A következőkben sorra vesszük, hogy mi a hitelfelvétel folyamata, és hogy az egyes lépéseknél mi mindenre érdemes odafigyelni.
Először is, tudnunk kell, hogy milyen hitelre van szükségünk; egészen más ugyanis például egy lakáshitel és más egy személyi kölcsön ügyintézése. A lakáshitelek jelzálogfedezet mellett nyújtott lakáscélhoz kapcsolódó termékek – ilyen a lakásvásárlás, az építés, a bővítés, esetleg a korszerűsítés. Ezeknél a hiteleknél a bank vizsgálja a pénz felhasználását, így ezek felvétele időigényesebb és bonyolultabb, mint a fogyasztási kölcsönöké.
Ha bizonytalan vagy, fordulj egy független szakértőhöz vagy az online hitelkalkulátorok egyikéhez – ez már annak eldöntésében is segíthet, hogy személyi kölcsönre vagy inkább valamilyen hosszabb távú hitelre van szükséged. De egy banki szakember is segíthet eligazodni az ajánlatok sűrűjében.
Ha eljutottál addig, hogy tudod, milyen hitelre van szükséged, és kiválasztottad a legkedvezőbb banki ajánlatot, már csak az kérdés, hogy hitelképes vagy-e. Jelzáloghitelnél fontos előírás kapcsolódik a hitelfedezeti mutatóhoz (HFM): ez szabályozza, hogy az ingatlan értékéhez képest maximum mekkora hitelt vehetsz fel. Tehát ezeknél a hiteleknél figyelned kell az önerőre (legalább 20 százalék), továbbá az értékbecslés és a földhivatali ügyintézés is fontos része a hitelfelvétel folyamatának.
Emellett igazolnod kell a meglévő jövedelmedet (JTM-elvárás), a lakcímedet, de még az e-mail címed és a telefonszámod is szükséges a kölcsön igényléséhez.
Vannak olyan hitelfelvételt kizáró tényezők, amelyekről érdemes már a folyamat elején tájékozódnod. Ilyen a köztartozás és a nem fizetett hitel kérdésköre. A bankok megvizsgálják a hiteligénylők pénzügyi helyzetét, és múltját is, ezért érdemes tisztában lenned a KHR-listán lévő adataiddal is. Ha nem fizetted időben a korábban felvett hiteleidet, akkor egyáltalán nem, vagy csak sokkal nehezebben és szűkebb körben tudsz újat felvenni. Ez pedig az anyagi helyzeted stabilizálásakor komoly nehézséget jelenthet.
Már a hitelkérelem benyújtásánál is észben kell tartani az esetleges kockázatokat is. Ha rendesen fizeted a törlesztőket, akkor semmi gond. Azonban fontos tudnod már előre, hogy a kölcsön határidőben történő fizetésének elmaradása esetén a bank előbb-utóbb felmondja a szerződést és jogi útra tereli a dolgot. Ennek a vége pedig végrehajtási eljárás is lehet, ahol a végrehajtó szinte bármilyen vagyontárgyadat bevonhatja az eljárásba, így hatalmasra nőhetnek a megoldhatatlan gondjaid.
Ezért nagyon fontos, hogy már a hitel felvételekor lásd át a kockázatokat és mérd fel a lehetőségeidet teljesen reálisan. Tisztában kell lenned azzal, hogy a vállalt havi részletet biztosan fizetni tudod-e, vagy hogy kitől kaphatsz szükség esetén segítséget, és ha nincs más megoldás, akkor jobb, ha kötsz hitelfedezeti biztosítást is.
Ilyen kockázat lehet például a kamatok kérdése. Látnod kell, hogy a fix és változó kamat között milyen jelentős különbség van: ha emelkednek a kamatok, akkor egy változó kamatozású hitel törlesztése nagyon meg tud drágulni. A hosszú futamidő érezhetően növeli a kockázatot, hiszen nagyobb lesz a valószínűsége, hogy történhet valami váratlan az életedben, például válás, betegség vagy a munkahely elvesztése. Ezért fontos az optimális megoldás kialakítása: se túl rövid, se túl hosszú futamidőt ne vállalj be.
Érdemes jól átgondolni, hogy valóban nincs-e más lehetőséged, mint a hitel felvétele. Ha ez már biztos, akkor ne kapkodd el a döntést, gondold át alaposan! Szánj időt a hitel felvételére, beszélj több hozzáértő emberrel, mérlegeld a lehetőségeidet, és hozz megalapozott döntést úgy, hogy már ismered a kölcsön összes paraméterét, kamatát és költségét!
Jelen marketingközlemény nem minősül ajánlattételnek, a tájékoztatás nem teljes körű, ezért a további részletekről kérjük, tájékozódjon K&H Bank személyes ügyfélpontjain és a honlapján (www.kh.hu) elérhető, adott termékhez kapcsolódó üzletszabályzatból, általános szerződési feltételekből és hirdetményekből.
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.