindig az a legnehezebb, amikor újra neki kell állni a melónak.
Nyitókép: iStockphoto
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.