Amikor az egyik közösségimédia-platformon megláttam, hogy a közeli fitneszteremben nyári HIIT-kihívást hirdetnek, nagyon izgatott lettem, és úgy döntöttem, hogy átjelentkezek oda. Mindig is szerettem mozogni, de még nem találtam meg az igazán hozzám illő mozgásformát, ezért minden újat örömmel kipróbáltam. A HIIT ígérete, hogy gyors eredményeket érhetek el, szintén vonzó volt, és a résztvevők is nagyon menőnek tűntek. Az első napokban az edzések intenzitása meglepett ugyan, de élveztem a dolgot. A sprintelések, a burpee-k és a gyors váltások mind-mind érdekes kihívást jelentettek nemcsak nekem, a többieknek is, de én kifejezetten a magam korlátait akartam feszegetni.
Az első hét után azonban feltűnt, hogy valami nincs rendben velem. Többször jelentkezett enyhe szúró fájdalom a hasamban, amit a székrekedésnek tulajdonítottam, amelyet a proteinturmixok okoznak nálam időnként. Ezzel párhuzamosan a székelés közben érzett fájdalom különösen élessé vált. Eleinte nem tulajdonítottam nagy jelentőséget neki, hiszen a kemény munka természetes velejárójaként fogtam fel. Amikor azonban egyik reggel egy kevés piros vért vettem észre a papíron, nagyon megijedtem, hiszen ezt innentől nem szabad félvállról venni. Nyilván a legrosszabbra gondoltam...
Felkerestem az orvosomat, aki megnyugtatott, hogy nem vagyok rákos. Szerinte az intenzív edzések és a nagy erőkifejtések következtében aranyér alakult ki nálam. Megdöbbentett a diagnózis, hiszen sosem gondoltam volna, hogy az egészségesnek mondott, jótékony mozgásforma egészségügyi következményekkel járhat – de nem mindegy, ki hogyan csinálja. Az orvos elmagyarázta, hogy a hirtelen és intenzív mozdulatok, a nagy erőkifejtés fokozott hasűri nyomást okoz, ami kipréselheti a végbélből a kitágult visszereket. Ezt erősítheti fel a székrekedés. Az orvos tanácsai alapján átterveztem az edzéseket. Azt javasolta, hogy a bemelegítésre és a fokozatosságra nagyobb hangsúlyt helyezzek, valamint enyhén csökkentsem az edzések intenzitását.
A tanácsokat megfogadva, fokozatosan visszatértem az edzésekhez egy rövidebb szünet után. Bár a HIIT továbbra is az edzéstervem része maradt, sokkal óvatosabban és tudatosabban végeztem a gyakorlatokat. A bemelegítések és a levezetések fontosságában többé nem kételkedtem, azóta pedig mindennél jobban figyelek a testem jelzéseire. Rájöttem, hogy nem minden kihívás éri meg az áldozatot, és nem lehet célom az egészségem legyőzése. A gyors eredmények helyett az egészség és a biztonság legyen a prioritás.
Szembesülnöm kellett azzal, hogy az egészség megőrzése nem csupán a rendszeres edzéstől függ, hanem attól is, hogyan végezzük azt. Az óvatosság, a mértékletesség és a fokozatosság elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a sérüléseket és az egészségi problémákat.
Az aranyér okozta kellemetlenségek és fájdalmak arculcsapásként hatottak rám. A ráknál nagyságrendekkel kevésbé aggasztó problémák is ilyen kellemetlenek tudnak lenni. Szembesültem azzal, hogy a testünk egyensúlya törékeny, ezért vigyáznunk kell rá. Figyeljük hát ezért a saját határainkat és a szervezetünk jelzéseit! Remélem, hogy a történetem nem csupán egy egyszerű figyelmeztetés lesz mások számára, hanem útmutató: az aktív életmód az út az egészségünk megőrzéséhez, de nagyon nem mindegy, hogyan, mit és mennyit mozgunk.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Proktis-M végbélkúp és a Proktis-M plus végbélkenőcs vény nélkül kapható gyógyászati segédeszközök.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.