„Azt éreztem, megcsonkítottak, és kidobtak az utcára” – Rossz fogorvos, gyanútlan páciens

fogorvos fogászat kibeszélő magazin foghúzás bölcsességfog
A fogorvosnál jobban nem igazán vagy kiszolgáltatva senkinek sem. Nem látod, mi történik, nem tudsz közben beszélni. Tanulj az én esetemből, és állj ki jobban magadért, ha fogorvosnál jársz!

Beülsz a székbe, nagyra nyitod a szád, és magadban próbálsz egy megnyugtató helyre kerülni, hogy túléld a fogorvost. Természetes félelem az, amit már a fogászati rendelőben ülve érzünk, hiszen ritka az, amikor panasz hiányában, csupán egy állapotfelmérés miatt látogatjuk meg a fogorvost.

Én ha lehet, nem élek az érzéstelenítés lehetőségével, mivel a zsibbadás és az injekció helyén fellépő több napos kellemetlen érzés számomra rosszabb, mint a pár perces, elviselhető fájdalom. Természetesen egy gyökérkezelést vagy foghúzást én se vállalok be szuri nélkül, de jó ideje nem tölt el félelem, ha beülök a fogorvosi székbe. Volt azonban egy nagyon rossz élményem, még korábban, amikor fogszabályozás miatt mind a négy bölcsességfogamtól el kellett búcsúznom.

Az elsőnél úgy gondoltam, nem fogok magánorvoshoz menni, miért fizessek valamiért, amit elveszítek alapon. Ezt igencsak megbántam.

Az orvos kedves volt, a nővérke is, bár tény, hogy nem volt a legmegnyugtatóbb a hangulat, hiszen mellettünk volt még négy szék, melyekben, a hangokból ítélve, épp valamilyen hasonlóan drasztikus kezelés volt folyamatban. Megkaptam az érzéstelenítő injekciót, de az orvos nem várt sokat, megkért, hogy tegyek úgy, mintha rágóznék, hogy gyorsabban hasson a szer, majd mikor kissé elkezdett zsibbadni a szám, hozzá is látott. Nem mondta, hogy mit fogok érezni, mi számít normálisnak egy foghúzás során és mi nem, csak annyit, ha fáj, emeljem fel az egyik kezemet. Húzta, vonta a fogamat, miközben a nővérke olyan erősen fogta oda a homlokomat a fejtámlához, hogy azt hittem be fog törni a koponyám. Nem szóltak hozzám közben, csak egymással beszélgettek, én meg passzív félként olyan fájdalmat éltem át, hogy elkezdtek potyogni a könnyeim. Féltem azonban attól, ha felemelem a kezem, abbahagyjuk, és tovább tart majd a dolog, sőt, azt hittem, hogy én vagyok kényes, ez a kín a foghúzás velejárója.

Forrás: Shutterstock

Szerencsére a fogat egyben ki tudta szedni a doki, majd kaptam egy „erre most erősen harapjon rá, fél óra múlva kiveheti a gézt, egy hétig ne egyen-igyon tejes, rostos dolgokat", és már kint is voltam az ajtón. Én csak álltam ott, és azt éreztem, megcsonkítottak, és kidobtak az utcára egy ismeretlen környéken. Tudom, ez a hasonlat furán hangzik, de akkor rajtam valóban ilyen érzés hatalmasodott el. Az épületből kilépve bőgni kezdtem, és csak akkor nyugodtam meg, amikor hazaértem.

Két nappal később kívül az arcom a foghúzás helyén elkezdett besárgulni, és nagyon fájt. Felhívtam az orvost, hogy ez normális-e, erre mondta nekem, hogy persze, csak szedjem tovább a gyógyszert, amit felírt. Mondom milyen gyógyszert, nekem aztán nem adott semmilyen receptet. Kiderült, hogy mivel cseppet be volt gyulladva – amit nekem senki sem mondott -, antibiotikumot kellett volna szednem. Mivel ezt a doki elfelejtette, így egy héten át, minden reggel nála kezdtem, hogy gyógyszeres kötést tömködjön a fogam helyére, ami nagyon fájt. Ezzel pedig a gyógyulási idő is kitolódott, mivel a kezelés után újra felkaparta a fog helyét, hogy vérezni kezdjen, és így ki tudjon benne alakulni a vérdugó, ami lezárja és „megcsontosítja" a sebet.

Ezután talán nem meglepő, hogy a másik három húzást már magánorvosra bíztam, se közben, se utána nem éreztem fájdalmat.

Ugyan vannak kezelések, amiket mostanában is csak "fizetős" dokival végeztetek el, de sikerült találnom a kerületemben egy olyan fogorvost, aki a TB-mért cserébe mindig kedves, és profi munkát végez.

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.