Lassan három hónapja próbálom felszedegetni a földről a szétgurult almákat. Térdelek és két kézzel kapkodok, de vagy kicsúsznak az ujjaim közül, vagy minden nyújtózkodással egyre messzebb gurulnak tőlem. A napfény már nem ölel, hanem éget, súlyos tekintete perzseli a hátamat, a fejemet és a bőrömet, verítékben úszik a homlokom. Ha egy kívülálló látna, nem tudná eldönteni, hogy könnyezem, vagy az izzadtság csepeg a szemembe. Én sem tudom.
Még álmosan ébredek, talán halvány mosoly is játszik az arcomon, élvezem az alvás utáni könnyed reggelek gyermeki gondtalanságát, amikor hirtelen kizökkent a valóság, és a tehetetlenség, a kétségbeesés belém mélyesztik a karmaikat. Anya az ébresztőm után egyből üzenetekkel bombáz, amint kezembe veszem a mobilt és megnyitom a Messengert, már ott van a reggeli üzenete. Milyen szép is lenne egy gondoskodó, napindító jókívánság, egy "szeretlek"... de nem ezt olvasom félig még álmos szemekkel.
A több sorból álló üzenetei kivétel nélkül arról szólnak, milyen rossz éjszakája volt, hányszor megébredt, a kutyus is nyugtalan volt, viharfelhők gyülekeznek a feje fölött és már hallja, ahogy a közelben dörög az ég. Érzi a villámok kénes illatát a levegőben. Az én napom pedig ébredés után pár perccel már megpecsételődött. Legtöbbször sikerül érzéketlennek maradnom. Igen, gonosz dolog, de muszáj megkeményíteni a szívemet, mert néha annyira be tudja magát fészkelni a gondolataimba, hogy sem a munkára, sem a saját életemre nem tudok fókuszálni.
Mert én tartom el a saját anyámat. Amivel nem is lenne semmi gond, vágynék is arra, amit a nagy mozifilmekben látni, hogy a fiúk és lányok a felnőtt életük derekán könnyedén gondoskodnak a saját szüleikről. De én nem vagyok rá képes. Alig pár éve kezdtem el a saját, önálló életemet, a szerelmemmel együtt építjük a közös életünket, és nem várhatom el, hogy minden terhet ő cipeljen, mindent ő fizessen, mert a fizetésemet szinte teljesen anyára fordítom.
Novemberben még azt terveztem, hogy félre fogok tenni havi ötvenezer forintot. Elhatároztam, hogy sokkal tudatosabb leszek, nem hagyom, hogy a pénz kifolyjon a kezeimből, és az új munkáért kapott fizetésből erre lett is volna lehetőségem. Növelni a tartalékot. Számolgattam, osztottam-szoroztam és működött volna. Ekkor jött a pofon, és nem csak a havi félretett pénzről szőtt álom foszlott szerteszét, hanem hozzá kellett nyúlnom ahhoz a vésztartalékhoz is, amelyből másfél év alatt egy forintot sem vettem ki. Nem nagy összeg, de jól esett ránézni, hogy bármi történjék, az a pénz akkor is ott lesz.
A vésztartalék megcsappant, és ha akarnék, akkor sem tudnék már segíteni anyán. A januári fizetésem alig pár nap alatt elillant, miután kifizettem a saját számlákat, megvettem a bérletet, elintéztük az első havi nagy bevásárlást, és ezután anya csekkjeinek egy részét is én adtam fel. Ott álltam az újév második hetében, húsz nappal a következő fizetés előtt egy üresen kongó bankszámlával. A villamossal utaztam hazafelé, amikor mindez összeállt a fejemben, és megértettem, ha így folytatom tovább, annak nagyon rossz vége lesz.
Már nem csak arról volt szó, hogy anyának vagy a kutyának nem lesz mit enniük, vagy nem lesz hol lakniuk, hanem én sem tudok venni semmit, én sem tudom már élvezni az életet, és ez bármikor a kapcsolatom rovására mehet. Iszonyatosan megijedtem. Anyának persze hiába mondtam, hogy nem tudok többet adni, ő mégis kizsarolta belőlem. Nem kért egy forintot sem, de tudja, nem hagynám, hogy éhezzen, és a folyamatos negatív energiáival, a nyomasztásával eléri, hogy az utolsóból is lecsípjek neki. De már nem megy. Se erőm, se pénzem nincs több.
Felőröl a tudat, hogy bárhova megyünk kirándulni, bármit főzünk ebédre vagy nézek a Netflixen, mindig eszembe jut, hogy anyának talán nincs semmije ebben a pillanatban. Eszem reggelire a rántottát, de neki vajon van-e otthon bármi a hűtőben? Fekszem a kanapén és nézek egy filmet, vajon nála kikapcsolták már a tévét? Miközben sétáltunk az erdőben, én nem a tájban gyönyörködtem, hanem azon kattogtam, hogy vajon anya mit csinálhat bezárva a négy fal között?
Próbáltam rajta segíteni, kölcsön is kértem, bevásároltunk neki és látogatom, de hiába minden erőfeszítés, mert nem akar változtatni. Kiszívták belőle az életerőt, és csak a csodára vár, így telnek a napjai. Én talán előbb adom fel ezt az egészet, mint ő...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.