Ezzel pedig együtt kell élnie. Az én esetemben ez a pillanat akkor jött el, amikor Jocóval és Botonddal együtt töltöttünk egy hétvégét a barátnőink nélkül. Nagyon vártuk már. Együtt nőttünk fel, együtt cserkészkedtünk, közösen próbáltuk ki tizenévesen a terepbiciklit, majd huszonévesen a sziklamászást. Ám a munkánknak köszönhetően eléggé eltunyultunk a hétköznapok mókuskerekében.
Így - vészesen közeledve a harminchoz - elhatároztuk, hogy egy három napos hosszú hétvégét töltünk a hegyekben, olyan Bear Grylls-es szellemiség jegyében zajló férfias kikapcsolódásként. Akkor nem gondoltuk, hogy valóban azzá is válik...
Az erdőben a tóig túráztunk, majd mielőtt ránk sötétedett volna, sátrat vertünk, és halat fogtunk vacsorára, amit megsütöttünk a tűzön. Vacsora közben rengeteg régi cikis sztorit idéztünk fel, és egy üveg házi pálesz mellett röhögtünk rajtuk.
Másnap persze kínzó macskajajra ébredtünk. Nehéz volt a túrázás a zsákokkal, így egészen csendben haladtunk felfelé a hegynek, míg elértük a szikla lábát. Ott táboroztunk le. A másnapi és egyben utolsó programunk a sziklafal megmászása volt. Este még egy komoly póker partit csaptunk, ahol én voltam a vesztes, így nekem kellett kezdeni másnap a mászást a falon. Akkor este még nem éreztük, hogy a szerencse mennyire forgandó...
Reggel bemelegítettünk, hogy az izmaink készen álljanak a megerőltetésre, aztán elindultunk. Én haladtam elől, engem követett Botond, őt pedig Jocó. A mászásnál fontos, hogy legalább három ponton stabil érintkezésünk legyen a fallal, és a negyedik szabad végtagunkkal keressük a továbbhaladásra alkalmas pontot. Fontos a rögzítés, a biztosítás, így fokozatosan haladtunk fölfelé. Három órával később Botond hirtelen megcsúszott, a kövek pedig omlani kezdtek a lába alól az alatta lévő Jocó fejére, és egyikük sem bírta megtartani magát.
Abban a pillanatban éreztem a rántást és a súlyt, kapaszkodtam is, ahogy tudtam. Hallottam, ahogy Jocó kiáltott, de nem értettem, hogy mit. Egy hang sem jött ki a torkomon, minden erőmmel arra koncentráltam, hogy tartsam magam. Nem tudom, mennyi idő után, de Botondnak is sikerült visszakapaszkodnia a falra, és megtalálnia a három fix pontot. Éreztem, ahogy lazul a kötél, és kevesebb rajtam a súly.
Ekkor azonban remegni kezdtek a végtagjaim, mivel túl sokáig voltam ugyanabban a pozícióban. Ezt nevezik varrógép effektusnak. Aztán éppen feljebb léptem volna, amikor elpattant a legfontosabb rögzítő...
Mind hallottuk, ahogy elroppant. Megfagyott bennem a vér. Ez azt jelentette, hogy biztosíték nélkül tartottuk magunkat a falon. Azonnal végiggondoltam, hogy ha az egyikünk elveszítené a fix pontját, akkor mind a mélybe zuhannánk. Ha nem mozdulunk, akkor viszont órák kérdése, mikor találnak meg bennünket. Ennyi időnk nincs, az izmaink hamarabb feladják a harcot. Persze, Jocó és Botond is értették, mit jelent ez, és kezdtek mentálisan szétcsúszni. Pedig ha ilyen esetben nem vagy ott fejben, halott vagy - mi pedig ott és akkor mind függtünk egymástól.
Egy ideig remegő végtagokkal tartottam magam a sziklafalon, nyolc méterre a tetejétől. Volt még egy lehetőség: ha most elindulok, én felérhetek, és túlélhetem. Ezt valószínűleg a barátaim is tudták... Nekem volt a legjobb esélyem a túlélésre. Nem volt más választásom, döntenem kellett - így végül elvágtam a köteleket, és hátra sem nézve megindultam felfelé...
Bacsinszki Petra novellája.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.