Egyszerűen a kemény fizikai megterheléssel járó tanyasi életet jobbára nem egy filigrán nő képéhez társítom. Ehhez képest a Hajdúböszörményben tevékenykedő Fekete Zsóka rendesen rácáfolt a mai világ ki nem mondott előítéleteire.
Hogy miféle előítéletekre gondolok?
És a sort még bőven lehetne folytatni, de beszéljenek helyette a tények: Zsóka mindössze 31 éves, és immár ötödik éve áll a családi vállalkozás élén. Három diplomával rendelkezik, és mintegy negyven anyakocás a sertésállománya - ami úgy 350-400 mangalicát tesz ki. A családi vállalkozás felfuttatását uniós támogatásból finanszírozták, vagyis óriási felelősséget vállaltak.
Bár Zsóka a nyomasztóan nagy felelősség felvetésére csak széles mosollyal válaszol, majd némi kételyt látva az arcomon hozzáteszi: "A felelősség tettre sarkall. Erőt ad, hogy nap mint nap menjek előre. Ugyanakkor bizakodással tölt el, hogy megnyertük a pályázatot. Ez számomra azt is magában foglalja, hogy a pályázat elbírálói is láttak realitást az ötletünk kivitelezésében."
Zsóka nem győzi hangsúlyozni, hogy a rohamléptekben fejlődő vállalkozásukban hatalmas szerepe van a családnak. Annak, hogy kicsi korától kezdve munkára nevelték, és neki is ki kellett vennie a részét a háztáji feladatokból. Meg annak, hogy bár a szülők, nagyszülők példaértékűen elkötelezettek voltak a gazdálkodás mellett, mégis hagyták Zsókát a maga útját járni.
A családi hagyományok egyáltalán nem kötötték gúzsba a fiatal lányt, így szabad akaratából követhette a szíve hívó szavát: az első diplomájának megszerzése után még egy multinál helyezkedett el. Ahol bár kiválóan megállta a helyét, mégsem érezte maradéktalanul jól magát. Mindeközben egy véletlen folytán a mangalicaállományuk egyik pillanatról a másikra többszörösére növekedett. Mivel Zsóka ingázni sem nagyon szeretett otthona és a város között, végül a hazaköltözés mellett döntött.
Mielőtt azt hihetné a kedves olvasó, hogy Zsókának könnyű, mert ott az évtizedes családi háttér, a szülők támogatása és a birtok, érdemes tisztázni, hogy hajnali ötkor kelni és este kilencig talpon lenni nem egy leányálom. Persze a fiatal gazdasszony egy percig sem vitatja, hogy a családja összefogása nélkül vélhetően nem tartana ott, ahol. De azért önmagában a lehetőség kevés, ha valakiben nincs annyi elhivatottság, hogy az éjszaka közepén még fűszerezéseket próbálgasson a termék fejlesztése érdekében.
Zsóka kitalálja a gondolataimat, és magától elmondja, hogy a feszített munkatempó mellett könnyű megőriznie karcsú alakját, valamint az állomány rendben tartása is segíti a kondíciója megőrzését. Így az oly divatos edzőtermeket hírből sem ismeri.
Bezzeg az állatoknak valóságos wellnesst alakítottak ki, amelynek szerves része a sárban dagonyázás (lévén, hogy disznókról van szó, ez igen közkedvelt program), a kismalacok megszeretgetése vagy a kocák vakargatása. Külön kényeztetésben részesülnek a kan disznók, akik mindössze hárman vannak a tanyán. (Hiába, ez egy férfiközpontú világ, még akkor is, ha nő a vezető.)
A Fekete család még arra is figyel, hogy az állatokat csak és kizárólag a farmon megtermelt takarmánnyal etessék, amit granulálnak is, hogy könnyebben emészthető legyen a sertéseknek. Ezáltal pedig minél jobb minőségű árut kínálhassanak a vásárlóknak. Zsóka pedig rendszeresen jár a környékbeli piacokra, fesztiválokra, de kéthetente a budapesti Lehel piacon is beszerezhetünk a kézműves finomságokból.
Hát, ha létezik olyan, hogy "amerikai álom", akkor Zsóka sikersztoriját nevezhetjük "európai álomnak". Hajrá, csajok! ;)
Nyitókép: Fekete Zsóka saját képe
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.