Hogy hogyan lehet megválni ennyi szépségtől, jóságtól, bűbájtól, arra én akkor kaptam meg a választ, amikor le kellett mondanom egy kölcsön kutyusról. Hát úgy, hogy ez egy olyan kivételes élethelyzet, amikor nem mi vagyunk a legfontosabbak.
Főleg Budapesten honosult meg az elmúlt években az ideiglenes örökbefogadás intézménye, mint köztes lehetőség a gazdivá válás és egy négylábú nélkül tengetett sivár élet között. Ha nem tudsz, vagy nem szeretnél egy életen át gondoskodni egy kutyáról/macskáról, de a körülmények megengedik, hogy átmenetileg babusgasd őket, akkor gondolkodj el ezen a lehetősége!
És persze, ha érzel magadban elég lelki erőt ahhoz, hogy egyszer majd elengedd a kis védencedet. Ezzel a gesztussal megtapasztalhatod, amit Anatole France költő mondott: "felébred a lelked egy olyan része, ami eddig mélyen aludt".
Az én kutyám menhelytől kapott nevére már nem is emlékszem, az igazira pedig sajnos senki - ha volt neki egyáltalán. Így hát, a kedvenc gyümölcsömről neveztem el Epernek (a Dinnyét mégsem adhattam ennek a törékeny kis virágszálnak). Eper Kisasszony legfőbb hobbija - miután feloldódott, és felszedett néhány kilót - az engem való bámulás lett.
Csak kuporogtunk a kanapén (tagadhatnám, hogy esténként ott trónolt velem, de minek?), ő engem nézett, én pedig a TV-t. Közhelyes, mégis azt kell mondanom, hogy ilyen hálát a puszta létezésemért sem előtte, sem azóta nem éreztem.
A vidéken élő édesanyám, akihez hétvégente hazalátogattunk, egy ideig ellenállást tanúsított, hiszen "neki nem lesz több kutyája". De Epernek percekbe sem telt kihozni belőle a szunnyadó kutyabolondot. Mire kettőt pislogtam, azt suttogta neki a szőnyegen való hempergés közben (ha még csak a kutya hempergett volna...), hogy "Amint a gazdi elmegy aludni, felugorhatsz hozzám az ágyba." Amikor egy újabb sugdolózásból kihallottam a "joghurt" szót, közbe kellett avatkoznom - nehogy halálba kényeztesse szegény párát.
Hogy miért nem lett belőlem ideiglenes helyett örökre örökbefogadó? Erre is az a válasz, mint az első kérdésre: az ő érdeke diktált. Akkoriban az én lakásom és a mindennapjaim alkalmatlanok voltak arra, hogy életem végéig felelősséget vállaljak egy másik lényért. De annyit megtehettem, hogy felszabadítok egy menhelyi férőhelyet addig, amíg el nem jön érte az igazi családja - és amíg az ivartalanítás magától értetődő gyakorlat nem lesz.
Bő 3 hónap után egy csupaszív pár személyében megérkezett ez a bizonyos család. Én pedig bevégeztem a dolgomat: tápláltam egy hányatott sorsú kutyában az emberek iránti bizalmat, hogy újra hinni tudjon bennük, amikor itt az idő.
Mikor döntenem kellett - mert a menhely kikérte véleményemet -, mintha Eper is a beleegyezésemet kérte volna. Felnézett rám, én pedig bólintottam. Az új mamája ekkor kattintott egyet a fényképezőgépével - ez lett az első fotója az ő szeme fényéről. Azóta is őrzöm azt a pillanatot és Eper emlékét. Tegnap pedig írtam egy e-mailt egy másik menhelynek. Két éves, koromfekete, és Prézlinek hívják...
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.