Összegyűjtöttem 5 olyan kérdést és választ, amelyeken talán már te is gondolkodtál, de sosem szántál arra energiát, hogy megtudd a választ.
Egyrészt azért, mert számos vízi élőlény rendelkezik úszóhólyaggal, ami abban segít, hogy ne süllyedjenek el a vízben. A cápákból viszont ezt kispórolták az égiek, ezért kénytelenek folyamatosan mozgásban lenni. A másik ok pedig az, hogy a cápák csak úszás közben képesek oxigént felvenni. Ahogy a többi hal, úgy ők is kopoltyún keresztül lélegeznek, ám a cápák kopoltyújába csak akkor áramlik be oxigén, amikor úsznak.
A rekeszizom bizonyos idegi ingerek hatására görcsösen összerándul, melynek hatására a tüdő kitágul, és levegőt szív fel. A gégefőben azonban van egy úgynevezett hangrés, ami a hirtelen történő események hatására bezáródik, a levegő pedig nekiütődik, amikor próbál kiáramolni - ez okozza a jellegzetes hangot. Sokszor megfordult a fejemben, hogy vajon mi értelme van ennek a reflexszerű folyamatnak, hiszen nem igazán fedeztem fel az előnyeit. Ám, mint kiderült, erre legfőképp nem is a felnőtteknek van szükségük, hanem az anyaméhben lebegő magzatoknak.
Ugyanis, mikor a hangrés hirtelen bezáródik, azzal nem csak a levegő útját szünteti meg, hanem a víznek is gátat szab, vagyis nem tudod a tüdőbe áramolni. Ráadásul a rekeszizom megfeszítésével a magzat a légzés folyamatát is "gyakorolja", tehát a csuklás addig kifejezetten hasznos folyamat, amíg meg nem születünk - utána meg már csak a régi idők emlékére ismételgetjük.
Az ásatások során előfordult, hogy egyes dinoszaurusz-csontvázak között köveket is találtak. Az elhelyezkedésükből egyértelműen kiderült, hogy a kövek az állatok gyomrából származnak, ezért adja magát a kérdés, hogy miért tűnt jó ötletnek lenyelni azokat?
Nem minden növényevő dinoszaurusznak voltak fogai, ezért kellett egy alternatív megoldás arra, hogy szétaprítsák a bevitt élelmet. A lenyelt kövek voltak az ő pótfogaik, hiszen a gyomorban történő perisztaltikus mozgás (hullámzó mozgás) révén a kövek folyton egymásnak ütődtek, így pedig fel is aprították a táplálékot. Akadtak azonban olyan növényevő fajok, amelyeknek rengeteg foguk volt, ilyen például a Hadrosaurus, amelynek az alsó állkapcsának hátsó részén több, mint 960 fog kapott helyet.
Szinte mindannyian szembesültünk már azzal, hogy egy tengericsiga-házat a fülünkhöz tartva halljuk a tenger zúgását - akkor is, ha nem vagyunk tenger közelében. Sokan azt állítják, hogy ez valójában a saját vérkeringésünk hangja, pedig nem. Az üres csigaházban lévő légoszlop rezeg egy bizonyos frekvencián, ahogy a környezetünkben lévő összes zajnak is van egy saját frekvenciája. A csigaház azonban felerősíti ezeket, ezért valójában a környezetünk hangjait halljuk, nem a vérünk zubogását.
A pingvinek, a kacsák és a libák lába csontokból, inakból, illetve vastag szarurétegből áll. Érdekes, hogy ennek ellenére sem hűlnek le, pedig ők rengeteget vannak hűvös közegben. Ennek oka, hogy a lábaikban sűrű véredényhálózat található, amelyekben mindig friss, meleg, artériás vér kering. Ezek az erek nagyon közel helyezkednek el azokhoz a vénákhoz, amelyek a hideg, szén-dioxidban gazdag vért szállítják el a lábaikból - ám annak köszönhetően, hogy ennyire közel vannak egymáshoz, a hideg vért is felmelegítik.
Forrás: Miért nem fázik a pingvin lába? című könyv
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.