De végül meggyőzött minket azzal, hogy neki bakancslistás álma a vadvízi evezés. És amúgy is, mindenféle törvényi rendelkezés tiltja a rabszolgamunkát. Szóval kénytelenek voltunk elengedni - hisz szólította a vadon. Azzal vigasztalt minket, hogy majd ír róla cikket. Szóval, íme!
Nem igazán jellemző rám, hogy túlaggódnám a dolgokat. Most is így volt: nem készültem fel arra, hogy el fogok utazni. Az indulásunk reggelén csak felkaptam a táskát, amit a feleségem összepakolt nekem (legközelebb férfinak szeretnék születni - a szerk.), és beszálltam a többiekkel a kocsiba.
A szállásunk egy kis magánpanzióban volt Göstlingben, egy nagy birtokon. A kilátás pedig olyan volt, mint egy giccses filmben: hatalmas hegyek ölelték körbe a napsütötte legelőket, amiken szarvasok legelésztek. Úgy érzetem, ilyen helyen szívesen tölteném majd a nyugdíjas éveimet.
Dehát nem bámészkodni jöttünk, hanem evezni!
Ehhez az első akadály, amit le kellett győznünk, a többrészes ruházat magunkra rángatása volt, amit egy laza trekk (kétszemélyes csónak) felpumpálásával vezettünk le. Miután a 40 fokban ezzel végez az ember, úgy érzi, hogy a napi sportadagját már letudottnak minősítheti... Pedig még csak ekkor jön a java!
A csapatban ketten voltunk csak olyanok, akik egészen addig vadvízi evezést legfeljebb a TV-ben láttak, ezért a többiek úgy gondolták, ideális párost fogunk alkotni - és közös trekkbe kerültünk.
Amíg a folyóig kocsikáztunk, a vezetőnk felkészített, hogy mire kell figyelni, ha véletlenül kiesünk a csónakból:
Ez utóbbit majdnem meg is tapasztaltuk: egy zúgóban egy belógó ág kikapta előlem a srácot a csónakból, a trekket pedig megpördítette. Szerencsére Tomi gyorsan visszakapaszkodott, és semmi baja nem történt, azon kívül, hogy vizes lett. A vezetőnk ráérősen megvárt minket a kajakjában, és az alábbi Matula bácsihoz is méltó bölcsességet osztotta meg velünk:
"Hát nem kell arra menni, ahol a fa van."
Mi megszívleltük a szavait, és másnapra már összeszokott csapatként lapátoltunk. Így végre úgy igazán átadhattuk magunkat az élménynek, ahelyett, hogy azt érezzük: az életünkért küzdünk.
És azt kell mondanom, hogy a tengerpart is gyönyörű, de ez a szépség teljesen más! Elemi erővel szakad rá az emberre a természet vadsága. Itt nem tolonganak napernyős turisták, nem üvölt az aktuális popsláger, nem akarnak rád sózni szuveníreket. Itt magadra maradsz a természettel. És csönd van.
Olyan igazi, szinte kézzel tapintható, nyugodt, mégis eleven csend.
A víz folyton olyan hideg, hogy nem algásodik, ezért mindenhol kristálytiszta, és áttetsző kékeszöld színben játszik. Vannak olyan szakaszok, ahol a folyó egy kanyonban fut, és a meredek sziklafalaktól csónakon kívül semmivel sem lehet megközelíteni. (Hacsak nem vagy zerge, vagy nem tudsz repülni.)
Ahol lassabb a folyás, ott ráérsz bámészkodni, és próbálod is minél nagyobbra nyitni a szemeidet, hogy minél több mindent be tudjanak fogadni. A sziklák mögött megbújva pisztrángok úszkálnak, a hatalmas sziklák tetején pedig - amik olyanok, mint valami ott felejtett, kövér, zöld, alvó dinoszauruszok - kis színes virágok nyújtóznak a Nap felé. A sziklafalakról indák lógnak, és kis patakok zúdulnak le vidáman - nagyobb testvérükbe csatlakozva.
Sokáig tudnám és szeretném is folytatni az áradozást, de tudom, hogy drága vezető szerkesztőm meg fogja nyirbálni, ha túl sokáig pofázok. (Puszillak, Lilla! :D )Úgyhogy annyival zárnám soraimat, hogy én biztosan nem most voltam utoljára ilyen vadvizes túrán.
Nyitókép: Szerdahelyi Dávid
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.