magazin kibeszélő pofon gyermekbántalmazás
Reggel 7:40, villamosmegálló. Egy nő, három gyerekkel. A kicsi babakocsiban, a középső kézen fogva, a legidősebb mellettük ballag. Az orruk előtt megy el a villamos, a nagy sietségben a középső elejti a kulacsát, ami a sínek közé gurul. Az anya odaszalad érte, majd mikor visszaér, elcsattan egy jókora pofon és ordibálni kezd: „Ezerszer megmondtam, hogy ne lóbáld a kulacsot!"

Este 19:00, otthon. Alsó szomszéd, két gyerekkel. A szokásos fürdetési mizéria. Apa ordít, gyerek visít, egyre hangosabbak, valami puffanás, majd a visítás szívet tépő sírásba csap át.

Mindkettőnek tanúja voltam, de nem tudtam, mit tehetnék.

Van-e jogom beleavatkozni egy másik család életébe? Kinek és mit mondhatnék? Hogyan szólhatnék?

Szívembe mart a tehetetlenség. Legszívesebben odamentem volna és a hátam mögé húztam volna a gyerekeket, hogy megóvjam őket a további támadásoktól. Hiszen akármennyire feszült egy szülő, gyereket megütni tilos.

Mi számít erőszaknak?

Magyarországon zéró tolerancia van hatályban a gyermekbántalmazás és gyermekekkel szembeni erőszak valamennyi formájával szemben az 1991. LXIV. törvény 19. cikk és a 1997. XXXI. törvény 6. § (5) alapján.

Az erőszaknak számos formája van, de mindegyik megengedhetetlen: fizikai erőszak, lelki, érzelmi bántalmazás, mérgező szavak, a másik megalázása, kiszolgáltatott helyzetbe hozása, elzárása a külvilágtól, anyagi ellehetetlenítése, közvetett módon való bántalmazása (például más családtagon keresztül) vagy zaklatása, szexuális együttlétre kényszerítése, szexuális kihasználása és zaklatása – ez mind-mind erőszaknak számít.

Forrás: Shutterstock

„Ugyan már, csak egy pofon"

A pofon is az erőszak skáláján helyezkedik el, és éppúgy sérti a gyerek emberi méltóságának és testi épségének tiszteletben tartásához való jogát, mint az „agyba-főbe" verés, rugdosás. Számos kutatás kimutatta, hogy a testi fenyítés enyhébb formái is súlyos erőszakhoz vezethetnek.

Kinek és hogyan jelezhetünk?

Ha felmerül a gyermekbántalmazás gyanúja, a gyermekjóléti szolgálatnál vagy gyámhivatalnál tehetünk bejelentést. A megfelelő hatóság, minden jelzést megvizsgál. A jelzésnek azt kell tartalmaznia, amit valóban láttunk, hallottunk, tapasztaltunk és nem azt, hogy mit gondolunk. Feljelentést is tehetünk a rendőrségen, szóban, írásban, akár e-mailben vagy ügyfélkapun keresztül is. A feljelentést követően a rendőrség nyomozni kezd, bizonyítékokat keres, tanúkat hallgat meg.

A jelzés nem azt jelenti, hogy miattunk azonnal kiemelik a gyereket a családból. A gyermekjóléti szolgálat vagy a gyámhivatal első körben alaposan felméri a helyzetet és igyekeznek megfelelő, szakértő segítséget nyújtani ahhoz, hogy a család helyesen funkcionáljon. A szülők tanulhatnak indulatkezelési stratégiákat, bővíthetik a fegyelmezéssel kapcsolatos eszköztárukat.

Ne hagyd figyelmen kívül, ha gyermekbántalmazást tapasztalsz. Vétkesek közt cinkos, aki néma!

Forrás: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.