Ám lassanként körülöttem is egyre több az olyan csalódott, elvált férfi és nő, akik már nem a szerelmet, hanem a kompatibilitást keresik. Vajon létezhet boldog házasság szerelem nélkül?
Vannak országok és közösségek, ahol a házasságok 18. századi mintára máig családok és dinasztiák érdekei mentén jönnek létre, és a fiatal menyasszonyoknak és vőlegényeknek legfeljebb vétójoguk van. Azt mondják, a cél nem a szerelem - az inkább amolyan melléktermék, amit a közös értékek hívhatnak életre az évek során.
Bár számos fiatal lázad a koncepció ellen, rengeteg példa létezik jól működő, boldog frigyekre, amelyek szerelem nélkül köttettek. Van, aki egyenesen azt állítja, hogy a kémia és az ifjonti szeszély által életre hívott szerelem idővel kikopik a házasságból. Ám a kompatibilitás és a közös munka által, házasság útján belépő mélyebb szeretet és összetartás örök. Bevallom, egy-egy pillanatra én is eltűnődöm néha.
Lehetséges, hogy a hormonok lila ködje helyett jobb az, ha a józan ész és a gyakorlatiasság vezérli az életre szóló kapcsolatokat? A szerelem ugyanis egymáshoz nem illő, eltérő hátterű és igényű embereket is összehoz, ami aztán a közös életet nehezíti meg... vagy épp teszi lehetetlenné.
Ki tudja? Talán az ideális házasság valamiféle tehetségkutató volna, amelyben a zsűrit és a mentorokat a szülők, a kerítőnők, a házassági tanácsadók és (indiai mintára) asztrológusok sora adja? Ők a maguk tapasztalatával és szakértelmével kiválogatják a leginkább ideális jelölteket. Kellő rutinnal kirostálják a kóklereket, aranyásókat, szélhámosokat, nőcsábászokat, vagy épp csak azokat, akik gyökeresen másképp képzelik el az életüket.
Majd a végső szó a menyasszonyé, vőlegényé. Képzelem, mennyi csalódástól kímélhetné meg így magát az ember kései 10-es és korai 20-as éveiben, amikor azért a többség kap néhány pofont, amit évekig próbál kiheverni. Lássuk be, azért a 18. századi minta modern verziójában van ráció.
Nem véletlenül ismerek magam is több olyan ronda válás(ok)on túlesett, csalódott nőt és férfit, akik ma már kimondottan racionálisak a témában. Két lábbal a földön járnak, gyakorlatias szempontok mentén választanak párt, és elengedték a szerelmet mint elvárást. Jó, ők persze nem a rabbira, az imámra, a gurura támaszkodnak, a kerítőnőt is felváltották a különféle társkereső applikációk.
De a koncepció ugyanaz: keressük meg, kutassuk fel azt, akinek paraméterei leginkább egyeznek a miénkkel, illetve kiegészítik azt. Ha stimmel a magasság, kiló, iskolai végzettség, hivatás, anyagi és családi háttér, és az életét hasonlóképp képzeli el, mint mi, akkor hajrá! Érdemes "szövetkezni", közös életet és családot építeni. Ha nem, akkor viszont engedjük el a történetet, a hormongőzös egymásra találás csak bonyolítja az életet.
Bár én is megjártam többször a hadak útját, még mindig azt mondom: a szerelem a házasság szempontjából olyan, mint az érettségi munkakereséskor. Nagy baj, ha nincs, de akkor is meg van lőve az ember, ha csak az van, és a mélyebb kompatibilitás (a szakirányú végzettség, a kellő gyakorlat, hogy hasonlatunknál maradjunk) hiányzik. Úgy vélem, lehet mérlegelni, rostálni, kihúzni azokat a neveket, akikkel már az elején úgy érezzük, nem menne a közös élet.
És persze a hosszú évek tapasztalata - no meg egy jó terápia - is segíthet felismerni a visszahúzó, rossz mintákat a párkapcsolatban, így idővel óvatos duhajjá válik az ember. De mi lesz, ha a szerelmet, az egyetlen kiszámíthatatlan komponenst emeljük ki a képletből? Akkor vajon hol marad a csoda, amiért remeg az ember lába, és aminek mentén kilép a komfortzónából, és hatalmas belső transzformációk indulnak el?
A szerelem útját soha nem szabad elvágni... csak épp érdemes jól kigyomlálni körülötte, hogy tisztán lássunk már az elején is. Mert a szerelem az a transzformatív erő, ami csodákra képes.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.