Csakhogy eljön az idő, midőn a gyermek már kinő a csecsszopó korból, és kulacsot kell választani. Meg is veszed az elsőt... Ami folyik, vagy széttörik, vagy nem tud belőle inni, vagy egyszerűen nem lehet tisztán tartani. Marha bosszantó, mert nem olcsó egy ilyen kulacs, de nincs mit tenni, megveszed a másodikat is.
Az új kulaccsal a fentebb említett problémák megismétlődnek, úgyhogy ezen a ponton mindenki alaposabb nyomozásba kezd. Megkérdezed a szomszéd anyukát, a Facebook ősanyu csoportot, beírod a Google-ba, hogy melyik a legjobb kulacs, és természetesen mindenki mást mond...
Ha eléggé kiműveled magad a témában, eljutsz arra a pontra, hogy a legjobb megoldásnak a fém kulacs tűnik. Miért? Mert a műanyag palackokban "megposhad a víz", nem igazán tartósak, nem olyan jól tisztíthatóak. Általában egy műanyag palack élettartama 1-2 év, aztán csak a műanyag hulladék hegyeket szaporítja. Az üveg palackok hiába szépek és környezetbarátok, hiába jó belőlük inni, gyerek kezébe bizonyos kor alatt nem valók. Marad tehát megoldásként a fém palack. Ekkor pedig felbukkan újra a BPA téma.
A biszfenol-A (BPA) az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag, hozzávetőleg hárommillió tonnát gyártanak évente a világon. Leginkább polikarbonát és epoxi-gyanta készül belőle. A polikarbonátból többek között cumisüvegeket, poharakat, ételtárolókat, palackokat, ivóvízvezetékeket gyártanak. Az epoxi-gyantát konzervek kibélelésére és a befőttes üvegek fedelének bevonására használják. Ezzel borítják a fémdobozos üdítők belsejét és az ivóvíztározókat.
Az, hogy úgy viselkedik az emberi szervezetbe kerülve, mint az egyik női nemi hormon, az ösztrogén. Ez különösen káros a gyerekekre nézve, de a szakértők felnőtteknél is összefüggést találtak a BPA és többféle rák, valamint a cukorbetegség és több szívbetegség kialakulása között is.
A fém kulacs pedig nem kizárólag fém, hanem belülről gyakran epoxi-gyantával vonják be, hogy elkerüljék a jellegzetes "fém ízt", ne rozsdásodjon a palack és könnyebben tisztítható legyen.
Amennyiben a kicsi már elég idős hozzá, vagy nagyon óvatos, vegyél üveg palackot!
Amennyiben nem zavar a fémes íz, válassz fém palackot, de epoxi bevonat nélkül! Érdemes hőszigetelt darabot venni, ami a nyári melegben is akár 10 órán keresztül hűvösen tartja a folyadékot.
Ha maradsz a műanyag kulacsnál, keresd a BPA mentes feliratot, de légy résen: ha valami nem teljesen egyértelmű, inkább válassz másik palackot! Jó hír, hogy a legtöbb 2010 után gyártott ivópalack már BPA mentes, mivel a kínálat igazodott a kereslethez.
Mindezek után már csak azt kell eldöntened, hogy a kulacs szopókás sportpalack, szívószálas vagy egyszerűen csak széles szájú legyen. Nincs is ennél egyszerűbb dolog - sok sikert a választáshoz! ;)
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.