elhízás kibeszélő dietetikus karácsony ünnepek
Karácsonykor az együtt töltött idő mellett általában a mértéktelen zabálásé a főszerep. Halászlé szigorúan fehér kenyérrel, töltött káposzta, bejgli, zserbó, rántott húsok... Megkérdeztünk egy dietetikust, mire érdemes figyelni az ünnepek alatt, hogy ne szaladjon el velünk a ló, és ne terheljük túl feleslegesen a szervezetünket.

A plusz kilókon túl egy-egy ilyen időszak mérhetetlenül megviseli a szervezetet, ezért nem érdemes degeszre enni magunkat karácsonykor sem. Nem kell január 1-ig várni az életmódváltással,táplálkozz tudatosan az ünnepi időszakban is, és ne engedd, hogy a karácsony a hízásról szóljon.

1. Tarts mértéket!

Nem gond, ha mindenből szeretnél enni egy keveset, hiszen karácsonykor többnyire olyan ételekkel találod szembe magad, amik az év más időszakában nem, vagy csak ritkán. A legfontosabb a mértéktartás, és az, hogy a mennyiség helyett a minőségre törekedj. Nyugodtan kóstold végig az ünnepi menüt, de vigyázz, hogy ne edd magad rosszullétig!

2. Cserélj ki néhány alapanyagot!

Ez a pont leginkább azoknak szól, akik saját maguk készítik el az ünnepi menüt. Nem is gondolnád, mennyit számít egy-egy aprócska változtatás a menüben. A töltött káposztát például tálalhatod teljes kiőrlésű kenyérrel, a fehér rizs helyett készítheted barna rizzsel, ami lassabban felszívódó szénhidrát. A halászlé készülhet harcsából is, utóbbi sokkal kevésbé zsíros, mint mondjuk a ponty. Cseréld le a 20%-os zsírtartalmú tejfölt, és használj helyette 12 százalékosat. A süteményeket tekintve érdemes lecserélni a cukrot eritritre, de készíthetsz teljes kiőrlésű lisztből is olyan sütiket, amiket eszegetve mindenki megnyalja a tíz ujját. Hidd el, a legtöbb embernek fel sem tűnik a különbség, a szervezeted viszont hálás lesz.

3. Engedd el a krumplit!

Hazánkban nagyon népszerű a krumpli, mint köret, pedig számtalan egészségesebb alternatíva van. Ha szeretnéd kevésbé hizlalóvá varázsolni a menüt, készíts salátát, párolt káposztát, grillezett zöldségeket, és tálalj minél több savanyúságot. Nem gond, ha készül valami finom burgonya köret is, mértékkel fogyasztva ugyanis egészséges, de sültkrumpli helyett válassz inkább sütőben sült petrezselymes krumplit.

Forrás: Shutterstock

4. Igyál sokat, de ne alkoholt!

A karácsony sokaknál a mértéktelen evés mellett a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztásról szól. Akárcsak az evésnél, az ivásnál is a mérték a lényeg. Éhgyomorra nem ajánlott alkoholt inni, és egy-egy cukrozott édes likőr helyett válassz inkább bort, fröccsöt, röviditalok esetében pedig pálinkát. A karácsonyi étkezések alatt sem érdemes megfeledkezni a folyadékbevitelről: igyál minél több vizet, vagy bármilyen cukrozatlan üdítőt, ezzel segítve a teltségérzet kialakulását, és a megfelelő hidratálást.

5. Tenyér-trükk, okostányér

Az okostányér az ünnepek alatt is jól jöhet. Válaszd gondolatban négy részre a tányérodat, és ügyelj arra, miből mennyit szedsz. Egy ökölnyi zöldség, egy hüvelykujjnyi zsír, egy tenyérnyi szénhidrát és egy tenyérnyi fehérje: ha módodban áll, így állítsd össze a tányérod tartalmát. Emellett ügyelj arra, hogy lassan egyél, rágd meg a falatokat, ugyanis az agynak legalább 20 percre van szüksége, hogy érzékelje a jóllakottságot.

+1 Ezt tedd, ha túletted magad

Ne keseredj el, nem dőlt össze a világ. A nagy kajálások után detoxikáld a szervezeted, kerüld a zsíros ételeket néhány napig, vagy tarts gyümölcs-zöldség napot, esetleg fogyassz sok zöld teát. Mozogj minél többet, és igyál több liternyi cukormentes folyadékot. Törekedj arra, hogy egyensúlyba hozd az energia-leadást és az energia-felvételt, vagyis a bevitt kalóriamennyiséget a ledolgozott kalóriákkal. Sétálj nagyokat, a karácsonyi filmek mellé pedig ne a maradék bejglit, hanem zöldség ropogóst fogyassz.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.