Az önbizalom igenis fejleszthető, az első lépés viszont az, hogy felismerjük, hogy ezzel problémánk van. Az önbizalomhiány a szakértők szerint az élet számos területén megmutatkozik, és vannak egyértelmű jelei. Ha az alábbiak nagy részét tapasztalod magadon, akkor érdemes ezzel foglalkoznod, mert van rá megoldás.
Nem mersz konfrontálódni.
Annyira szeretnél megfelelni másoknak, hogy kényszeresen kerülsz mindenféle konfliktust, vitát, és inkább egyetértesz mindenkivel ahelyett, hogy vállalnád a véleményed. A munkahelyeden és a magánéletedben sem mondasz ellent senkinek, akkor sem ha másképp gondolod, inkább ráhagyod. Sőt akár az is előfordulhat, hogy apró füllentésekbe bocsátkozol, hogy mások azt hallják tőled, amit hallani szeretnének. Úgy érzed, csakis így fogadhatnak el.
Állandóan bocsánatot kérsz.
Az előbbiből ered, hogy inkább elviszed a balhét, és magadra vállalod a hibákat, csakhogy másokkal ne konfrontálódj, ahelyett, hogy kiállnál magadért, ha úgy érzed igazságtalanság ért. Ha bármi konfliktushelyzet felmerül, te azzal bújsz ki, hogy elnézést kérsz. Nem mersz semmit sem kérni másoktól, ha nagyon muszáj azt is úgy kezded, hogy „bocsánat, hogy..."
Nagyon kritikus vagy a külsődet illetően.
Egyáltalán nem vagy megelégedve a kinézeteddel, semelyik részét nem szereted a testednek. Persze ki látná magát tökéletesnek, de ha egy porcikádat sem gondolod szépnek, és utálsz tükörbe nézni, az komoly önbizalomhiányra utal. Olyannyira rosszul érzed magad a bőrödben, hogy legszívesebben valaki más testében lennél inkább. Folyamatosan összehasonlítod a külső adottságaidat a körülötted lévőkével.
Gondjaid vannak párkapcsolat terén.
Ha nincs párod, annak az oka az is lehet, hogy azt gondolod, senkinek sem vagy elég jó, ezért nem is nyitsz mások felé, inkább bezárkózol. Észre sem veszed, ha valakinek tetszel, mert ezt szinte esélytelenek érzed. Amennyiben pedig van párod, nem tudod igazán jól érezni magad vele, mert folyamatosan azon aggódsz, hogy nem is szeret igazán, és bármikor lecserélhet, hiszen könnyen talál nálad jobbat. Ez akár már-már beteges féltékenység formájában is megmutatkozhat: állandóan ellenőrzöd őt, pedig semmi okot nem adott arra, hogy kételkedj benne.
Ha esetleg azt érzed, hogy nem ő a megfelelő partner, akkor sem mersz kilépni a kapcsolatból, mert nem hiszed, hogy jobbat találsz vagy érdemelsz.
Rettegsz attól, hogy hibázni fogsz.
Nem hiszel magadban, semmibe nem mersz belevágni, mert rettegsz attól, hogy hibázol majd, vagy hogy kiderül, nem állod meg a helyed. Úgy érzed, mások sokkal jobban csinálják, és keményen kritizálnának majd. Sokszor emiatt benne ragadsz olyan helyzetekben, ami már nem jó számodra, de nem mersz változtatni, mert félsz, hogy mi lesz, ha nem úgy sül el, ahogy tervezted. Sokaknál a hibázástól való rettegés túlzott maximalizmusban mutatkozik meg.
Nagyon sokat rágódsz a döntéseiden
Nem baj, ha megfontolt vagy és nem ugrasz fejest felelőtlenül mindenbe. Ám ha a legapróbb döntéseken is rengeteget rágódsz, és szorongsz miattuk, az már az önbizalomhiány jele. Amikor pedig végre letetted a voksodat valami mellett, azon görcsölsz, hogy mégsem azt kellett volna választanod, és megkérdőjelezed a saját döntéseidet. Emiatt gyakran azt érzed, hogy nem úgy alakult az életed, ahogy szeretted volna, kihagytál lehetőségeket.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.