szponzorált tartalom hólyaghurut folyadék hidratálás
Világéletemben szerettem túrázni, a nyugalom, a csend, amelyet csak a természet biztosít, az erdők illata és a hegycsúcsok lenyűgöző látványa mindig feltöltött energiával.

Általában a családommal szoktam kirándulni, de idén úgy döntöttem, csatlakozom egy túracsoporthoz, akik a Triglav Nemzeti Parkba és a környező hegyekbe invitáltak. Amennyire vártam, annyira balul sült el a kaland: ráadásul csakis magamat okolhatom érte. A tervek szerint öt éjszakát töltöttünk volna a hegyek közötti szálláson, nos, én a harmadik napon – amikor a többiek kirándultak – a szobában gubbasztottam, ugyanis lebetegedtem.

Beautiful,Young,Woman,Drinking,Still,Water,And,Eating,Vegetarian,Sandwich
Álomtúrából rémálom lett: örökre megtanultam a hidratálás fontosságát
Forrás: Shutterstock

A második este már éreztem, baj van

Az első két nap remekül éreztem magam, ám ahogy az lenni szokott, a túrák során rengeteget izzadtam. Ugyan volt nálam víz, de keveset ittam, hogy ne kelljen folyton megállni pisilni, és miután este hazatértünk, akkor se fordítottam kellő figyelmet a folyadékbevitelre. A második este már éreztem, hogy valami nincs rendben. Fájt a hasam, és egyre többször kellett vécére mennem, de csak pár cseppeket sikerült pisilnem. Éjszaka semmit nem aludtam, persze, tudtam, mi a baj: hólyaghurutom lett. Másnap reggel a csapat készen állt az újabb kalandokra, de nekem a szálláson kellett maradnom.

Kevés folyadékfogyasztás, pangó vizelet: egyenes út a hólyaghuruthoz

Amikor elmondtam a többieknek, mi a baj, az egyik túratársunk, Zsófi, aki szerencsére orvostanhallgató, azonnal elmagyarázta, hogy valószínűleg a kevés folyadékfogyasztás miatt pangó vizeletben elszaporodott baktériumok okoztak nálam húgyúti fertőzést. A túrázás során ugyanis, amikor keveset iszunk, vagy nincs kedvünk olyan gyakran pisilni menni, mint kellene, a vizelet panghat a húgyhólyagban, ami ideális táptalaj a baktériumoknak.

Hirdetés

Vény nélkül kapható „csodaszer” húzott ki a pácból

Zsófi utazópatikája tartalmazott gyógynövény (csalán, kukoricabajusz, tőzegáfonya, medveszőlő levél) alapú készítményeket, mert mint kiderült, ő is hajlamos a húgyúti problémákra, tehát az erre való készítmények a mozgó házi patikáját képezik, így minden alkalommal, amikor utazni megy, viszi magával ezeket a termékeket. Öröm az ürömben, hogy egy napos pihenés és rengeteg folyadék elfogyasztása után enyhültek a panaszaim, így a negyedik nap, bár még nem voltam százszázalékosan jól, ismét tudtam csatlakozni a csapathoz. Ekkor már okosabb voltam, és a hátizsákomba több flakon vizet tettem, meg is ittam az összeset, és a pisilést sem tartogattam órákig.

Szerencsém volt...

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy Zsófi kisegített, és még az elején elcsíptük a bajt, egyébként sokkal rosszabbul is járhattam volna.  Fontos tudni, ha a kíméletes, gyógynövényalapú megoldások nem segítenek, orvoshoz kell fordulni, ugyanis a hólyaghurutnak komoly szövődményei lehetnek.

Egy életre szóló lecke volt

A betegségem által egy életre megtanultam, hogy bár mindig kellő mennyiségű folyadékot kell inni, a túrázás vagy bármilyen hosszan tartó sporttevékenység során a megfelelő hidratálás különösen elengedhetetlen. Ne feledjük, hogy az izzadás miatt sok folyadékot veszítünk, amit pótolni kell.

Íme néhány tanács, hogy ti ne járjatok úgy, mint én

  • Ne csak akkor igyál, amikor nagyon szomjas vagy! Ha nem is érzed szükségét, félóránként kortyolj a vízből.
  • Vigyél magaddal elegendő vizet! Hogy mennyi az elég? Érdemes a túra előtt tájékozódni, hogy hol és hányszor tudod feltölteni a kulacsodat. A túraútvonalak összeállítói általában tudják, milyen lehetőségek vannak, lesz-e vízvételi hely, például tiszta vizű forrás útközben.
  • Az nyilvánvaló, hogy hegymászás közben nem iszunk alkoholt, sem a sör, sem a fröccs nem pótolja a folyadékot. Azt azonban érdemes szem előtt tartani, hogy a túrák után este is inkább teát vagy vizet fogyasszunk, és jobb a reggelt is kávé helyett zöld teával kezdeni, ami ugyanúgy energiát ad, viszont nem vonja el a vizet a szervezettől.


 A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

Az Urzinol tabletta medveszőlőlevél­kivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

https://www.urzinol.hu/


 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a SHE Google News oldalán is!
Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.