Menjünk vissza egészen az őskorig. Mi volt a férfi és mi a nő szerepe? A férfiak vadászni jártak és védték a közösséget a külső fenyegetésekkel szemben. A nők őrizték a tüzet, gyűjtögettek, ellátták a gyerekeket, gyógyítottak és elsimították a közösségen belüli konfliktusokat. A férfi és a nő szerepe is elengedhetetlen volt a zord körülmények közti túlélés során.
A modernkori ember számára már nem kell vadászni ahhoz, hogy étel kerüljön az asztalra, és a vadállatoktól sem kell tartani mikor leszáll az éj. Ellenben a gondoskodásra továbbra is szükség van. Így a férfiak elveszítették az erőteljes, védelmező szerepüket, miközben a nők megtartották a csoport- és családösszetartó szerepüket.
Persze ez most egy leegyszerűsített és talán lesarkított magyarázat, de ha belegondolsz, akkor bizony helytálló. A női ösztönben alapvetően ott a gondoskodás, ami gyakran felülkerekedik a férfiakon. Így alakulhat ki az anyáskodó nő és gyerekké redukálódott férfi páros.
Mit jelent a gyakorlatban, ha egy nő anyáskodó? Vegyünk pár példát!
Az anyáskodó nő valahogy mindig jobban tudja, mi kell a férfinak, mint ő maga. Ehhez a játszmához azonban mindkét félre szükség van. Tehát a férfi hagyja, hogy gyerekként kezeljék.
Ez nem egy bántalmazó kapcsolat, nincs szó agresszív irányításról, egyszerűen csak a párkapcsolatban élők magukra vesznek két olyan szerepet, ami egészségtelenné teszi a kapcsolatukat.
Abban a pillanatban, hogy egy igazán felnőtt férfivel próbálsz anyáskodóan viselkedni, ő ezt nem fogja engedni. Tehát anyáskodni csak egy gyermek felfogású férfi felett lehet.
Meglepően sok kapcsolat működik így, de ebben mindkét fél egyedül van. A nő sok terhet vesz a vállára azzal, hogy a társa helyett egy gyerekkel él együtt, a férfi pedig nem érzi magát egyenrangúnak, hiszen az anyjával él együtt. Ebbe előbb utóbb belefáradnak a felek, ami nem biztos, hogy a kapcsolat végét fogja jelenteni, de az elhidegülés is igen magányossá tudja tenni az embert.
Észrevetted magadban az anyáskodó nőt? Beszélj a pároddal erről, kérdezd meg, ő miként éli ezt meg. Gondold végig, ezzel az attitűddel mennyi plusz terhet pakolsz magadra és a párodra, majd változtass, ha úgy érzed, egy igazán felnőtt kapcsolatban szeretnél élni.
Nyitókép: shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.