szülés család kibeszélő magazin trauma anya szülő
Szülési traumák, amelyekről csak keveset beszélünk. Nők, akik életet adnak gyermeküknek, de közben a kínok kínjait élik át. Vajon miért nem beszélünk a szülési traumáinkról?

Keményen csapódtak a kétségbeesett, fájdalmas, szomorú és dühös mondatok: "Nem engedték. Levezették. Nem tájékoztattak. Viccelődtek. A fejem fölött diskuráltak, mintha ott sem lennék. Nem ehettem. Szomjas voltam. Kengyelbe rakták a lábaimat. Nem tudtam fekve nyomni, ezért kinyomták belőlem a gyerekem. Nem engedtek felkelni, pedig úgy sikerült volna. A megkérdezésem nélkül szétvágtak odalent. A legutolsó mondat rezignált volt: tudod, nem hibáztathatok senkit. A saját meggyőződésem ellenére mentem ide szülni. Hagytam, hogy a - békesség kedvéért - nyomást gyakoroljanak rám és én beletörődtem. Nem lett volna szabad."

Hány ilyen és ehhez hasonló történet van, és milyen sok nő él át traumát a szülése alatt, amit aztán cipel magával, és ami kihat az egész életére, a párkapcsolatára, a kisbabájához való kötődésére is.
Pedig a nők tudnak szülni, erre teremtettek bennünket, és minden nő pontosan érzi, tudja, neki mégis hogy a legjobb.

Dühös vagyok. Szomorú. És felháborodott. Annyit beszéltünk, beszélünk róla, és még a csapból is ez folyik. A szülés és a világra érkezés egy meghatározó élmény, mélyen bevésődik, és egy nő egész életére kihatással van.

Számos helyen még mindig uralkodik és működik az elavult és kifejezetten káros szülészeti szakmai protokoll: a rutinszerűen adagolt oxytocin, a gátmetszés, a kőmetsző pozíció, a hasba könyöklés. Természetesen jelen van sok idegen, a nő nem dönthet arról, hol és kivel szül, hiányzik a háborítatlanság és természetesség, a szülés már-már betegséggé lett avanzsálva. Elmarad az aranyóra, a kisbabákat elszeparálják, azonnal elvágják a köldökzsinórt, sok esetben a bőrkontaktus is elmarad. Még az evést és ivást is megtiltják egy embert próbáló fizikai helyzetben. Tisztelet a kevés kivételnek, - orvosoknak, szülésznőknek -, akik mindent megtesznek, hogy jobb legyen, hogy változzanak a dolgok. Sajnos olyan kevesen vannak, hogy a hangjuk elillan a szélben.

Sok bába, dúla, nyitott szemléletű szülésznő és orvos is jelzi ezeket a problémákat, vannak sokan, akik küzdenek a szülő nők jogaiért. De hol vagytok ti, nők, lányok, asszonyok? Emeljétek fel a hangotokat, álljatok ki magatokért, mondjatok nemet. Erősek vagytok, sokan vagytok, és tudtok szülni! Ne hagyjátok, hogy ez megtörténjen, ne nyugodjatok bele!

A szülés ne legyen trauma, hanem misztérium, beavatás, örömteli és katartikus élmény. Hallassatok a belső hangotokra és higgyétek el minden sejtetekkel: tudtok szülni!

Forrás: Shutterstock

Fontos kiállnotok a jogaitokért! Tudjatok és merjetek nemet mondani embertelenségre, megalázásra, szükségtelen és káros beavatkozásokra. Csak akkor fog változni a helyzet, ha tájékozódtok, ismeritek a jogaitokat és tisztában vagytok azzal, hogy a testetek fölötti önrendelkezés benneteket illet.

Ha tudjátok, elhiszitek, hogy senkinek sincs joga megmondani, hol szüljetek, kivel és hogyan, akkor változnak a dolgok: ha megtanultok nemet mondani és nem hagyjátok, hogy megfélemlítsenek benneteket. Úgy látom, hogy addig, amíg a nők nem hajlandóak kiállni magukért, mindent eltűrnek és nem mondanak nemet, semmi sem változik.

Nehéz az út: bátornak kell lenni, szülés előtt kell dönteni és lépni, esetleg választani egy nehezebb, mégis jobb utat. Senkinek sincs joga így bánni a másikkal, de ha érdemben nem történik valódi "ellenállás", akkor ez egy félelemből fakadó üzenet: hallgatólagos beleegyezés.
Nagyon lehangolóan hangzik ez, de érdemes elgondolkodni rajta.

Nem lehet csak az egyik oldalt hibáztatni (és ez nem azt jelenti, hogy egyetértek a tettekkel, sőt! Iszonyúan felháborít), hiszen ha hallgatva tűrünk, minden marad úgy, ahogy van.

Számos szervezet és szakember tud ebben segíteni: készüljetek fel a szülésetekre, ismerjétek meg a lehetőségeiteket és merjetek dönteni. Higgyétek el, a nők tudnak szülni anélkül, hogy traumákat kellene elszenvedniük káros beavatkozások és a bánásmód miatt.
A szülés, születés maga a csoda, s ennek soha, sehol nem szabadna másnak lennie.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.