A Bitcoin világában mindig is rejtély övezte az első kriptovaluta megálmodóját, akit csak Satoshi Nakamotoként ismerhetünk. Az elmúlt több mint egy évtizedben sok elmélet látott napvilágot azzal kapcsolatban, ki is állhat valójában az álnév mögött.
Konkrét bizonyítékot egészen idáig nem kaphattunk identitásával kapcsolatban, most azonban úgy tűnik, hogy egy dokumentumfilmnek köszönhetően fény derülhet a titokra. De valóban az igazságról van szó, vagy csak egy trükkös átverésről?
A Bitcoin rendszer alapjait 2008-ban október 31-én fektették le, nem sokkal később pedig maga a ma ismert kriptovaluta-hálózat is elindult. A megalkotója egy Satoshi Nakamoto álnéven ismert személy, aki személyazonosságát azóta sem fedte fel a nyilvánosság előtt. Ami egészen biztos, hogy ezen a néven regisztrálták a bitcoin.org domaint és ugyanez a név tartozik az első bitcoin-szoftver tulajdonosához is.
Satoshi a protokoll indulása óta százezer Bitcoint birtokol, amelyek a mai Bitcoin árfolyam szerint több mint 65 milliárd dollárt ér.
A férfi kilétét évek óta próbálják felfedni, azonban sikertelenül. Sokan csak „az oknyomozó újságírás Szent Gráljaként” tekintenek rá, személyét pedig rengeteg spekuláció lengi körül, és sok híres informatikus, kriptográfus és egyéb szakértő személye került már célkeresztbe Satoshi kiléte kapcsán.
Többek között felmerült Adam Back programozó neve, aki koncepció terén a kilencvenes években hozta létre a Bitcoin előfutárának is tekinthető Hashcash-t. Ő az egyetlen olyan személy, aki név szerint is említve van a Satoshi által írt Bitcoin technikai leírásban.
Szóba került továbbá az a Hal Finney nevű férfi is, aki az első Bitcoin tranzakciót kapta Satoshitól. Sőt, egy korábbi ausztrál vállalkozó, Craig Wright már többször is kijelentette, hogy ő maga a Bitcoin megálmodója, azonban komolyabb bizonyítékot ezzel kapcsolatban még nem tudott felmutatni, többször pedig ellentmondásokba is keveredett.
Bizonyos feltételezések pedig úgy tartják, hogy a Bitcoin protokoll megalkotója esetében nem is egyetlen személyről kell beszélnünk, hanem egy egész csoport áll a háttérben.
A legtöbben azonban továbbra is úgy gondolják, hogy az igazság sosem fog napvilágot látni a kriptocsászár személyazonosságát illetően.
Egy nemrégiben debütált dokumentumfilm azt ígéri, hogy véget vet a találgatásoknak és lerántja a leplet a legnépszerűbb kriptovaluta megalkotójáról. A rendező, Cullen Hoback szerint a Bitcoin atyja Peter Todd kanadai fejlesztő lehet, aki egyetemi évei alatt alkotta meg az alternatív, decentralizált fizetőeszközt.
A filmben Hoback több meggyőző bizonyítékot is felmutat azzal kapcsolatban, például Todd és Satoshi egy Bitcoin fórumon folytatott beszélgetését 2010-ből, mely egy olyan funkcióról szól, amit évekkel később beépítettek a protokollba.
A rendező úgy véli, hogy Satoshi bejegyzése és Todd kommentje olyan érzetet kelt, mintha maga Satoshi fűzött volna hozzá egy megjegyzést az eredeti hozzászóláshoz, azonban azt véletlenül egy másik fiókról tette volna. A meglehetősen furcsa eszmecsere után Satoshi nem posztolt többé a fórumra, és Todd is több évre eltűnt. Szintén árulkodó lehet, hogy a japán álnéven elhíresült fejlesztő brit angolt használ.
A rendező, Hoback neve ismerősen csenghet azoknak, akiket érdekelnek a tényfeltáró dokumentumfilmek, hiszen korábban a QAnon nevű titkos szervezet vezetőjét leleplező munkáját Emmy-díjra is jelölték.
Elmélete a bizonyítékok alapján megállhatja a helyét, a szigorú titokban forgatott dokumentumfilmben azonban több kérdést és néhány érdekes összefüggést is felvet. Mindezt annak érdekében, hogy a végső következtetést a nézőkre bízza.
A filmben említett Peter Todd minden állítást tagad azzal kapcsolatban, hogy valóban ő állna a legnépszerűbb kriptovaluta megalkotása mögött, és úgy gondolja, hogy a kijelentés ránézve akár veszélyes is lehet. A hatalmas felhalmozott vagyon hírének köszönhetően ugyanis könnyen kerülhet emberrablók vagy bűnözők célkeresztjébe.
A fejlesztő úgy véli, hogy az embereknek tiszteletben kellene tartaniuk a Bitcoin szülőatyjának anonimitását, hiszen az nagy valószínűséggel nem véletlenül döntött az anonimitás mellett.
Satoshi Nakamoto rejtélyes kilétének fenntartása szándékos lépés lehetett annak érdekében, hogy a Bitcoin valóban decentralizált maradjon. Egy központi személy felbukkanása erősen befolyásolhatná a közösséget, ami nagyban rányomhatná a bélyegét a hálózat fejlődésére.
Satoshi anonimitása azonban lehetővé teszi, hogy a Bitcoin olyan pénzügyi erővé váljon, amelynek nincs egyetlen meghatározó irányítója vagy vezetője.
Az azonban, hogy ki is valójában a digitális valuta rejtélyes atyja, nem csupán a kíváncsiság kielégítése szempontjából fontos, de azért is, mert nagy hatással lehet a kriptovaluta jövőjére is. Ugyanis, mint ahogy említettük, a kriptopénz megalkotója jelentős mennyiségű Bitcoint birtokol. Ha pedig ezek az összegek egy nap megmozdulnának az hatalmas árfolyam-ingadozást is okozhatna.
Cullen Hoback, a dokumentumfilm rendezője úgy véli, hogy fontos lenne felvetni a kriptocsászár kilétét, hiszen, ha a Bitcoin árfolyam a jövőben tovább drágul, Satoshi Nakamoto könnyen a világ leggazdagabb emberévé válhat, ami a névtelenségnek köszönhetően akár kockázatokat is rejthet magában.
A Bitcoin alkotójának kiléte talán örökre homályban maradhat, ennek azonban megvan a jó oldala is. A decentralizált technológiák és a kriptovaluták ugyanis a korábbinál jóval rugalmasabb pénzügyi környezetet teremtettek.
A rendszer mögött rejlő filozófia alapja az, hogy a pénzügyi hatalom visszakerüljön az emberek kezébe, elkerülve a hagyományos bankrendszerek és állami hatóságok beavatkozását a tranzakciókba.
Satoshi Nakamoto alakja tehát sokak számára továbbra is a misztikumot, a szabadságot és a függetlenséget szimbolizálja.
(x)
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.