Arról, hogy a gyerekei alig mennek ki hozzá, és egyáltalán nem segítenek neki a ház körüli munkákban. Fura volt őt hallgatni. Ráadásul nagyon ismerős volt a sztori, hiszen az én szüleim is megöregedtek, és én sem tudok annyit velük lenni, mint ők szeretnék, vagy igényelnék.
Nincs, aki összevágja a téli tüzelőt és behordja a fás kamrába.
Nincs, aki felássa a kertet vagy segítsen füvet nyírni. Mi már nem győzzük a mamával, kopottak, fájósak a tagjaink. Már az is megterhelő, hogy hetente egyszer bemenjünk a városba a piacra, hogy megvegyük egy hétre a szükséges ennivalót. - Hallgattam elgondolkodva a kisöreget, aki nem fukarkodott a szavakkal, és folytatta.
Az fáj a legjobban, hogy most, amikor szükségem volna segítségre, egyik gyerekem sem ér rá soha. Pedig én tisztességgel felneveltem őket, mégis minden fontosabb nekik, mi a sorrend legvégén kullogunk. Ezért etettük, tanítattuk őket, és mondtunk le olyan sok dologról? Hogy ilyen rútul hálálják meg a rájuk fordított időt, pénzt és energiát?
Ekkor azért egy kicsit megdöbbentem. Azért akart csak gyereket, hogy legyen, aki öreg napjain majd gondját viseli és ugrik, amikor segítségre van szüksége?! Nyilván nem. Ettől azonban még elvárhatja, hogy idős korára ne hagyják magára. Eltűnődtem, vajon mennyire van igaza a bácsinak. Tényleg az lenne a legtermészetesebb, hogy visszaadjuk a szülőknek a "kölcsönt" és rendelkezésükre állunk, amikor kell?
Bár valóban segítenünk kéne, mindenki éli a saját életét, ami épp elég nehézséget okoz. Mindenkinek kialakult egy saját életvitele, amin nem nagyon szeretne változtatni. Önzőség? Kényelmesség? Sokszor igen. A gyerekek megnősülnek, férjhez mennek, új családot alapítanak, és elköltöznek a szülői házból, ez természetes. De ezután sem csak a saját családjuk ellátása és boldogulása kellene, fontos legyen.
A világ is változott. Ahol nem több generáció él együtt, ott szinte törvényszerű, hogy nem fogják napi szinten látogatni az időseket. És ez persze nem csak érzelmileg nehéz a szülők számára, mert sajnos már nem bírják erővel azokat a tennivalókat, amik korábban meg sem kottyantak nekik. Így nem csoda, hogy fizikálisan is szükségük van a segítségünkre...
Bármilyen nehéz is, nem feledhetjük, hogy felelősséggel tartozunk a szüleinkért. Még akkor is, ha ez áldozatokkal jár. Nyilván nem mondja senki, hogy adja fel az ember a munkáját és költözzön vidékre csak azért, hogy minden nap fel tudja hasogatni a fát.
De valamilyen megoldást akkor is kell találni, ami mindenkinek megfelel. Ha másképp nem, hát családi összefogással, a látogatások beosztásával, vagy az idős ember közelebb költöztetésével. Ez már korábban is igaz volt. Egy hónappal ezelőtt is, mikor az idős bácsi panaszkodott a rendelőben - pedig akkor még nem ért el hozzánk a világjárvány.
Most viszont, a jelenlegi helyzetben még fontosabb mindez, mint korábban. Hiszen a járványtól fenyegetve az idősek ki sem mozdulhatnak. Szó szerint az életük függ attól, hogy legyen aki intézi a bevásárlást, a gyógyszerek kiváltását, legyen, aki érzelmi támogatást nyújt a számukra. Segítenünk kell, és nem azért, mert "tartozunk" nekik. Hanem mert a szeretet és az emberség ezt kívánja.
Nyitókép: Shutterstock
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.