Ha nagy tekintélyű, sikeres, nemzetközileg elismert nőkre gondolok, nekem legelőször Helena Rubinstein ugrik be. Persze relatív, hogy kinek mi az érték és kit mi nyűgöz le. Azonban Helena számomra kétségtelenül csodálatra méltó - ez persze, legalább részben, tekinthető szakmai ártalomnak is... Döntsétek el Ti!
Helena az 1800-as évek végén született Krakkóban. Már önmagában az is lenyűgöző, hogy a feminizmus hajnalán határozta el, orvosnak fog tanulni. Ám az egyetemen hamar rájött, hogy a kórház mégsem neki való, így megbeszélte szüleivel, hogy szeretné abbahagyni tanulmányait. Ebben édesapja semmi kivetnivalót nem talált, feltéve ha egy gondosan megválasztott, jó családból származó úriemberhez megy férjhez helyette. Helenának nem fűlött a foga a család által választott 35 éves özvegyhez, így úgy döntött elhagyja az országot és új lehetőségek után néz.
Az ausztrál Queenslandbe költözött egy távoli nagynénjéhez, ami már csak azért is bátor dolog volt, mert alig beszélt angolul és a pénz sem vetette fel. Elutazása előtt, édesanyja egy kis szeretetcsomag gyanánt, 12 üveg házilag kevert krémet csomagolt neki, melyeket pénzszűkében Helena egyesével eladott. Míg különféle apróbb munkákból igyekezett megélni,
a különleges krémekre egyre többen figyeltek fel.
Így ő egyre többet rendelt otthonról.
Ám Európából Ausztráliába csomagot küldeni még ma sem olcsó mulatság, hát még akkoriban! Így Helena arra a döntésre jutott, hogy egyszerűbb, ha kitanulja a krémgyártás csínját-bínját.
Édesanyjától kért segítséget az összetevők és a technika kapcsán, aki készségesen elárulta neki a titkos recepteket.
A krém alapját amúgy gyapjúzsír szolgáltatja, ami masszívan büdös. Ezt a kellemetlen illatot levendulával, mandulaolajjal és egyéb fűszerekkel enyhítette a kreatív anyuka.
Helena orvosi tanulmányai alatt némi kémiai tudásra is szert tett, így lassan, de biztosan elkezdte nagyobb mennyiségben kikeverni az egyre népszerűbb krémet. Eleinte nem mert értük magas árat kérni, de hamar rájött egy érdekes összefüggésre!
A nők számára sokkal vonzóbb egy drága kence, mint egy nevetségesen olcsó - amelyről egyből azt feltételezik, hogy rossz a minősége is.
Így esett, hogy a 10 pennyből előállítható krémet, 6 schillingért árulta a fiatal lány - és vitték, mint a cukrot. Hihetetlenül nagy volt a profit!
A krém nem csupán az elégedett vélemények miatt, hanem a lehengerlő marketingnek köszönhetően is nagyon kedvelt lett:
Créme de Valaze - a Kárpátokból
Újabb és újabb krémcsaládokat dolgozott ki, amelyek újabb sikereket hoztak Helenának. A következő állomás Sydney volt, ahol megnyitotta második boltját. Egy éven belül - és százezer fonttal későb - megnyílt a londoni "Helena Rubinstein's Salon de Beauté Valaze", amelyet már szinte megállíthatatlanul követett a párizsi. Az első világháború kitörése után férjével és két kicsi fiukkal Amerikába költöztek, ahol sorra hódította meg az államokat.
Helena már megint rátapintott valamire a női lélekkel kacsolatban: boltjai nem pusztán üzletek voltak, hanem szépségápolási komplexumok, azaz szépségszalonok!
Rubinstein elsőként ismerte fel, hogy tudománnyal - illetve tudományossággal - el lehet érni, hogy bármit komolyan vegyenek, illetve luxusnak tekintsenek!
Hölgyeim, ezek szerint mindenről elhisszük, hogy arany, ami fénylik....
Sőt mozgalmat indított! Nemzetközileg is kimagaslóan egyedi programja az "Egy nap szépség" volt. A beérkező vendég bőrét "elemezték" majd "megfelelő ápolási rutint" írtak elő - na persze szigorúan tudományos alapon...
A szalonban a legkülönfélébb állomásokra küldhették a pácienst: szoláriumon keresztül, agyag- és habfürdőig, valamint mindenféle arcpakolások és masszázsok várták a hölgyeket.
Sikeréhez az is hozzájárult, hogy háború után a nők egyre nagyobb szerepet kaptak a gazdasági életben és egyre többen vállaltak munkát. Így szívesen kényeztették magukat egy-egy kimerítő nap után a szalonokban - no meg az ápolt, rendezett hölgyeket szívesebben alkalmazták a munkáltatók. Hát nem tiszta haszon ez mindenkinek?
Helena 1928-ban eladta cégét a Lehmann testvéreknek 7.3 millió dollárért, (ez ma körülbelül 90 millió dollárt jelent) amit a nagy világgazdasági válságnak köszönhetően, rövidesen 1 millió dollárért visszavásárolt. Élete végéig - csupán két terhességnyi szünettel - dolgozott, 92 éves korában hunyt el New Yorkban.
Innovációk és érdekességek
Nyitókép:Getty Images
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.